Biden ‘Soykırım’ Kelimesini Kullanacak mı?

22.04.2021 16:37

24 Nisan tarihi yaklaşırken Başkan Joe Biden’ın 1915 Ermeni olaylarına ilişkin yapacağı açıklamanın içeriği şimdiden gündeme gelmeye başladı ve gazetecilerin Beyaz Saray’a…

Biden ‘Soykırım’ Kelimesini Kullanacak mı?

24 Nisan tarihi yaklaşırken Başkan Joe Biden’ın 1915 Ermeni olaylarına ilişkin yapacağı açıklamanın içeriği şimdiden gündeme gelmeye başladı ve gazetecilerin Beyaz Saray’a sorduğu sorular arasında yer almaya başladı. Reuters haber ajansı, bazı Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberinde ABD Başkanı Joe Biden’ın, 24 Nisan'da, Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1915 yılındaki Ermeni tehcirini "soykırım" olarak tanımlamaya hazırlandığını iddia etti.

Reuters’e konuşan üç kaynaktan biri, "Benim anladığıma göre Biden soykırım kelimesini kullanmaya karar verdi ve Cumartesi günü yapacağı konuşmada bu kelimeyi kullanacak" dedi. Ancak kaynaklar, Türkiye'yle olan ikili ilişkilerin önemi nedeniyle Başkan Biden'ın bir son dakika değişikliği yaparak soykırım tanımlamasını kullanmaktan vazgeçebileceğinin de altını çizdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Çarşamba günkü basın brifingi sırasında Beyaz Saray'ın Cumartesi günü bu konuda "söyleyeceği daha çok şey" olabileceğini aktardı, ancak ayrıntı vermeyi reddetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, konuya ilişkin soruların Beyaz Saray'a yönlendirilmesini talep etti. Ulusal Güvenlik Konseyi ise Psaki'nin sözleri dışında herhangi bir açıklamada bulunmadı.

1915 olaylarını soykırım olarak nitelemek simgesel anlam taşısa da bu, Beyaz Saray'ın uzun yıllardır her 24 Nisan'da kullandığı dili dikkat ve titizlikle ayarlaması geleneğinden ayrılması anlamına gelir.

Joe Biden, bir yıl önce henüz başkan adayıyken Ermeni tehciri sırasında hayatını kaybettiği iddia edilen bir milyon 500 bin Ermeni erkek, kadın ve çocuğu anmış, 1915 olaylarının soykırım olarak kabul edilmesi çabalarını destekleyeceğini söylemişti.

Biden, o dönemde paylaştığı Twitter mesajında, "Bugün, Ermeniler'in Metz Yeghern, Ermeni Soykırımı sırasında karşı karşıya kaldıkları zulmü hatırlıyoruz. Ermeni Soykırımı'nı kabul eden bir karara destek verme taahhüdünde bulunuyorum, evrensel insan haklarını öncelik sıralamasının en üzerinde tutacağım" demişti.

Türkiye, Osmanlı İmparatorluğu topraklarında yaşayan Ermeniler'in Birinci Dünya Savaşı sırasındaki çatışmalarda öldüğünü kabul ediyor, ancak ölen Ermeniler'in sayısına itiraz ediyor ve ölümlerin sistematik olduğu ve soykırım anlamına geldiği fikrini reddediyor.

1915 olaylarının Ermeni soykırımı olarak tanınmasına ilişkin girişimler uzun yıllardır ABD Kongresi'nde sekteye uğradı. ABD başkanları da Türkiye'yle ilişkilerin bozulması olasılığı ve Ankara'nın yoğun lobi çalışmaları nedeniyle soykırım tanımlamasını kullanmaktan kaçındı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump'la yakın bir ilişki kuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Ocak'ta görevi devralan Başkan Biden'la henüz birebir görüşme yapmış değil.

Türk ve Amerikalı yetkililer karşılıklı görüşmelerde bulunsa da Biden yönetimi, insan hakları sicili nedeniyle Türkiye üzerindeki baskıyı arttırdı. Türkiye'nin Rus S-400 savunma sistemini satın almasına ilişkin anlaşmazlık ve iki ülkenin Suriye politikasındaki farklı yaklaşımlar hala çözüme kavuşturulmayı bekleyen meseleler.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Biden'ın 1915 olaylarını soykırım olarak nitelemesinin iki NATO üyesi ülke arasında zaten gergin olan ilişkilere daha da zarar vereceği uyarısında bulundu.

Temsilciler Meclisi Üyesi Demokrat Partili Adam Schiff ve hem Demokrat hem Cumhuriyetçi Parti'den 100 Kongre üyesi bu hafta Başkan Biden'a gönderdikleri mektupta, Biden'ı seçim kampanyası sırasında verdiği sözü tutmaya ve "on yıllardır yapılan yanlışı düzeltmeye" çağırdı.

VOA tarafından geçilen Biden ‘Soykırım’ Kelimesini Kullanacak mı? haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Biden ‘Soykırım’ Kelimesini Kullanacak mı? haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Biden ‘Soykırım’ Kelimesini Kullanacak mı? haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

ABD’de Camide Bıçaklı Saldırı Girişimi 

ABDde Camide Bıçaklı Saldırı Girişimi 

ABD’de Camide Bıçaklı Saldırı Girişimi 
Aşının Etkili Olmadığı Varyant Olabilir mi?

Aşının Etkili Olmadığı Varyant Olabili..

Aşının Etkili Olmadığı Varyant Olabilir mi?
Batıyla Gerilim Yaşayan Rusya’dan Gövde Gösterisi

Batıyla Gerilim Yaşayan Rusyadan Gövde..

Batıyla Gerilim Yaşayan Rusya’dan Gövde Gösterisi

"Adalet Bakanlığı Muhabirlerimizin Tel..

"Adalet Bakanlığı Muhabirlerimizin Telefon Kayıtlarına El Koydu"
Kongre’de Cumhuriyetçi Parti'de Dengeler Değişiyor mu?

Kongre’de Cumhuriyetçi Parti'de Dengel..

Kongre’de Cumhuriyetçi Parti'de Dengeler Değişiyor mu?