BM İnsan Hakları Konseyi'nde Şincan'ı Tartışma Talebi

27.09.2022 23:32

  Diplomatlara ve bazı belgelere göre Amerika, İngiltere ve diğer ülkeler, Çin'in Şincan bölgesinde Uygurlar ve diğer Müslüman azınlıklara baskıcı muamelesinin BM…

BM İnsan Hakları Konseyi'nde Şincan'ı Tartışma Talebi

 

Diplomatlara ve bazı belgelere göre Amerika, İngiltere ve diğer ülkeler, Çin'in Şincan bölgesinde Uygurlar ve diğer Müslüman azınlıklara baskıcı muamelesinin BM İnsan Hakları Konseyi'nde ele alınması çağrısı yaptı.

Kutuplaşma içindeki BM İnsan Hakları Konseyi'nde Çin'in Şincan bölgesindeki politikalarının tartışmaya açılması için çoğunluk oyu gerekiyor. Amerika, İngiltere ve diğer ülkelerin attığı bu adım, Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinden Çin'in hak ihlallerinde bulunduğuna ilişkin iddiaların, İnsan Hakları Konseyi'nin 16 yıllık tarihinde ilk kez gündeme gelmesi anlamı taşıyor.

Uzun zamandır beklenen ve geçen ay yayınlanan bir BM raporu, Şincan'da insanlığa karşı işlenen suç anlamına gelebilecek "ciddi insan hakları ihlallerinde bulunulduğunu" belirtmişti. O zamandan bu yana konsey toplantısı etrafında yoğun diplomatik tartışmalar yapılıyordu.

Şincan'da insan hakları ihlallerinde bulunduğunu reddeden Çin, BM İnsan Hakları Konseyi'nin hatalı olduğunu iddia ettiği bulgularına karşı koymak için Cenevre'ye bir hükümet heyeti göndermiş ve kendisine karşı adım atılması durumunda "mücadeleye hazır olduğunu" kaydetmişti.

Cenevre'deki Çin diplomatik misyonunun sözcüsü, konuya ilişkin yorumda bulunması talebini yanıtsız bıraktı.

Reuters haber ajansının gözden geçirdiği "karar tasarısı" şimdilik Amerika, İngiltere, Kanada, İsveç, Danimarka, İzlanda ve Norveç tarafından destekleniyor. Bu ülkeler, Konsey'in Şubat ayında başlayacak bir sonraki oturumunda Şincan'daki hak ihlallerinin tartışmaya açılması talebinde bulunuyor.

Çin, tasarıyı engelleme girişiminde bulunabilir.

47 üyeli BM İnsan Hakları Konseyi, birçok gelişmekte olan ülkeyle derin ekonomik bağları olan ve bu ülkelerin desteğini almaya çalışan Çin'e karşı suçlamalar konusunda bölünmüş durumda.

Batılı ülkelerin Şincan'daki durumun tartışmaya açılmasına ilişkin çağrısı, Şincan'la ilgili soruşturma açılmasını amaçlayan bir karar tasarısına kıyasla daha az çatışmacı bir yol olarak görülüyor. Ancak olası bir soruşturma, daha ileride gündeme getirilebilir.

Geçen hafta BM'nin Cenevre ofisi dışında protesto gösterisi düzenleyen Uygurlar, gözaltında tutulduğunu iddia ettikleri kişilerin fotoğraflarını sergileyerek İnsan Hakları Konseyi'ni eyleme geçmeye çağırdı.

Çin'de üç yıl boyunca kampta tutulan Gülbahar Haitivaji, gösteri sırasında, "Uluslararası topluma çağrım net, müdahalede bulunmanızı istiyorum. Bizi bu zorbalıktan kurtarmanız için size yalvarıyorum" dedi.

VOA tarafından geçilen BM İnsan Hakları Konseyi'nde Şincan'ı Tartışma Talebi haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. BM İnsan Hakları Konseyi'nde Şincan'ı Tartışma Talebi haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan BM İnsan Hakları Konseyi'nde Şincan'ı Tartışma Talebi haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Baerbock’dan Türkiye’ye Suriye Uyarısı

Baerbock’dan Türkiye’ye Suriye Uyarısı

Baerbock’dan Türkiye’ye Suriye Uyarısı
Almanya’ya İş Gücü Göçü Kolaylaşıyor

Almanyaya İş Gücü Göçü Kolaylaşıyor

Almanya’ya İş Gücü Göçü Kolaylaşıyor
BM: “Rus Amonyağının İhracatına Yakında Başlanacak”

BM: “Rus Amonyağının İhracatına Yakınd..

BM: “Rus Amonyağının İhracatına Yakında Başlanacak”
Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu:
Liderler Eşgüdüm Kurulu’yla Ülkeyi Birlikte Yönetecek

Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu: L..

Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu: Liderler Eşgüdüm Kurulu’yla Ülkeyi Birlikte Yönetecek
“Yeni Bir Askeri Operasyona Güçlü Şekilde Karşıyız”

“Yeni Bir Askeri Operasyona Güçlü Şeki..

“Yeni Bir Askeri Operasyona Güçlü Şekilde Karşıyız”
Norveç Başbakan: Türkiye'nin terörle mücadele hakkı bulunmaktadır

Norveç Başbakan: Türkiye'nin terörle m..

Norveç Başbakan: Türkiye'nin terörle mücadele hakkı bulunmaktadır