Berlin Yunus Emre Enstitüsü’nde Metin Akyol Söyleşisi ve Konser

Berlin Yunus Emre Enstitüsü’nde Metin Akyol Söyleşisi ve Konser

ABONE OL
21:44 - 13/05/2024 21:44
Berlin Yunus Emre Enstitüsü’nde Metin Akyol Söyleşisi ve Konser
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Yunus Emre Enstitüsü’nde ‘Osmanlı’dan Günümüze Türk Müziği’ adlı bir söyleşi ve konser düzenlendi. Etkinlikte Cumhurbaşkanlığı Devlet Sanatçısı Metin Akyol, Tasavvuf ve Türk Sanat Müziği eserleri seslendirirken kendisine kanun sanatçısı Mete Macit eşlik etti.

Berlin Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Samet Kapısız’ın açılış konuşmasıyla başlayan programa katılan 80 müziksever kendilerine aktarılan bilgiler ve Akyol’un doğru yorumlarını büyük bir beğeni ile izledi. Metin Akyol Geçmişten günümüze Türk müziği ile ilgili akademik bilgiler verdikten sonra değerli bestecilerin eserlerini icra etti.

Konuklar bu tür konserlerin tekrarını isterken Devlet Sanatçısı Akyol etkinlik sonrası yaptığı konuşmada bu buluşmayı organize eden Yunus Emre Enstitüsü’ne teşekkürlerini sundu.

Berlin Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Müdürü Samet Kapısız, yaptığı açılış konuşmasında Osmanlı’dan günümüz Türk Müziği’nin bir milletin sahip olduğu en önemli ayır edici unsurlarından biri olduğunu söyleyerek, “Bir milleti millet yapan temel duygular, korkular, sevinçler ve hüzünler o milletin müziğinde ortaya konur” şeklinde konuşurken; Akyol ise bu etkinliğin Osmanlı’dan günümüz Klasik Türk Müziği türlerini, değerli bestecileri ve enstrümanlarını anlatmak ve tanıtmak amaçlı düzenlediğini söyledi.

Sanatçı Akyol konserde; Hicaz Makamı’ndan bestesi Münir Nurettin Selçuk, Güftesi Yahya Kemal Beyatlı’nın, ‘Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul’ adlı eserinin yanı sıra, ‘Boğaziçi şen gönüller yatağı’, ‘Nasıl geçti habersiz o güzelim yıllarım’, ‘Senede bir gün’, ‘Yalan değil pek kolay olmayacak’,

‘Sazlar çalınır Çamlıca’nın bahçelerinde’ şarkılarını da okudu. Bu bölüm Göksel Baktagir’in Kürdili Hicazkar Makamı’nda bestelediği Saz Semaisi ile sona ererken sanatçı Mete Macir kanun ile Akyol’a eşlik etti.

Konserin Tasavvuf Müziği bölümü bestesi Hulusi Gökmen’e ait ‘Allah’ım beni senden ayırma’ adlı Hüzzam İlahi ile başladı ve değişik ilahilerle devam etti. Devlet Sanatçısı Metin Akyol’un okuduğu, Ebu Halis’in Segah İlahisi ‘Server-İ ser bülendimiz’, Sultan Veled’in Segah maye ilahi, ‘Şem-i ruhuna cismini pervane düşürdüm’ ve ‘Dinle sözümü sana Direm Özge edadır’ adlı eserlerle sona erdi.

Akyol, konsere yaklaşık 80 civarında katılımcıya yaptığı teşekkür konuşmasında, “Sizlere değerli Türk Müziği’mizin geçmişten günümüze nasıl geldiği ile ilgili bilgiler aktardım. Müzik ve müzik kültürümüzün geçmişini bilerek icra etmemize ve değerlendirmemize sahip çıkmanıza destek olma amaçlı paylaştığım bu bilgilere gösterdiğiniz ve dinlediğiniz için sizlere teşekkür ederim.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Cumhurbaşkanlığı Devlet Türk Müziği Topluluğu Devlet Sanatçısı Metin Akyol Kimdir?

İstanbul’da doğdu. İlk öğrenimini İstanbul, orta ve lise öğrenimini Berlin’de tamamladı.

TRT’nin stajyer ses sanatçısı sınavıyla İstanbul Radyosu’nda çalışmaya hak kazandı. Liseyi bitirince İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı’na girdi. Konservatuar döneminde İnci Çayırlı, Necdet Varol, Nami Şenel ve Kâni Karaca gibi hocalarla çalıştı.

1980 yılında İstanbul Üniversitesi İcra Heyeti’nde Rıza Rit’le çalıştı. Aynı yıllarda TRT ön dinleme sınavlarını kazanarak TRT’de program yapmaya başladı. Burada Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca’nın yönettiği Erkekler Topluluğu ve Tasavvuf Müziği Topluluğu çalışmalarına katıldı.

1991 yılında Kültür Bakanlığı Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun kadrosuna atandı. 1998 yılından bu yana İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda ses sanatçı olarak görev yapmaktadır. Bakanlığı temsilen birçok farklı ülkelerde konserler vermiştir. İstanbul ve Bursa’da çeşitli üniversite korolarında şeflik yapmıştır.

Haber ve Fotoğraflar/Hüseyin İşlek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.