Berlin’de Ukrayna’nın yeniden inşası ele alınacak

Berlin’de Ukrayna’nın yeniden inşası ele alınacak

ABONE OL
19:31 - 10/06/2024 19:31
Berlin’de Ukrayna’nın yeniden inşası ele alınacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Rusya’nın saldırısıyla 24 Şubat 2022’de başlayan Ukrayna savaşının ne zaman biteceğine dair ortada hiçbir somut işaret yok.

Ukrayna ve Batılı müttefiklerinin girişimiyle 15-16 Haziran’da İsviçre’de uluslararası barış konferansının düzenlenmesi hedefleniyor, ancak son olarak ABD Başkanı Joe Biden’in Fransa’da yaptığı görüşmelerde, Ukrayna’ya silah yardımının artırılarak sürdürülmesi yönünde verilen mesajlar, savaşın daha uzun bir süre devam edeceğinin tahmin edildiğini gösteriyor.

Öte yandan Batılı ülkeler, Ukrayna’nın yeniden imarı konusunda da sıklıkla biraraya geliyorlar. Nitekim Salı ve Çarşamba günlerinde Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenecek Ukrayna’nın Yeniden İnşası Konferansı (Ukraine Recovery Conference) 60’tan fazla ülkeden iki binden fazla katılımcıya ev sahipliği yapacak. Konferansta ülkenin yeniden inşasında Ukrayna’nın nasıl daha iyi desteklenebileceğini tartışılacak.

Uluslararası finans kuruluşları, iş dünyası temsilcileri ile sivil toplum kuruluşlarının da yer aldığı konferansta, Ukrayna’da özel finansmanı harekete geçirmek için yatırım fırsatları ve risk azaltma mekanizmalarının yanı sıra ülkenin kendi sermayesinin iyileştirilmesine yönelik yatırımlar da ele alınacak.

Berlin’deki hükümet çevrelerinden edinilen bilgiye göre, konferans kapsamında kamu ve özel yatırımcılara finansman modelleri sunulacak ve uluslararası bankaların kalkınma programları tanıtılacak.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, iki günlük konferansı Salı günü Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile birlikte açacak. Avrupa Birliği (AB), G7 ve G20 ülkelerinden temsilciler, uluslararası örgütlerden, sivil toplum kuruluşlarından katılımcılar, uzmanlar ve özel sektör temsilcileri de etkinlikte yer alacak.

Konferansa katılacağı duyurulan politikacılar arasında AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, ABD’nin Ukrayna Ekonomik İyileşme Özel Temsilcisi Penny Pritzker, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Genel Sekreteri Mathias Cormann gibi isimler var.

Zelenski, Bundestag’ta konuşma yapacak

Volodimir Zelenski, konferanstan önce Alman Meclisi Bundestag’da özel bir oturumda konuşma yapacak.

Zelenski, savaşın patlak vermesinden bu yana Berlin’i ilk kez ziyaret etmiyor, ancak Federal Meclis’te ilk kez kürsüden hitap edecek.

Ukrayna lideri, 17 Mart 2022’de Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından üç hafta sonra, Alman milletvekillerine hitap etmiş, ancak o dönemde konuşmasını video aracılığıyla canlı olarak Meclis salonuna bağlanarak yapmıştı.

Söz konusu konuşmasında Berlin Duvarı’nın yıkılmasına atıfla Almanya Başbakanı Olaf Scholz’a “barış ve savaş arasındaki duvarı yıkma” çağrısında bulunan Zelenski, “Bizi destekleyin. Barışı destekleyin. Her Ukraynalıyı destekleyin. Savaşı durdurun. Bize, onu durdurmamız için yardım edin” demişti.

VOA tarafından geçilen Berlin’de Ukrayna’nın yeniden inşası ele alınacak haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Berlin’de Ukrayna’nın yeniden inşası ele alınacak haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Berlin’de Ukrayna’nın yeniden inşası ele alınacak haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.