15.3 C
Berlin
00:05 - 06/06/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ALMANYA Berlin

Büyükelçi Aydın: AA, Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilere de katkı sağlamaktadır

Türkiye’nin Berlin Büyükleçisi Aydın, 100. Kuruluş yıldönümünü kutladığı AA’nın, Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilere de katkı sağladığını belirtti.

“Anadolu’nun sesini dünyaya duyurmak” için 6 Nisan 1920’de kurulan Anadolu Ajansının (AA) 100’üncü kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Berlin Bürosu’na bir tebrik mesajı gönderen Türkiye’nin Berlin Büyükleçisi Ali Kemal Aydın, “Türkiye’deki gelişmeleri Almanya’da yaşayan vatandaşlarımız ve Alman kamuoyuna duyuran, Almanya’daki gelişmeleri de Türkiye’ye aktaran AA, bu önemli işleviyle iki ülke arasındaki ilişkilere de katkı sağlamaktadır.‘‘ ifadelerini kullandı.

“Milli mücadelenin hem yurtiçindeki ve hem de yurt dışındaki sesi”

Kurtuluş Savaşı’nın zor şartlarında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kararıyla 6 Nisan 1920 tarihinde kurulan ve ilk haberlerini 12 Nisan 1920’de servis etmeye başlayan AA’nın, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecinde önemli bir rol üstlendiğine dikkati çeken Aydın, Anadolu Ajansının milli mücadelenin hem yurtiçindeki ve hem de yurt dışındaki sesi olduğunu kaydetti.

“Dünyanın sayılı haber ajansları arasında”

Kuruluşundan bu yana geçen 100 yıllık tecrübesi ışığında ilkeli, tarafsız ve sorumlu habercilik anlayışıyla hareket eden AA’nın günümüzde 13 farklı dilde doğru ve güvenilir haber sunduğuna işaret eden Aydın, “İlk yurt dışı bürolarından biri olan Almanya dahil 29 dünya kentindeki ofisi ve 18 ülkedeki temsilciliğiyle ülkemizin ötesinde dünyanın sayılı haber ajansları arasında yer almaktadır‘‘ değerlendirmesinde bulundu.

Berlin Büyükelçisi Aydın dünyanın farklı yerlerinde birçok zorluğu göğüsleyerek mesleklerini büyük bir yetkinlikle icra eden kameramanından muhabirine, fotoğrafçısından yazı işlerindeki editörüne tüm AA mensuplarını özverili çalışmalarından dolayı tebrik ederek AA’ya başarılarla dolu daha nice yıldönümleri diledi.

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla