BM Güvenlik Konseyi’nin acil toplantısı sona erdi

BM Güvenlik Konseyi’nin acil toplantısı sona erdi

ABONE OL
11:16 - 29/05/2024 11:16
BM Güvenlik Konseyi’nin acil toplantısı sona erdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, en az 45 Filistinlinin ölümüne, onlarcasının da yaralanmasına neden olan İsrail’in Refah’a düzenlediği hava saldırısı sonrasında düzenlediği acil toplantı sona erdi. Güvenlik Konseyi, acil oturumu sonrasında herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.

Güvenlik Konseyi üyesi Cezayir’in talebiyle düzenlenen oturum, basına kapalı olarak gerçekleşti. Cezayir’in BM Daimi Temsilcisi Amar Bendjama, kendi ülkesinin talebiyle acil toplanan Güvenlik Konseyi oturumunun ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Refah’taki ölümleri durdurmak için konseye yeni bir karar tasarısı sunacaklarını söyledi. Bendjama, karar tasarısının Refah’taki cinayetleri durdurmaya yönelik kısa ve belirleyici bir metin olacağını kaydetti.

VOA Türkçe’nin diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Cezayir’in hazırladığı karar tasarısının metnini, kapalı yapılan toplantıda konsey üyelerine dağıttığı, karar tasarısının yarın yapılacak Güvenlik Konseyi’nin Ortadoğu ve Filistin konulu oturumunda oylanabileceği belirtildi.

Fransa: “Bu konseyin harekete geçmesi ve yeni bir karar almasının zamanı geldi”

Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi Nicolas de Riveire, Güvenlik Konseyi toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, tarafları Uluslararası Adalet Divanı tarafından yapılan çağrıya uymaya davet etti. Riveire, toplantıda Refah’a yönelik son saldırıların değerlendirileceğini kaydetti.

Fransız temsilci, insani yardımın mümkün olduğu kadar çok sayıda geçiş noktasından geçerek Refah’a ulaşması gerektiğini belirterek, “İhtiyaçlar çok büyük. BM bizi bir kez daha açıkça uyardı. Deniz koridorunun faaliyete geçmesi iyi bir haber olsa bile yardımın kara yoluyla dağıtımı öncelikli olmalıdır. Son olarak Güvenlik Konseyi’nin görevini yerine getirmesi ve harekete geçmesi gerekiyor. Nüfusun acil ihtiyaçlarının karşılanması için BM’nin Gazze Şeridi’ndeki rolünü tam olarak oynamasına izin verilmelidir” dedi.

Riveire, Filistinlilerin kendi devletlerinin ayrılmaz bir parçası olan Gazze Şeridi’ni yönetmelerine olanak sağlaması gerektiğini aksi takdirde bir krizden diğerine gitmeye devam edileceğini belirterek, “Bu konseyin harekete geçmesinin ve yeni bir karar almasının zamanı geldi” dedi.

Guterres:‘’ Kalp kırıklığı yaşıyorum’’

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres yaptığı açıklamada, Pazar günü Refah’ta yerinden edilmiş Filistinlilere karşı düzenlenen hava saldırılarında ölen ve yaralanan insanların görüntüleri karşısında, kalp kırıklığı yaşadığını belirtti.
Guterres, acilen ateşkes ve tüm rehinelerin derhal serbest bırakılması yönünde uzun süredir devam eden çağrısını da yineledi.

BM Genel Sekreteri Guterres, İsrail’in Refah saldırısına tepki gösterdi.

Sözcü Stephane Dujjaric, Genel Sekreter Guterres’in daha önce de söylediği gibi, korku ve acının derhal durdurulması gerektiğini belirttiğini, çatışmalarda öldürülen 36 binden fazla Filistinli ve yaklaşık bin 500 İsrailli için de üzüldüğü belirtti. Sözcü, Genel Sekreter’in acil ateşkes ve tüm rehinelerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılması yönündeki talebini yinelediğini, Uluslararası Adalet Divanı’nın bağlayıcı olan ve uyulması gereken son kararlarını hatırlattığını ifade etti.

VOA tarafından geçilen BM Güvenlik Konseyi’nin acil toplantısı sona erdi haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. BM Güvenlik Konseyi’nin acil toplantısı sona erdi haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan BM Güvenlik Konseyi’nin acil toplantısı sona erdi haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.