16.4 C
Berlin
02:55 - 13/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ALMANYA FOTOGALERİ GÜNDEM Köln POLİTİKA

Avrupa’dan   Turgut Öker`e büyük destek

Avrupa ‘da yaşayan Alevi Örgütleri eski Başkanları Turgut Öker ‘in yurt dışına çıkış yasağının kalkması için Adalet nöbetlerine devam ediyorlar.

AABF-NRW Bölge Temsilciliği öncülüğünde düzenlenen Adalet nöbetinde AABK Onursal Genel Başkanı Turgut Öker ‘in Yurt Dışına çıkış yasağı ve Hukuksuz Yargılanması protesto edildi. Turgut Öker’ e Adalet için Sokağa çıkma ve Adalet nöbeti çağrısına başta Almanya’daki Cem Evlerinin başkanları, yöneticileri ve üyeleri olmak üzere AABF Genel Sekreteri Ufuk Çakır ile Siyasilerden   Eyalet Milletvekili Berivan Aymaz (Birlik 90/ Yeşiller), Federal eski Milletvekili Dr. Lale Akgün (SPD), Jörg Detjen (Sol Parti) destek verdiler. Sunuculuğunu Çiler Fırtına’nın yaptığı Adalet nöbeti eyleminde NRW Bölgesi Alevi Kültür Merkezleri adına konuşan Bölge Başkanı Soner Solmaz ‘’ Büyük bir Adaletsizlik var. Bir Santim dahi geri adim atmayacağız, bir cümle bile eksik söylemeyeceğiz, bugüne kadar olduğu gibi haksızlık karşısında yine dik durmaya devam edeceğiz.  Aşk ola’’ dedi. Soner Solmaz’ın dışında Köln’ de şu isimler konuştu: AABF adına Ufuk Çakır, Türkçe Bildiriyi yöneticilerden Mesut Kabakçı, Almancasını ise Vedat Bican okudular.

Aleviler ve ilerici dostlarının geniş biçimde katıldığı Adalet nöbetleri sadece Almanya ‘nın Köln şehrinde değil Almanya ve Avrupa ülkelerinin farklı diğer şehirlerinde de yapıldı.  Köln’deki alana telefonla bağlanan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker Adalet nöbetlerini düzenleyenlere ve katılanlara dayanışmaları nedeniyle teşekkür etti.

Onurlu bir yaşam istiyoruz

Kendisiyle telefonda konuşup konuyla ilgili düşüncelerini aldığımız Turgut Öker ” Hayretler içinde değilim. Hiç şaşırmıyorum bana yapılanlara. Ben, Selahattin Demirtaş, HDP li Siyasier, Osman Kavala  özel olarak seçiliyoruz. Bizler belirli kesimlerin sembol isimleri, kanaat önderleriyiz. Meydanlarda, toplantılarda ne söylediysem arkasındayım. Yurtdışından kaç kez gelip duruşmalara katıldım. Bir yere gitmiyorum ama Yurtdışı yasağımın kaldırılmasını istiyorum.  Ülkemi seviyorum ama onurlu biçimde yaşamak, Alevi toplumunun haklı taleplerinin yerine getirilmesini istiyorum. Adalet nöbetleri sisteme, zulüm edenlere karşı itirazı olanların, ezilenlerin yan yana gelebileceği kalıcı bir birlik platformu olabilir. Bana destek verenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Turgut Öker

Bu, Anti-Demokratik Siyasi Bir Karardır

Köln ‘de Ana Garın arkasında ve ünlü Köln Katedralinin hemen önündeki eyleme Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Avrupa Alevi Kadınlar Birliği (AAKB) ve Avrupa Alevi Gençler Birliği (AAGB) üyesi Aleviler ve dostları büyük destek verdiler.  Alevi Kültür Merkezi ve NRW Bölge yöneticilerinin de hazır bulunduğu adalet nöbetindeki tüm konuşmacılar 18 Haziran’da üçüncü kez hâkim karşısına çıkacak olan Turgut Öker ‘in suçsuz olduğunu. Antidemokratik ve siyasi kararlar olduğu içinde bir an evvel yurt dışı yasağının kaldırılması ve tüm davaların düşmesini talep ederek hukuk mücadelesinde asla yalnız olmadığını vurguladılar. Turgut Öker için, Almanya ‘nın dışında, Fransa, İsviçre, Avusturya, Danimarka ve İngiltere ‘nin 23 farklı kentinde cumartesi günü Alevi Kurumlarının organizesinde” Adalet Nöbeti” tutuldu. Almanya ve Avrupa ‘daki Alevi toplumunda çok sevilen Turgut Öker’in Maraş’ta Alevi katliamının yıldönümünde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği ve Almanya ‘da bir muhbirin şikayetiyle örgüt üyeliği iddiasıyla yargılandığı dava 18 Haziran’da İstanbul Kartal Anadolu Adliyesi’nde yapılacak duruşmada görülecek.

ha-ber.com/Mehmet Tanlı/Köln

 

 

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla