Avrupa Konseyi’nden Türkiye’deki seçimlere gözlemci heyeti

Avrupa Konseyi’nden Türkiye’deki seçimlere gözlemci heyeti

ABONE OL
09:34 - 26/03/2024 09:34
Avrupa Konseyi’nden Türkiye’deki seçimlere gözlemci heyeti
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin oluşturduğu 20 kişilik bir heyet, Türkiye’de 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimleri gözlemlemek üzere 29 Mart – 1 Nisan arasında Ankara’ya gidecek.

Heyet, 12 seçim noktasını oy kullanma işleminin başlangıcından oy sayımının sonuna kadar izleyecek.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkan Yardımcısı David Eray (İsviçre, EPP/CCE) liderliğindeki heyete, bir uzman raportör ve sekreterya da eşlik edecek.

Heyet, Türkiye ziyareti öncesi, Kongre’nin Türk delegasyonu üyeleri, Radyo Televizyon Yüksek Kurulu (RTÜK), Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), STK ve medya temsilcileriyle çevrimiçi toplantılar gerçekleştirdi.

Gözlem heyeti, Ankara’daki temaslarında da, ulusal ve yerel otoritelerin yanı sıra adaylar ve seçimlere katılan siyasi parti temsilcileri ile görüşmeye devam edecek.

Seçim gününde, ülkenin farklı yerlerindeki oy verme merkezlerindeki seçim prosedürlerini açılıştan kapanışa ve sayıma kadar izlemek üzere ekip görevlendirilecek.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler heyeti, seçim sonunda, bulgularını anlatan bir basın toplantısı düzenleyecek.

Heyette, Başkan David Eray’ın yanı sıra, Slovenya, Fransa, Sırbistan, Belçika, İngiltere, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Finlandiya, İrlanda, İsveç, Almanya, Bosna-Hersek, Gürcistan ve Hollandalı Kongre üyeleri görev yapacak.

VOA tarafından geçilen Avrupa Konseyi’nden Türkiye’deki seçimlere gözlemci heyeti haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Avrupa Konseyi’nden Türkiye’deki seçimlere gözlemci heyeti haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Avrupa Konseyi’nden Türkiye’deki seçimlere gözlemci heyeti haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.