Biden Yönetiminden Ankara’ya İlk Ziyaret 

21.05.2021 23:48

  ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’ın, gelecek hafta Ankara’yı ziyaret edeceği açıklandı. Biden yönetimi döneminde Türkiye’ye planlanan bu ilk ziyarette, Sherman’ın…

Biden Yönetiminden Ankara’ya İlk Ziyaret 

 

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’ın, gelecek hafta Ankara’yı ziyaret edeceği açıklandı. Biden yönetimi döneminde Türkiye’ye planlanan bu ilk ziyarette, Sherman’ın ikili ilişkilerin önemine vurgu yapacağı açıklandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Sherman’ın 25 Mayıs’ta başlayacağı turun ilk durağı Belçika olacak. Daha sonra Ankara’ya geçecek olan ABD’li yetkili hükümet yetkilileri ve sivil toplum temsilcileriyle görüşecek.

Açıklamada, ‘’Bakan Yardımcısı Sherman, ortak sorunlarla mücadele ve sorunlu konuları görüşmek için NATO müttefikimizle birlikte çalışırken ABD-Türkiye ilişkilerinin öneminin altını çizecek" denildi.

Sherman ilk durağı Brüksel’de de Belçika, AB ve NATO'yu temsil eden yabancı diplomatlarla biraraya gelecek. Açıklamaya göre ABD’li yetkili, müttefikler ve ortaklarla işbirliğinin güçlendirilmesi, pandemi nedeniyle daralam küresel ekonomide toparlanmanın desteklenmesi ve zorluk yaratan yabancı aktörlerin etkisine karşı koyma dahil olmak üzere temel politika önceliklerini görüşecek. Bakan Yardımcısı Sherman Brüksel'deyken, Avrupa Birliği Dış Eylem Hizmetleri Genel Sekreteri Stefano Sannino ile ABD-AB Çin Diyaloğu'nun ilk toplantısını da yönetecek.

Sherman Ankara'dan sonra da Güneydoğu Asya'ya giderek Endonezya, Kamboçya ve Tayland’ı ziyaret edecek; bölgesel ve stratejik işbirliğini güçlendirmek için görüşmeler yapacak.

Dışişleri Bakan Yardımcısı son durağı Hawai’de ise Hint-Pasifik stratejisini görüşmek üzere ABD’nin Hint-Pasifik Komutanlığı (INDOPACOM) yetkilileriyle biraraya gelecek.

VOA tarafından geçilen Biden Yönetiminden Ankara’ya İlk Ziyaret  haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Biden Yönetiminden Ankara’ya İlk Ziyaret  haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Biden Yönetiminden Ankara’ya İlk Ziyaret  haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

ABD Dışişleri’nden Erişim Engeli Tepkisi

ABD Dışişlerinden Erişim Engeli Tepkisi

ABD Dışişleri’nden Erişim Engeli Tepkisi
ABD’de Kadın Haklarını Öncelikli Görenlerin Sayısı Artıyor

ABDde Kadın Haklarını Öncelikli Görenl..

ABD’de Kadın Haklarını Öncelikli Görenlerin Sayısı Artıyor
ABD'den Ukrayna'ya Uçaksavar Füze Sistemi

ABD'den Ukrayna'ya Uçaksavar Füze Sist..

ABD'den Ukrayna'ya Uçaksavar Füze Sistemi
Rus Füzesi Odesa'da Bir Apartmanı Vurdu

Rus Füzesi Odesada Bir Apartmanı Vurdu

Rus Füzesi Odesa'da Bir Apartmanı Vurdu
VOA Türkçe ve DW’ye RTÜK Engeli Dünya Basınında

VOA Türkçe ve DWye RTÜK Engeli Dünya B..

VOA Türkçe ve DW’ye RTÜK Engeli Dünya Basınında