12.9 C
Berlin
13:14 - 25/05/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ALMANYA Berlin FOTOGALERİ KÜLTÜR-SANAT

Berlin`de MIKTA etkinliği

Berlin’de yerleşik MIKTA (Meksika, Endonezya, Kore, Türkiye, Avustralya) üyesi ülkelerin iş birliği ile MIKTA dönem başkanlığını yürütmekte olan Meksika’nın Berlin Büyükelçiliği binasında ortak bir kültürel etkinlik düzenlendi.

Berlin’de ilk kez gerçekleştirilen ve MIKTA üyesi ülkelerin geleneksel müzik ve yemek kültürlerinden örneklerin sunulduğu etkinlik, MIKTA üyesi ülkelerden gelen davetliler ve Alman konuklardan oluşan yaklaşık 250 kişilik bir izleyici grubu tarafından takip edildi.

Her ülkeden gelen sanatçıların 15’er dakikalık sahne gösterisi sundukları bölümde, Türkiye`yi Berlin Mehter Takımı temsil etti.  Mehter Takımı’nın gösterileri ilgi ve beğeni ile takip edildi.

Berlin Yunus Emre Enstitüsü’nün katkılarıyla hazırlanan Türk mutfağından örnekler konukların beğenisine sunuldu.

MIKTA, G-20 üyesi olmalarının yanında, demokratik ve çoğulcu sisteme sahip, serbest piyasa ekonomisi ile yönetilen ve bölgelerinde ve uluslararası alanda etkin rol üstlenmekte olan beş ülkenin (Meksika, Endonezya, Kore, Türkiye, Avustralya) oluşturduğu bir istişare ve eşgüdüm platformudur.

Türkiye 2017 yılı boyunca dönem başkanlığını üstlendiği MIKTA dönem başkanlığı halen Meksika tarafından yürütülmektedir.

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla