Arbery Davasında Jüri Beyaz Sanıkları Suçlu Buldu

25.11.2021 11:23

  ABD’nin Georgia eyaletinde geçtiğimiz yıl koşu yaparken vurularak öldürülen siyah Ahmaud Arbery davasında karar açıklandı. Sanıkların meşru müdafaa savunmasını reddeden jüri,…

Arbery Davasında Jüri Beyaz Sanıkları Suçlu Buldu

 

ABD’nin Georgia eyaletinde geçtiğimiz yıl koşu yaparken vurularak öldürülen siyah Ahmaud Arbery davasında karar açıklandı. Sanıkların meşru müdafaa savunmasını reddeden jüri, davada yargılanan üç beyaz sanığı cinayetten suçlu buldu.

10 saatlik bir istişarenin ardından karara varan jüri, Greg McMichael, oğlu Travis McMichael ve komşuları William Roddie Bryan’ı suçlu buldu. Üç sanık ömür boyu hapis cezası alma ihtimaliyle karşı karşıya.

Kararın açıklanmasının ardından Ahmaud Arbery’nin babası Marcus Arbery gözyaşlarını tutamadı. Gözü yaşlı baba mahkeme salonu dışında toplanan destekçilerine öldürülen oğlu için “koşmak ve hayal etmekten başka hiçbir şey yapmadı” dedi.

Arbery’nin babasını temsil eden avukat Ben Crump da “Ahmaud’un ruhu onu linç etmek isteyenleri yendi” ifadelerini kullandı.

Kararın ardından mahkeme salonu dışında toplanan destekçilere seslenen Arbery’nin annesi Wanda Cooper-Jones da “Uzun bir mücadele oldu. Zor bir mücadeleydi. Ama Tanrı iyidir. Şimdi oğlum huzur içinde uyuyacak” dedi.

Jüri beyaz ağırlıklıydı

2020 yılı Şubat ayında Georgia eyaletinin liman şehri Brunswick’te yaşanan olayda, beyaz Greg McMichael ve Travis McMichael, yanlarına silahlarını alarak 25 yaşındaki siyah Ahmaud Arbery’nin araçla peşinden gitmiş, komşuları Bryan da onlara katılarak Travis McMichael’ın, Arbery’yi vurarak öldürdüğü anları cep telefonuyla kaydetmişti.

Baba-oğul polise Arbery’nin adaletten kaçan bir soyguncu olduğundan şüphe ettiklerini söylemişti.

Ancak iddia makamı, beyaz baba-oğulun can kaybıyla sonuçlanan gerginliği kışkırttığını ve Arbery’nin olayın gerçekleştiği mahallede, bir suç işlediğine ilişkin delilin olmadığını savundu.

Dava, ABD’de ırk temelli adaletsizlik tartışmasının bir parçası olarak görülüyordu.

Jüri bir siyah erkek ve 11 beyaz erkek ve kadından oluşuyordu.

Biden: “Cezai adalet sistemi işliyor”

ABD Başkanı Joe Biden davayı değerlendirdiği açıklamasında, cinayetin, ırksal adalet için mücadelede ne kadar yapılması gereken şeyler olduğunu gösterdiğini; ancak jüri kararının Amerika’da cezai adalet sisteminin görevini yerine getirdiğini gösterdiğini belirtti.

Biden “Kimsenin ten rengi yüzünden şiddetin hedefi olmaktan korkmadığı birlik içinde bir geleceğin inşa edilmesine yönelik kararlılığımızı teyit etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Jüri kararının ardından konuşan savcı Linda Dunikoski “Jüri sistemi bu ülkede işliyor. Gerçeği insanlara sunduğunuzda ve onlar da bunu gördüklerinde doğru şeyi yaparlar” dedi.

Savunma avukatlarıysa, beyaz baba-oğulun civarda inşaat halindeki bir evden koşarak çıkarken görülen Arbery’nin, hırsız şüphelisi olarak gözaltına alma ve sorgulama amacıyla peşinden gittiklerini savundu.

Georgia eyaletinde o dönem Amerikan İç Savaşı’ndan kalma olan ve vatandaşların şüphelileri yakalayıp polise teslim etmesine imkan veren yasa yürürlükteydi. Söz konusu eyalet yasası Arbery cinayetinin ardından kaldırılmıştı.

VOA tarafından geçilen Arbery Davasında Jüri Beyaz Sanıkları Suçlu Buldu haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Arbery Davasında Jüri Beyaz Sanıkları Suçlu Buldu haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Arbery Davasında Jüri Beyaz Sanıkları Suçlu Buldu haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Lübeck AKM'de Bayrak Değişimi

Lübeck AKMde Bayrak Değişimi

Lübeck AKM'de Bayrak Değişimi
Mehmet Öz Cumhuriyetçi Parti’den Adaylığını Açıkladı

Mehmet Öz Cumhuriyetçi Partiden Adaylı..

Mehmet Öz Cumhuriyetçi Parti’den Adaylığını Açıkladı
El Chapo’nun Eşine ABD’de 3 Yıl Hapis Cezası 

El Chapo’nun Eşine ABD’de 3 Yıl Hapis ..

El Chapo’nun Eşine ABD’de 3 Yıl Hapis Cezası 
SİVAS İMRANLI BELEDİYE BAŞKANI MURAT AÇIL TRAFİK KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ

SİVAS İMRANLI BELEDİYE BAŞKANI MURAT A..

SİVAS İMRANLI BELEDİYE BAŞKANI MURAT AÇIL TRAFİK KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ
Öğretmen Eylemine Kalkanlı Engel 

Öğretmen Eylemine Kalkanlı Engel 

Öğretmen Eylemine Kalkanlı Engel