4 C
Berlin
04:15 - 20/02/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ALMANYA Berlin GÜNDEM POLİTİKA TÜRKİYE

Uğur Mumcu katledilişinin 27.yılında Berlin’de anıldı

Araştırmacı Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu katledilişinin 27.yılında Berlin’de anıldı.

Berlin Halkçı Devrimci Birliği’nin (HDB) düzenlediği bir etkinlikle 24 Ocak 1993 yılında bir bombalı saldırıyla katledilen Uğur Mumcu’yu andı. Etkinliğe konuşmacı olarak Gazeteci Banu Güven katıldı. Berlinli Halk Müziği Sanatçısı Sıddık Doğan da sesi ve bağlamasıyla anmaya eşlik etti.

Saygı duruşuyla başlayan anma etkinlikte HDB Yönetim Kurulu Gül Ataseven-Özen bir açılış konuşması yaptı. Daha sonra söz alan Banu Güven Uğur Mumcu’nun gazetecilik yapma biçiminden yola çıkarak Türkiye’nin şu anda içinde bulunduğu Erdoğan rejimi dolayısıyla ağır şartları değerlendirdi.

Güven, bu baskı ortamında gazetecilerin çalışma ve yaşama koşullarına dikkat çekerek, Türkiye’de artık basın özgürlüğünden söz etmenin mümkün olmadığının altını çizdi. Ayrıca, yargının ve mahkemelerin Erdoğan yönetimince gazeteciler üzerinde bir baskı aracı olarak kullanıldığını ve dolayısıyla Türkiye’de artık bir hukuk devletinden de söz edilemeyeceğini belirtti.

Etkinlik sonunda katılımcılardan gelen sorularla birlikte Gazeteci Banu Güven görüş ve düşüncelerini daha da ayrıntılandırma olanağı buldu.

ha-ber.com / Mustafa Temel / Berlin 

İlgili haberler

YORUM EKLE

* Yorum formunu kullanarak, verilerinizin bu site üzerinden depolanması ve işlenmesine izin verirsiniz.

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla