Avusturya Başbakanı’nın Afgan Mülteci Yorumu Tepki Çekti

Avusturya Başbakanı’nın Afgan Mülteci Yorumu Tepki Çekti

ABONE OL
22:01 - 27/07/2021 22:01
Avusturya Başbakanı’nın Afgan Mülteci Yorumu Tepki Çekti
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Amerikan güçlerinin Afganistan’dan ayrılacağının açıklamasının ardından Taliban’ın Afganistan’da hakimiyetini arttırması, ülkeden çıkışları hızlandırdı.

Siyasi baskı ve ekonomik sorunlar nedeniyle son 20 yirmi yılda ülkeyi terk eden 5 milyondan fazla Afgan mülteciye son haftalarda on binlerce yeni mültecinin eklendiği bildiriliyor. Yeni göçmenlerin de ağırlıklı olarak hedefi, İran ve Türkiye üzerinden Batı Avrupa’ya ulaşmak.

Türkiye, Ağrı’dan Hakkari’ye kadar İran sınırı boyunca sık aralıklı gözetleme kuleleri de içeren duvar örerek mülteci baskısına çözüm bulmaya çalışıyor.

Avusturya Başbakanı: ‘‘Mülteciler için doğru yer komşu ülkeler, Türkiye veya Afganistan’ın güvenli bölgeleri’’

Bütün bunlar yaşanırken göçmenlerin Avrupa’ya gelmesine karşı çıkan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz’un Afgan mülteciler için Türkiye’yi adres göstermesi, hem kamuoyunda hem de siyaset dünyasında ciddi tepkilere yol açtı.

‘‘Bu hastalıklı ideolojiyi (Talibancılık) Avrupa’ya ithal etmek istemiyorum. Afganistan sorununu 2015’te olduğu gibi insanları kitleler halinde Almanya ve Avusturya’ya alarak çözemeyiz. Sahadaki durumu iyileştirmeliyiz. İnsanlar kaçmak zorunda kalırsa, bence komşu ülkeler, Türkiye veya Afganistan’ın güvenli bölgeleri, insanların Almanya, Avusturya veya İsveç’e gelmesinden kesinlikle daha doğru yer’’ diyen Kurz’a ilk tepki Türk Dışişleri’nden geldi.

‘‘Türkiye, bölgeden kaynaklanan kitlesel bir göç krizinin sonuçlarına katlanmayacak ve yeni bir göç dalgasını da üstlenmeyecektir’’

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, ‘‘Avusturya Şansölyesi Sebastian Kurz’un bir gazeteye verdiği mülakatta, Afgan mülteciler için Türkiye’yi ‘daha doğru yer olarak’ işaret eden ifadelerini hayretle karşıladık. Her şeyden önce, Türkiye, Şansölye Kurz’un ifade ettiği gibi Afganistan’a komşu bir ülke değildir. Türkiye, bölgeden kaynaklanan kitlesel bir göç krizinin sonuçlarına katlanmayacak ve yeni bir göç dalgasını da üstlenmeyecektir. Bu tutumumuzu her vesileyle ve her düzeyde muhataplarımıza iletiyor, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin sınır muhafızı veya sığınmacı kampı olmayacağını vurguluyoruz’’ dedi.

Diğer AB ülkeleri gibi Avusturya’nın da Mültecilerin Statüsü Hakkında 1951 BM Sözleşmesi’ne taraf olduğunun altını çizen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Avusturya’nın uluslararası yükümlülüklerine ve AB kurallarına uygun olarak Afgan sığınmacılara da uluslararası koruma sağlamak zorunda olduğuna işaret etti.

Akşener’den Kurz’a ‘‘Biz size 3 milyar Euro verelim, sen bizdekilerin tamamını al’’ tepkisi

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise daha sert çıktı.

2015 yılında Suriyeli mültecilerin Avrupa’ya geçişinin engellenmesi için Türkiye ile AB arasında imzalanan 3 milyar Euro’luk Geri Kabul Anlaşması’na da atıfta bulunan Akşener, ‘‘Bu Avusturya Başbakanı densiz adam demiş ki ‘Bütün göçmenler, Afganlar Türkiye’de kalsın. Biz de para verelim.’ Ben buradan huzurunuzda hem de Bitlisliler’in huzurunda, Avusturya Başbakanı olan arkadaşa diyorum ki ‘Biz size 3 milyar Euro verelim arkadaş, sen bizdekilerin tamamını al.’ Ağanın eli tutulmazmış’’ dedi.

