Çavuşoğlu: ‘‘Fidye İçin Kaçırıldıkları Düşünülüyor’’

Çavuşoğlu: ‘‘Fidye İçin Kaçırıldıkları Düşünülüyor’’

ABONE OL
23:57 - 09/05/2022 23:57
Çavuşoğlu: ‘‘Fidye İçin Kaçırıldıkları Düşünülüyor’’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

Haiti’de aralarında en az sekiz Türk vatandaşının olduğu bir grubun kaçırıldığı haberlerinin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ‘‘Fidye için kaçırıldıkları düşünülüyor. Şu anda sağlık durumlarıyla ilgili olumsuz bir şey yok’’ dedi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen kabine toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Haiti’de bir kriz masasının kurulduğunu, İçişleri ve Dışişleri Bakanları ile büyükelçi ve fahri konsolosun da konuyu takip ettiklerini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre Çavuşoğlu, Haiti Dışişleri Bakanı Jean Victor Geneus ile konuyla ilgili telefonda görüştü.

Haiti ve Dominik Cumhuriyeti basını, aralarında en az sekiz Türk vatandaşının da olduğu bir grubun Haiti’de kaçırıldığını bildirmişti.

Yayınlanan haberlere göre grup, Dominik Cumhuriyeti’nden çete şiddetinin giderek arttığı Haiti’ye otobüsle seyahat ederken kaçırıldı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’nin Haiti’ye akredite Santa Domingo Büyükelçiliği’nin resmi yetkili ve makamlarla temasta olduğu bildirildi.

İnternet haber sitesi Haiti24’e göre aralarında Türkler’in de olduğu misyonerler, geçen yıl Amerikalı ve Kanadalı bir misyoner grubunun kaçırıldığı Croix-des-Bouquets yakınında, Pazar günü öğleden sonra kaçırıldı.

Dominik Cumhuriyeti’nde yayınlanan Listin Diario gazetesi, otobüste Haitili yolcuların ve Dominik Cumhuriyeti vatandaşı şoförün bulunduğunu bildirdi.

Haiti Ulusal Polis Teşkilatı’ndan bir sözcü, konuya ilişkin açıklama talebini yanıtsız bıraktı.

Dominik Cumhuriyeti’nden bir diplomat, ülkesinin sınırına doğru giderken kaçırılmış ve geçen hafta serbest bırakılmıştı.

Haiti’de Cumhurbaşkanı Jovenel Moise’nin suikast sonucu öldürülmesinden bu yana suç çeteleri ülkede giderek daha çok güç kazandı.

Birleşmiş Milletler’in Haiti’teki bürosundan Cuma günü yapılan açıklamaya göre, iki hafta önce Haiti’nin başkenti Port-au-Prince yakınında çeteler arasındaki çatışmalar sonucu en az 75 kişi hayatını kaybetti.

VOA tarafından geçilen Çavuşoğlu: ‘‘Fidye İçin Kaçırıldıkları Düşünülüyor’’ haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Çavuşoğlu: ‘‘Fidye İçin Kaçırıldıkları Düşünülüyor’’ haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Çavuşoğlu: ‘‘Fidye İçin Kaçırıldıkları Düşünülüyor’’ haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.