Başbakan Scholz eyaletlerin başbakanlarıyla salgındaki durumu görüştü

10.12.2021 12:11

Almanya’nın yeni Başbakanı Olaf Scholz, eyaletlerin başbakanlarıyla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınındaki durumu görüştü. Federal Meclis'te 8 Aralık'ta Başbakan seçilerek bu görevi…

Başbakan Scholz eyaletlerin başbakanlarıyla salgındaki durumu görüştü

Almanya’nın yeni Başbakanı Olaf Scholz, eyaletlerin başbakanlarıyla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınındaki durumu görüştü.

Federal Meclis'te 8 Aralık'ta Başbakan seçilerek bu görevi Angela Merkel’den devralan Scholz, eyalet başbakanlarıyla çevrim içi toplantıda salgındaki durumu değerlendirdi.

Toplantının ardından Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Hendirk Würst, ve Berlin Eyaleti Başbakanı Michael Müller ile ortak basın toplantısı düzenleyen Scholz, gelecek hafta yeni kurulan kriz masasının ve uzmanlar kurulunun toplanarak Kovid-19 salgınında alınan mevcut tedbirlerin yeterli olup olmayacağını değerlendireceğini ifade etti.

Scholz, salgınla mücadelede gerektiğinde başka önlemlerin de süratle alınabileceğini aktardı.

En büyük sınamanın ise aşı kampanyası olduğunu söyleyen Scholz, yıl sonunda kadar 30 milyon aşı yapma hedefini yineledi.

Scholz, aşı kampanyasının uzun süreceğini belirterek, bundan dolayı aşılama için kurulan alt yapının korunacağını kaydetti.

Berlin Eyalet Başbakanı Müller de Kovid-19 önlemlerine karşı çıkanların meşalelerle düzenlediği gösterileri kınayarak, "Evlerin önünde meşalelerle gösteri yapmanın özrü olmaz. Meşaleli yürüyüşler tarihimizin en karanlık dönemlerinden bildiğimiz görüntülerdir." dedi.

Müller, aşı zorunluluğunun haftalardan beri tartışıldığını anımsatarak, aşı zorunluluğunun "şüpheye mahal bırakmayacak şekilde kararlaştırıldığını ve bunun geleceğini" söyledi.

Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Wüst, risk grubundaki insanları korumak için sağlık personeline getirilecek aşı zorunluluğunun hızlı bir şekilde uygulanması gerektiğini vurguladı.

Wüst, genel bir aşı zorunluluğunu da geciktirilmemesini isteyerek, "Virüse karşı en güçlü silahımız aşıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan toplantıda internet üzerinden yapılan nefret ve kışkırtmaya karşı mücadele edileceği kararlaştırıldı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Altılı Masada NATO’daki Tutuma Eleştiri

Altılı Masada NATOdaki Tutuma Eleştiri

Altılı Masada NATO’daki Tutuma Eleştiri
Danimarka’da Alışveriş Merkezinde Saldırı

Danimarkada Alışveriş Merkezinde Saldırı

Danimarka’da Alışveriş Merkezinde Saldırı
ABD’de Hafta Sonu Binlerce Uçuş İptal Oldu

ABDde Hafta Sonu Binlerce Uçuş İptal O..

ABD’de Hafta Sonu Binlerce Uçuş İptal Oldu
ABD’de Kürtaj Kararının Ekonomik Boyutu

ABDde Kürtaj Kararının Ekonomik Boyutu

ABD’de Kürtaj Kararının Ekonomik Boyutu
Almanya'da evsiz kalınmaz!

Almanya'da evsiz kalınmaz!

Almanya'da evsiz kalınmaz!