Berlin`de 19 Mayıs ve 23 Nisan Şenlikleri Coşkuyla Kutlandı

Berlin`de 19 Mayıs ve 23 Nisan Şenlikleri Coşkuyla Kutlandı

ABONE OL
22:42 - 20/05/2024 22:42
Berlin`de 19 Mayıs ve 23 Nisan Şenlikleri Coşkuyla Kutlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Berlin Başkonsolosluğu’nun düzenlediği 19 Mayıs ve 23 Nisan Şenlikleri Coşkuyla Kutlandı. Berlin’de Türkiyemspor’un Blücherstr.’deki tesislerinde düzenlenen şenlikler, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile gecikmeli olarak kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın coşkusunu bir araya getirdi.

Etkinlik, Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Beniz Uluer Kaymak, T.C. Berlin Başkonsolosu İlker Okan Şanlı ve Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl’ün katılımıyla gerçekleştirildi.

Coşkulu Başlangıç ve Geniş Katılım

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan şölene yaklaşık 5000 Berlinli katıldı. T.C. Berlin Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu yetkililerinin yanı sıra, birçok sivil toplum kuruluşu başkanı, yönetim kurulu üyesi ve temsilcisi de etkinlikte yer aldı. Etkinlik, çocukların ve gençlerin bayramlarını dolu dolu yaşamalarını sağlayan çeşitli aktivitelerle renklendi.

Büyükelçi Şen: “Anadiliniz Türkçeyi ve Almancayı İyi Öğrenin”

Berlin’de düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarında Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi  Ahmet Başar Şen, anlamlı bir konuşma gerçekleştirdi.

Büyükelçi Ahmet Başar Şen, 23 Nisan’ın çocuklara armağan edilen bir bayram olarak kutlanmasının önemine değindi. “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan’ı çocuklara armağan ederek, geleceğin teminatı olan çocuklarımızın milli egemenliğimize ve bağımsızlığımıza sahip çıkacaklarını vurgulamıştır” dedi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na da dikkat çeken Büyükelçi  Ahmet Başar Şen, “Bu bayram, gençlerimizin Cumhuriyetimizi koruma ve yüceltme görevini hatırlatmaktadır. Gençlerimiz, atalarımızın mücadele ruhunu yaşatarak, ülkemizin bağımsızlığına ve geleceğine sahip çıkacaktır” şeklinde konuştu.

Konuşmasında, ulusal bayramların sadece geçmişe bir saygı duruşu değil, aynı zamanda geleceğe bir yatırım olduğunu belirten Büyükelçi Ahmet Başar Şen, “Çocuklarımız ve gençlerimiz, ülkemizin aydınlık yarınlarının teminatıdır. Onlara olan güvenimiz tamdır” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Ahmet Başar Şen, konuşmasında katılımcıların bayramlarını kutlayarak şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yaşını geçen yıl kutladık. Bu meşakkatli yolda 19 Mayıs 1919 ve 23 Nisan 1920 tarihleri büyük anlam taşır. Anadiliniz Türkçeyi ve Almancayı çok iyi öğrenin; örf ve adetlerimizden kopmayın, bol bol kitap okuyun; çağımızın getirdiği dijitalleşmeyi iyi benimseyin hem bulunduğunuz topluma hem ülkemize hem de dünyanın meselelerine vakıf olun.”

Başkonsolos Şanlı: “Milli Bayramlarımızı Gelecek Nesillere Aktarmak Büyük Mutluluk”

Başkonsolos İlker Okan Şanlı, “Milli bayramlarımızı yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla bugün burada sizlerin huzurunda olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Başkonsolosluk olarak, vatandaşlarımızın dilek ve isteklerine duyarlı olmaya devam edeceğiz,” dedi. Şanlı, ayrıca etkinliği organize eden ve destek veren Türkiyemspor’un teşekkürlerini iletti.

Prof. Dr. Karagöl: “Gençlerimiz Ülkemizin Geleceğidir”

Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, “Bu bayram, Atatürk’ün gençliğe ve spora verdiği önemi göstermektedir. Gençlerimiz, ülkemizin geleceğidir. Türkiye’nin kalkınma sürecinde gençlerin rolü çok değerlidir. Onlara düşen görev, ülkemizi daha ileriye taşımaktır,” ifadeleriyle gençlere olan güvenini dile getirdi.

Renkli Etkinlikler ve Performanslar

Şenliklerde, 23 Nisan şiirlerinden spor müsabakalarına, halk oyunlarından Mehter Takımı’na kadar birçok performans sergilendi. Genç vantrolog Feyza Yadigar Sarıoğlu’nun gösterisi ve hediyelerle dolu çekiliş, çocukların en çok ilgi gösterdiği bölümler arasında yer aldı. Ayrıca, çocuklar ve gençler için çeşitli eğlenceli aktiviteler ve yarışmalar düzenlendi.

Türkiyemspor’un Sağlık Projesi

Etkinlikte ayrıca Türkiyemspor’un, Berlin Türk Sağlık Elemanları Derneği ve Dosteli işbirliğiyle Hatay’ın Hassa ilçesinde inşa ettiği Aile Sağlığı Merkezi’nden bahsedildi. Türkiyemspor Başkanı Durmuş Ali Matur, ikinci bir kliniğin Kırıkhan’da inşa edilmesi için destek beklediklerini belirtti.

Berlin’de düzenlenen bu şenlikler, katılımcılara unutulmaz anlar yaşatırken, ulusal bayramlarımızın anlam ve önemini bir kez daha vurguladı. Türkiyemspor’un organizasyonu, Berlin’deki Türk toplumunu bir araya getirerek, milli değerlerimizin ve kültürümüzün yaşatılmasına katkıda bulundu.

Haber ve Fotoğraflar/Hüseyin İşlek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.