Çavuşoğlu Afgan Dışişleri Bakanını Çekilme Konusunda Bilgilendirdi 

15.04.2021 21:52

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Afgan Dışişleri Bakanı Muhammed Hanif Atmar’ı NATO müttefikleri tarafından alınan, Afganistan’dan 11 Eylül tarihine kadar askerleri çekme…

Çavuşoğlu Afgan Dışişleri Bakanını Çekilme Konusunda Bilgilendirdi 

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Afgan Dışişleri Bakanı Muhammed Hanif Atmar’ı NATO müttefikleri tarafından alınan, Afganistan’dan 11 Eylül tarihine kadar askerleri çekme kararı konusunda bilgilendirdi.

NATO müttefikleri Çarşamba günü ABD’nin çekilme takvimiyle uyumlu olarak, 20 yıldır süren savaşın ardından 1 Mayıs’tan başlayarak 11 Eylül’e kadar Afganistan’dan askerlerini çekme konusunda anlaştı.

İstanbul’da 24 Nisan’da başlaması planlanan ve Birleşmiş Milletler’le 20’den fazla ülkenin katılması beklenen Afganistan barış zirvesi öncesinde Çavuşoğlu, Brüksel’de NATO genel merkezinde Çarşamba günü yapılan görüşmelere katıldı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Çavuşoğlu’nun ‘‘Kararlı Destek Misyonu Çerçeve Ülkelerinden mevkidaşlarıyla Afganistan’daki son durumu ele alan bir toplantı gerçekleştirdiği’’ belirtildi.

Açıklamada, Çavuşoğlu’nun Afganistan için uzun vadeli strateji gerektiğini, 24 Nisan'da İstanbul'da Katar ve Birleşmiş Milletler ile Afgan barış süreci konusunda üst düzey bir konferans düzenleneceğini ve Türkiye’nin “kardeş” Afganistan’a güçlü desteğinin devam edeceğini kaydettiği belirtildi.

Çavuşoğlu ayrıca Perşembe günü katıldığı bir televizyon programında NATO’nun gelecek dönemde Afganistan’ı nasıl destekleyeceği konusunda tartışmalar yürüttüğünü kaydetti.

Çavuşoğlu, ‘‘Afganistan’da Kararlı Destek Misyonu sona ererken başka bir yapı olacak mı, olmayacak mı bu konuda henüz bir karar alınmadı. Biz Türkiye olarak en başından beri Afganistan ihtiyaç duyduğu sürece orada olacağımızı söylemiştik’’ ifadelerini kullandı.

Perşembe günü erken saatlerde Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kabil’e uçarak Başkan Joe Biden’ın ülkeden asker çekme açıklamasının ardından Afgan hükümetine desteklerini ortaya koydu.

ABD ve NATO komutasındaki yabancı güçlerin Afganistan’dan çekilecek olması, ülkede yeniden iç savaşın baş gösterebileceği ve El Kaide’ye yeniden yapılanması, ABD ile diğer hedeflere yeni saldırılar planlaması için zaman tanıyabileceği kaygısını doğurdu.

VOA tarafından geçilen Çavuşoğlu Afgan Dışişleri Bakanını Çekilme Konusunda Bilgilendirdi  haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Çavuşoğlu Afgan Dışişleri Bakanını Çekilme Konusunda Bilgilendirdi  haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Çavuşoğlu Afgan Dışişleri Bakanını Çekilme Konusunda Bilgilendirdi  haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

ABD Dışişleri’nden Erişim Engeli Tepkisi

ABD Dışişlerinden Erişim Engeli Tepkisi

ABD Dışişleri’nden Erişim Engeli Tepkisi
ABD’de Kadın Haklarını Öncelikli Görenlerin Sayısı Artıyor

ABDde Kadın Haklarını Öncelikli Görenl..

ABD’de Kadın Haklarını Öncelikli Görenlerin Sayısı Artıyor
ABD'den Ukrayna'ya Uçaksavar Füze Sistemi

ABD'den Ukrayna'ya Uçaksavar Füze Sist..

ABD'den Ukrayna'ya Uçaksavar Füze Sistemi
Rus Füzesi Odesa'da Bir Apartmanı Vurdu

Rus Füzesi Odesada Bir Apartmanı Vurdu

Rus Füzesi Odesa'da Bir Apartmanı Vurdu
VOA Türkçe ve DW’ye RTÜK Engeli Dünya Basınında

VOA Türkçe ve DWye RTÜK Engeli Dünya B..

VOA Türkçe ve DW’ye RTÜK Engeli Dünya Basınında