Blinken: “Ankara’yla Temas Halindeyiz” 

28.05.2022 12:07

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine karşı çıkmasının ardından bu ülkeler arasındaki görüşmelerin sürdüğünü, ABD'nin de…

Blinken: “Ankara’yla Temas Halindeyiz” 

 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine karşı çıkmasının ardından bu ülkeler arasındaki görüşmelerin sürdüğünü, ABD'nin de Ankara’yla temas halinde süreci yakından izlediğini söyledi.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto’yu Dışişleri Bakanlığı’nda ağırlayan Blinken ve konuk bakanın görüşme sonrası yaptığı ortak basın toplantısına Türkiye’nin veto tehdidi damgasını vurdu. İki bakan, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusundaki hassasiyetleriyle ilgili soruları yanıtladı.

Dışişleri Bakanı Blinken, Finlandiya ve İsveç’in Türkiye'nin gündeme getirdiği bazı endişeleri gidermek için doğrudan Ankara’yla birlikte çalıştıklarını hatırlatarak, kendisinin de yaklaşık bir hafta önce New York'ta Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ile konuyu görüştüğünü söyledi. Blinken, müzakerelerin sürdüğünün altını çizdi.

Finlandiya ve İsveç'in NATO’ya kabulu konusunda ittifak içinde çok güçlü bir görüş birliği olduğunu dile getiren Blinken, “Bu süreci süratle atlatacağımıza ve Pekka'nın da dediği gibi her iki ülkeyle de sürecin ilerleyeceğine inancım tam” dedi.

Ankara ile doğrudan görüşmeler yürüttüklerini hatırlatan Blinken, Haziran ayında Madrid'de yapılacak NATO Zirvesi öncesinde beklentilerinin bu sürecin ilerlemesi yönünde olduğunu söyledi.

Ayrıntılara girmeyen Blinken, “Şu anda Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasında çok aktif bir görüşme süreci devam ediyor, biz de bu süreci destekliyoruz" ifadesini kullandı.

Finlandiya Dışişleri Bakanı: “Madrid zirvesine kadar mesafe katetmeliyiz”

Türkiye’nin, PKK konusunda bazı endişelerini dile getirdiğini söyleyen Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto da, “PKK Finlandiya'da bir terör örgütüdür. İsveç'te de aynı şekilde” dedi.

Türkiye'nin de desteklediği NATO'nun açık kapı politikasına olan güvenini dile getiren Haavisto, Türkiye'nin dile getirdiği sorunların çözülebileceğini düşündüklerini belirtti.

“Sürecin sorunsuz ve hızlı bir şekilde ilerlemesini umuyoruz, çünkü başvurunun yapılması ile nihayet NATO üyesi olarak onaylanmak arasındaki gri bölge dediğimiz bu durum, elbette bazı güvenlik endişelerini de içeriyor. Bu dönemde ABD, İngiltere ve daha birçok ülkeden olağandışı güçlü güvenceler aldık. Ama tabii ki bu, NATO'nun Beşinci Madde güvenlik garantileriyle aynı şey değil ve bu yüzden bu sürecin sorunsuz ve hızlı ilerlemesini umuyoruz” dedi.

Haavisto, Haziran ayında Madrid'de yapılacak NATO Zirvesi'ne kadar Türkiye ile görüşmelerde mesafe katetmelerinin önemli olacağı değerlendirmesinde bulundu.

VOA tarafından geçilen Blinken: “Ankara’yla Temas Halindeyiz”  haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Blinken: “Ankara’yla Temas Halindeyiz”  haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Blinken: “Ankara’yla Temas Halindeyiz”  haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Hamburg'da sıcak su sınırlaması gündemde

Hamburgda sıcak su sınırlaması gündemde

Hamburg'da sıcak su sınırlaması gündemde
Türkiye ve Avusturya güvenlik alanında ortak mücadele yürütecek

Türkiye ve Avusturya güvenlik alanında..

Türkiye ve Avusturya güvenlik alanında ortak mücadele yürütecek
Papa, Türkiye'nin Ukrayna'daki savaşta barış çabalarını takdir etti

Papa, Türkiye'nin Ukrayna'daki savaşta..

Papa, Türkiye'nin Ukrayna'daki savaşta barış çabalarını takdir etti

"Kavala Davası 11 Temmuz'da Görülecek"

"Kavala Davası 11 Temmuz'da Görülecek"
Deniz kaplumbağaları Doğu Akdeniz sahillerine yumurta bırakmaya başladı

Deniz kaplumbağaları Doğu Akdeniz sahi..

Deniz kaplumbağaları Doğu Akdeniz sahillerine yumurta bırakmaya başladı
Kuzey Ege'deki çadır ve karavan kamplarında bayram rezervasyonları doldu

Kuzey Egedeki çadır ve karavan kamplar..

Kuzey Ege'deki çadır ve karavan kamplarında bayram rezervasyonları doldu