11.7 C
Berlin
07:22 - 11/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ALMANYA AVRUPA Bonn Dortmund Frankfurt Köln POLİTİKA TÜRKİYE

“Avrupa Parlamentosu seçimlerini bir onur meselesi olarak görün”

Yenilik ve Adalet Partisi Genel Başkanı Haluk Yıldız: “Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli insanları Avrupa Parlamentosu seçimlerini bir onur meselesi olarak görmeleri gerekir. Bu sefer büyük şansımız var. 180 bin civarında bir oyla bir kişiyi Brüksel’e gönderebiliriz”

Almanya’da Türklerin kurduğu Yenilik ve Adalet Partisi (BIG) Genel Başkanı Haluk Yıldız, Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli insanların Avrupa Parlamentosu seçimlerini bir onur meselesi olarak görmelerini isteyerek, “Bu sefer büyük şansımız var. 180 bin civarında bir oyla bir kişiyi Brüksel’e gönderebiliriz.” dedi.

Yıldız ve parti yetkilileri, Almanya Seçim Komisyonu’ndan (Bundeswahlausschuss) Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılım “mazbatasını” aldıktan sonra Türk medya temsilcileri ile bir araya geldi.

Haluk Yıldız Almanya’da STK’ler olarak birlik ve beraberliği sağlayamadıklarını hatırlatarak, ”İlk defa Türk seçmen onurunu bu sandıkta gösterebilecek. Vatandaşların buna onur meselesi olarak sarılması lazım. Bu konuda güçlü bir ses ortaya koymazsak, aşırı sağcılar güçlenecek bu sefer büyük şansımız var. 180 bin civarında bir oyla bir kişiyi Brüksel’e gönderebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yıldız, ayrıca Yeni Zelanda’da yaşanan terörist saldırıyı da kınayarak, ”Yeni Zelanda’daki olay Batı dünyası için yüz karası bir olay.” dedi.

Yıldız, Yeni Zelanda yaşanan terörist saldırına yönelik Alman siyasetçilerin açıklamalarını eleştirerek, “Almanya’daki siyasetçiler Müslümanlara yakınlık gösterirsek ırkçı partiler lehine oy kaybetme korkusu yaşıyor. İnşallah bu gibi olayları Almanya’da yaşamayız. İnsanlar burada korku içinde. Bunun üzerinde durmak zorundayız” diye konuştu.

Almanya’da BIG Partisi’nin daha fazla ön planda olmasının tercih edildiğini anlatan Yıldız, “AB seçimlerine katılmaya hak kazanmış göçmen partisiyiz.” dedi.

Yıldız, parti olarak üç hedefleri olduğunu belirterek, bu hedefleri “Almanya’ya da ve Avrupa’da ırkçılıkta ve ayrımcılıkta mücadele”, ”etkin bir şekilde fakirlikte mücadele” ve “hak ve hukuk paylaşımı” olarak sıraladı.

Almanya’da 5 kişiden birinin fakirlik sınırı içinde yaşadığını ifade eden Yıldız, “Göçmenlerde 3 kişiden birisi fakirlik yaşıyor. Avrupa genelinde bu oran daha yüksek. Bu yanlış ve kısmen istenilen politikalarda oluşturulan durum. Ekmekte bile KDV var. Fakat borsada KDV yok.” dedi.

BIG Partisi Genel Başkanı Haluk Yıldız, Almanya’da anayasanın vermiş olduğu haklar içinde talepleri olduğunu vurgulayarak, değişik etnik kökenlerden adaylarla bütün halkların savunucusu olacaklarına işaret etti.

ha-ber.com/Orhan Önaldi/Berlin

İlgili haberler

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla