Avrupa Konseyi: “Osman Kavala Masumdur”

Avrupa Konseyi: “Osman Kavala Masumdur”

ABONE OL
15:05 - 26/04/2022 15:05
Avrupa Konseyi: “Osman Kavala Masumdur”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin üçüncü Gezi davasında, işadamı Osman Kavala ve yargılamaya katılan tüm sanıkları mahkum eden kararı, Avrupa Konseyi’nde yankı buldu. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Milatoviç, “Osman Kavala masumdur, muhalifleri susturmak isteyen bir hukuk sisteminin kurbanıdır ve derhal serbest bırakılmalıdır” dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen sekizinci duruşmasında tutuklu sanık Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet; Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi ve Hakan Altınay’a ise 18’er yıl hapis cezası verilmesi, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’inde (AKPM) gündeme geldi.

AKPM Genel Kurul bahar toplantısında, 2021 raporunu sunan Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Milatoviç, “Yüreğimde son derece ağır acılarla insan hakları raporunu sunmak üzere geldim” sözleriyle sunuşa başladı. Milatoviç, Ukrayna’da yaşanan insanlık dramından ve Avrupa ülkelerinde diğer ülkelerden gelen göçmenlere uygulanan insanlık dışı muameleden söz ettikten sonra, Avrupa ülkelerinde, muhalif görüşlerin barışçı gösterilerle ifade edilmesine karşı, hükümetlerin baskılarının artmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Hükümetlerin, kendisiyle aynı görüşte olmayan kişilerin gösterilerine karşı giderek daha sabırsız ve sınırlayıcı davranma eğilimine girdiğini belirten Milatoviç, “Politik konularda kamuya açık görüş belirtmek giderek daha zor, daha sınırlı hale geliyor. Hükümetler bu görüşlere, sert polisiye tedbirlerle, yıldırma ile, suistimal edilen takip ve sorgu yöntemleriyle, toplanma ve gösterileri yasaklayarak, üstelik hukuk suistimal edilerek, yasalarla bu barışçı gösterileri yapanlara verilen cezaları arttırarak karşılık veriyor. Bazı ülkelerde, insan hakları savunucuları ve gazetecilerin üzerinde artan baskıları da tespit ediyoruz. Maalesef, Osman Kavala’nın durumu son derece üzücü bir şekilde bunu yansıtıyor” dedi.

“Hukuk sisteminin kurbanı”

Kavala’nın, dün Türk mahkemesi tarafından, “suç işlediğine dair hiçbir kanıt ya da dayanak olmadan, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığını” kaydeden Milatoviç, “Bu tavır, 2018 yılı Aralık ayında AİHM’in ‘Kavala’nın serbest bırakılmasına’ ilişkin kararına aykırı ve Bakanlar Komitesi’nin Kavala’nın serbest bırakılması çağrısını yanıtsız bırakan Türk yetkililerinin insan hakları ve hukuk devletini hiçe saydıklarının bir göstergesi. Bay Kavala masumdur, zaten 4 yıldır hapiste. Kavala ve diğerleri, insan hakları savunucuları, avukatlar, gazeteciler, yani asla cezaevinde olmaması gerekenleri susturmak isteyen bir hukuk siteminin kurbanıdır. Ve derhal serbest bırakılmalıdır” diye konuştu.

“Devam edeceğiz”

AKPM Genel Kurulu’nda milletvekillerinin “Bu konuda ne yapacaksınız, biz nasıl katkı sunabiliriz?” sorularına ise Milatoviç, 21. yüzyılda Avrupa’nın ortasında yaşananların üzücü olduğunu belirterek, “Elbette vazgeçmeyeceğiz. Kavala, Demirtaş, bunların hepsinin özgür kalabilmesi için çabalarımızı sürdüreceğiz” yanıtını verdi.

Kavala konusunda Türk yetkililerle son derece yakın çalıştıklarını, Türkiye’ye gittiğini, Kavala’nın ailesi ve avukatlarıyla görüştüğünü, Konsey’in elindeki tüm yetkileri kullanarak AİHM kararının uygulanması yönünde çaba harcağını anlatan Dunja Milatoviç, “Elimden gelen her şeyi yaptım. Ama başka çare yok, devam etmeliyiz. Bay Kavala ve aynı durumda pek çok kişinin serbest bırakılması ve bu konudaki mantalitenin değişmesi için Türk yetkililerle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Borrell: “AİHM kararı görmezden geliniyor”

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de, mahkeme kararı hakkında Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Osman Kavala’ya verilen müebbet hapis cezası ile diğer sanıklar için verilen ağır hapis cezaları aşırı sert bir tutumu gösteriyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararını görmezden geliyorlar. Temel hak ve özgürlüklere saygı göstermek, bugün her zamankinden daha önemli” dedi.

İhlal prosedürü işlemde

VOA Türkçe’nin görüştüğü Konsey yetkilileri, Bakanlar Komitesi tarafından başlatılan “ihlal prosedürü” çerçevesinde, Kavala dosyasının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne sevkedildiğini, bu nedenle konuya ilişkin yorum yapılamayacağını, ancak “gelişmeleri çok yakından takip ettiklerini” belirtti. AİHM’in Kavala dosyasını en erken Eylül ayında gündeme alması bekleniyor.

Dosyayı yakından izleyen Strazburg Üniversitesi öğretim görevlisi tarihçi-sosyolog Samim Akgönül ise, Kavala dosyasının “adeta bir inatlaşmaya” dönüştüğüne dikkat çekerek, “Karar çok çok üzücü. İnatlaşma tavrı, köklü bir devletin göstereceği bir tavır değil. Köklü bir devlete yakışmıyor. Emirlere itaat eden bir yargının kararı olduğu artık herkesçe biliniyor” dedi. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin, “teknik ve politik” olarak harekete geçerek ihlal vs. gibi ağır sonuçlardan çok “temsiliyetten mahrum bırakmak” gibi bir ara formül gündeme getirme şansına sahip olduğunu belirten Akgönül, “AİHM kararına rağmen alınan bu kararlar resmen bir restleşme anlamına geliyor. Ancak burası son derece hantal bir yapıda ve yavaş ilerliyor. Zaman çok değerli, fakat buranın da bir işleyişi var. Kavala hakkında iki ayrı dosya var. Birisi AİHM’e ihlal prosedürü çerçevesinde geri gönderildi biliyorsunuz. Oradan gelinen karar beklenir. Ancak bu arada tabii her an politik bir karar da alma şansları var. Ama mesela ‘temsiliyetten mahrum bırakmak’ gibi ayrıca bir karar alınabilir. Bu siyasi bir karar, yarın istesinler, böyle bir karar alabililrler. Ama böyle bir karar alınırsa, işe yarar mı, bunların etkisi olur mu, o başka bir konu” diye konuştu.

VOA tarafından geçilen Avrupa Konseyi: “Osman Kavala Masumdur” haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Avrupa Konseyi: “Osman Kavala Masumdur” haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Avrupa Konseyi: “Osman Kavala Masumdur” haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.