Biden dahil birçok ülke liderinden Erdoğan'a seçim tebriği

29.05.2023 00:18

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk sonuçlara göre seçimi kazanmasının ardından ülke liderlerinden tebrik mesajları geldi. Başkan Joe Biden, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi Erdoğan’ı kutlayan liderler arasındaydı.

Biden dahil birçok ülke liderinden Erdoğan'a seçim tebriği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk sonuçlara göre seçimi kazanmasının ardından ülke liderlerinden tebrik mesajları geldi. Başkan Joe Biden, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi Erdoğan’ı kutlayan liderler arasındaydı.

Başkan Joe Biden sosyal medya hesabından Erdoğan’ı tebrik etti. Biden Twitter mesajında, “Yeniden seçilmesinden dolayı Recep Tayyip Erdoğan’a tebrikler. NATO müttefikleri olarak ikili konular ve ortak küresel zorluklarla ilgili çalışmak için sabırsızlanıyorum” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı yeniden seçilmesinden dolayı ve Türkiye'nin seçmenlerini de uzun geçmişe dayanan demokratik geleneğin yansıması olarak seçimlere yüksek katılımlarından dolayı kutluyorum. Türkiye değerli bir müttefik ve ortak. Türk halkının seçtiği hükümetle birlikte çalışmaya devam etmeyi dört gözle bekliyorum" ifadelerini kullandı.

Seçim sonuçlarıyla ilgili eski ABD Başkanı Donald Trump'tan da açıklama geldi. Trump kendi sosyal medya platformu Truth Social'da paylaştığı mesajda, "Büyük ve çok hak edilmiş zaferinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a tebrikler. Onu iyi tanıyorum, dostum, ülkesini ve Türkiye'nin harika halkını ne kadar sevdiğini ilk elden öğrendim. Türkiye'yi saygı ve tanınırlıkta yeni bir seviyeye yükseltti" sözlerine yer verdi.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin de, gönderdiği kutlama mektubunda, Erdoğan’ı ‘sevgili dostum’ olarak niteledi ve sonucun Türk halkının Erdoğan’ın “bağımsız dış politikasına” verdiği desteğin kanıtı olduğunu belirtti.

Putin, “Seçim zaferi sizin özverili çalışmanızın doğal sonucu, Türk halkının devletin bağımsızlığının güçlenmesine verdiği desteğin kanıtı” dedi.

Rus-Türk ilişkilerinin dostluğuyla çeşitli alanlardaki karşılıklı işbirliğinin güçlenmesine Erdoğan’ın kişisel katkılarını çok takdir ettiklerini belirten Putin, Akkuyu Nükleer Santrali’ne büyük önem verdiğini de kaydetti.

Rusya işgali altındaki Ukrayna’nın Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Türkçe paylaştığı Twitter mesajında, “Avrupa'nın güvenliği ve istikrarı için işbirliğimizin geliştirilmesini ve ülkelerimizin yararına stratejik ortaklığımızın daha da güçlendirilmesini umuyoruz” dedi.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog da Erdoğan’ı Türkçe bir mesaj paylaşarak tebrik etti.

Fransa, İsveç ve AB’den mesajlar

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da hem Fransızca hem de Türkçe paylaştığı mesajda, “Fransa ve Türkiye’nin birlikte üstesinden geleceği büyük sınamalar var. Avrupa’ya barışın geri gelmesi, Akdeniz İttifakımızın geleceği, Akdeniz denizi. Yeniden seçilmesi dolayısıyla tebriklerimi ilettiğim Erdoğan ile birlikte ilerlemeye devam edeceğiz” dedi.

