"Azerbaycan ve Ermenistan Barış İçin Hazır"

20.09.2022 12:35

Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulu için New York’ta bulunan Amerika Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri…

"Azerbaycan ve Ermenistan Barış İçin Hazır"

Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulu için New York’ta bulunan Amerika Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile biraraya geldi.

Dışişleri Bakanı Blinken, ABD heyetinin New York’ta kaldığı Plaza otelde gerçekleşen toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, Azerbaycan ve Ermenistan'ın barış için hazır olduğunu söyledi.

ABD, Azerbaycan ve Ermenistan heyetleri arasında yapılacak toplantı öncesinde yaptığı açıklamada Blinken, "Önce bugün burada oldukları için Ermenistan ve Azerbaycan'dan meslektaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Geçen hafta yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren kişilerin ailelerine en içten taziyelerimi sunuyorum" dedi.

Blinken, "Geçen hafta yaşanan çatışmaların sona ermesini, son birkaç gündür herhangi bir ek askeri harekatın yapılmamış olmasını da sevindirici buluyorum. Savaşın sona ermesi ve bombardımanın yeniden başlamaması bizi cesaretlendiriyor. Farklılıkları çözen kalıcı bir barışa giden bir yol var" diye konuştu.

“İki ülke lideri bana barış için hazır olduklarını söylediler”

Dışişleri Bakanı Blinken, iki ülke liderinin barışa hazır olduğunu belirterek, "Hem Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan hem de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yaptığım son görüşmelerde, her iki lider de bana barış için hazır olduklarını ifade ettiler. Güçlü, sürekli diplomasinin yürümesi taraflar için en iyi yol. Askeri yollarla herhangi bir çözüm sağlanamaz. Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki farklı görüşlerde olsa tüm bu farklılıkları diplomasi yoluyla çözmek ve kalıcı bir barışı sağlamak için bir yol var. ABD, bu kalıcı barışın sağlanması için yürütülen çabaları desteklemek için elinden geleni yapmaya hazır. Bugün bu yolu açmak, diyalog kurmak için burada biraraya gelen her iki meslektaşıma da minnettarım" dedi.

VOA tarafından geçilen "Azerbaycan ve Ermenistan Barış İçin Hazır" haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. "Azerbaycan ve Ermenistan Barış İçin Hazır" haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan "Azerbaycan ve Ermenistan Barış İçin Hazır" haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Erdoğan:

Erdoğan:"Ermenistan'la İlişkilerin Nor..

Erdoğan:"Ermenistan'la İlişkilerin Normalleşmesi İçin Türkiye’nin Ön Şartı Yok" 
IMF'den Kötümser Küresel Ekonomi Tablosu

IMFden Kötümser Küresel Ekonomi Tablosu

IMF'den Kötümser Küresel Ekonomi Tablosu
CHP ve AKP’nin Karşılıklı “Başörtüsüne Güvence” Hamleleri Nasıl Sonuçlanacak?

CHP ve AKP’nin Karşılıklı “Başörtüsüne..

CHP ve AKP’nin Karşılıklı “Başörtüsüne Güvence” Hamleleri Nasıl Sonuçlanacak?
ABD’den 7 İranlı Yetkiliye Daha Yaptırım

ABDden 7 İranlı Yetkiliye Daha Yaptırım

ABD’den 7 İranlı Yetkiliye Daha Yaptırım
Basın Örgütleri Dezenformasyon Tasarısını Kınadı

Basın Örgütleri Dezenformasyon Tasarıs..

Basın Örgütleri Dezenformasyon Tasarısını Kınadı
YILIN MAKEUP ÖDÜLÜ ALTINCELEP’İN

YILIN MAKEUP ÖDÜLÜ ALTINCELEPİN

YILIN MAKEUP ÖDÜLÜ ALTINCELEP’İN