Çeviköz: ‘‘Göç akımının müsebbibi AKP iktidarıdır, Türkiye istiap haddini aşmıştır’’

Türkiye’nin 1951 yılında imzalanan Birleşmiş Milletler Cenevre Mülteciler Sözleşmesi’ne coğrafi şerh koyduğunu hatırlatan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Danışmanı emekli büyükelçi Ünal Çeviköz, AKP iktidarının geleneksel yaklaşımı ihlal ederek ülkeyi düzensiz göçmenlere açık hale getirdiğini kaydetti.

Çeviköz, ‘‘Bugün ülkemizin karşı karşıya kaldığı göç akımının müsebbibi AB’nin ülkemizi sığınmacı kampına dönüştürme düşüncesi ve buna karşı güçlü müzakere yürütemeyen AKP iktidarıdır. AB tarafından Türkiye’ye iade edilecek düzensiz göçmenlerin kaynak ülkelere geri gönderilip gönderilmeyecekleri belirsiz olmasına rağmen ülkemizin konumu ve kara ve deniz sınırlarımızın yapısı nedeniyle düzensiz göçmen sayısında Türkiye önemli bir artış yaşamıştır. Türkiye dünyanın neredeyse bir numaralı göçmen alan ülkesi haline gelmiştir. Bu tutum değişmelidir. Türkiye artık istiap haddini çoktan aşmıştır’’ dedi.

‘‘Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla ters bir yanı yok’’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte Avusturya Başbakanı’nın Türkiye’yi merkeze koyan açıklamalarını da eleştiren Ünal Çeviköz, Türkiye’nin daha fazla göçmene ev sahipliği yapması için AB’nin ilave mali destek vermesinin de insan haklarına aykırı olduğunu savundu.

VOA tarafından geçilen Avusturya Başbakanı’nın Afgan Mülteci Yorumu Tepki Çekti haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Avusturya Başbakanı’nın Afgan Mülteci Yorumu Tepki Çekti haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Avusturya Başbakanı’nın Afgan Mülteci Yorumu Tepki Çekti haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (1)
 • Mert

  Biz üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık. Suriye savaşında bu kadar taraf olmanın bedelini 80 milyar dolar ve 6 milyon Suriyeli’yi ülkemize alarak ödedik.
  İnsani olarak dünyada hiçbir millet ve ülkenin yardım etmeyeceği kadar Suriyelilere yardım ettik. Ekmeğimizi paylaştık, kurbanımızı paylaştık, okulumuzu paylaştık, hastanemizi paylaştık ama ülkemizi paylaşmaya hiç niyetimiz yok!
  Hümanizm nutukları atan Avrupa’nın, hümanizmden anladığı tek şeyin kendi insanlarının mutluluğu olduğu gerçeğini unutmamalıyız. Ve artık bu misafirliğin, Suriyelilerin hayati tehlike yaşamayacakları bölgeye gönderilmesiyle son bulmasının önünü açmak zorundayız.
  Türkiye verilen yardımlardan çok daha fazlasını onlara gönderdi. Büyük miktarlarda hibe yardımında bulundu. Milleti yanıltmayın. Yahu bu ülkeye hiç mi acımıyorsunuz?

  Suriyelilere hastanelerde her şey bedava ama Türkmenlere 3 katı daha fazla ücretle. Hümanistler neredesiniz diyeceğim ama zaten biz Türkmenleri insan saymıyorsunuz ki?
  Türkmenistan yurttaşı Türkmenlerden bahsediyoruz. Arapsanız bedava, Türkmenseniz Türk vatandaşlarından üç kat daha fazla ödüyorsunuz. Çünkü Türkmensiniz.

  Sadece Türkmenistanlılara değil Azerbaycan yurttaşlarına, Kazak, Kırgız ve Özbeklere de 3 katı daha fazla ücretle sağlık hizmeti veriliyor. Ama Suriyeliye ücretsiz.
  Ama tabii ayrımcılık Türk kökenli halklara yapılınca ırkçılık olmuyor.
  Afganistanlılar kurtuluş savaşında bize bileziklerini göndermiş. O halde sınırları açık tutmalıyız. Hemen 32 milyon Afganistanlıyı bekliyoruz. Birde 170 milyon Pakistanlıyı da bekliyoruz hemen gönderin gelsinler.

  Yoksa Türkiye bundan 20-30 yıl sonra çok büyük problemlerle karşı karşıya kalacak. Tarih bunun örnekleriyle dolu. Sözlerin değersiz anlamsız olduğu dinlenilmediği bir zamanı yaşıyoruz ben bunu anlamış değilim. İlla kişilerin makam mevkii sahibi oldukları, ve tek onların yaptıkları işlerin doğru olduğu anlamına gelmez ve gelmemelidir.
  AKP LANET OLSUN!
  ONLARA ORTAK OLANLARA DA, VELEVKİ BU BENİM BABAM BİLE OLSA ONA’DA LANET OLSUN!

  Yanıtla
  +0
  -0