Türkiye’nin NATO’ya katılım protokolünü henüz onaylamadığı İsveç’in Başbakanı Ulf Kristersson Twitter mesajında, Erdoğan’ı tebrik etti ve “Ortak güvenliğimiz geleceğin önceliği” ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel de Twitter hesabından Erdoğan’ı tebrik etti ve AB-Türkiye ilişkilerinin gelişmesi için yeniden birlikte çalışmayı sabırsızlıkla beklediğini kaydetti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Twitter mesajında, “Recep Tayyip Erdoğan’ı seçimleri kazanmasından dolayı kutluyorum. AB-Türkiye ilişkilerini inşa etmeyi sürdürmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Bu ilişkinin ilerletilmesi üzerine çalışmak hem AB hem de Türkiye için stratejik önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği içinde insan hakları ve demokrasi konusundaki uygulamaları eleştiri konusu olan Macaristan Başbakanı Viktor Orban da Erdoğan’ı ilk kutlayan isimlerdendi.

Orban, sorgulanamaz seçim zaferinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik ettiğini belirtti.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Alkesandar Vucic de Erdoğan’ı kutlayan liderler arasındaydı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan da tebrik mesajı paylaşarak, “Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin tam olarak normalleşmesine yönelik birlikte çalışmayı sürdürmeyi sabırsızlıkla bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Mısır, Azerbaycan ve Katar’dan tebrik

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ve Birleşik Arap Emirlikleri lideri Muhammed bin Zayed el Nahyan da seçimlerden dolayı Erdoğan’ı kutladı.

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani, Erdoğan’a yeni dönemde başarılar dilerken Macaristan Başbakanı Viktor Orban “Sorgulanamaz seçim zaferinden dolayı Erdoğan’ı kutluyorum” dedi ve sosyal medya hesabından Türkçe kutlama mesajı da paylaştı.

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyyeh Erdoğan’ı ve Türk halkını seçim zaferinden dolayı kutladığını belirtirken, Hamas’ın siyasi şefi İsmail Haniye de Erdoğan’ı kutladığını ve davalarına desteği sabırsızlıkla beklediğini vurguladı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi Erdoğan’ın yeniden seçilmesinin Türk halkının kendisine olan güveninin devam ettiğinin göstergesi olduğunu belirtti.

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Erdoğan’ın galibiyetinin tarihi olduğunu söylerken, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdelmadjid Tebboune Erdoğan’ı kutlayan isimler arasındaydı.

Latin Amerika’dan tebrik mesajları

Brezilya Cumhurbaşkanı Lula Da Silva da sosyal medya üzerinden Erdoğan’ı tebrik etti.

Lula Da Silva tweet mesajında, Erdoğan’ın küresel barış ve yoksullukla mücadelede Brezilya’ya güvenebileceğini kaydetti.

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, “Kardeşim ve arkadaşım Erdoğan’ı kutluyorum” derken, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev de telefonda görüştüğü Erdoğan’ı kutladı.

VOA tarafından geçilen Biden dahil birçok ülke liderinden Erdoğan'a seçim tebriği haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Biden dahil birçok ülke liderinden Erdoğan'a seçim tebriği haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Biden dahil birçok ülke liderinden Erdoğan'a seçim tebriği haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Frankfurt’un Eskişehir ve İstanbul’a işbirliği arayışları

Frankfurt’un Eskişehir ve İstanbul’a i..

Frankfurt’un Eskişehir ve İstanbul’a işbirliği arayışları
İYİ Parti gönüllüleri, Ulm’da buluşacak

İYİ Parti gönüllüleri, Ulm’da buluşacak

İYİ Parti gönüllüleri, Ulm’da buluşacak
Süleyman Babayiğit’e kahramanlık madalyası verildi

Süleyman Babayiğite kahramanlık madaly..

Süleyman Babayiğit’e kahramanlık madalyası verildi
Hastanelere daha fazla para verilmesi için gösteriler yapıldı

Hastanelere daha fazla para verilmesi ..

Hastanelere daha fazla para verilmesi için gösteriler yapıldı
İlaç devleri klinik deneyleri hızlandırmak için yapay zekaya güveniyor 

İlaç devleri klinik deneyleri hızlandı..

İlaç devleri klinik deneyleri hızlandırmak için yapay zekaya güveniyor 
Almanya’da konut fiyatlarında 2000’den beri en sert düşüş görüldü

Almanya’da konut fiyatlarında 2000’den..

Almanya’da konut fiyatlarında 2000’den beri en sert düşüş görüldü