Antalya Büyükşehir Yapı Malzemeleri Laboratuvarı kurdu

04.11.2020 22:04

Antalya Büyükşehir Belediyesi, 4,5 milyon TL yatırımla Yapı Malzemeleri Laboratuvarı kurarak 10 ayda 5 milyon liralık kamu zararını engelledi. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden…

Antalya Büyükşehir Yapı Malzemeleri Laboratuvarı kurdu

Antalya Büyükşehir Belediyesi, 4,5 milyon TL yatırımla Yapı Malzemeleri Laboratuvarı kurarak 10 ayda 5 milyon liralık kamu zararını engelledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada 150 farklı konuda deney yapabilecek kapasiteye sahip Yapı Malzemeleri Laboratuvarı, kentsel dönüşüm kapsamındaki binaların performans analiz raporlarını da hazırlayarak risk oluşturan binalar tespit edilerek, binaların yapımına dur denildiği belirtildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin projelerinde kullandığı malzemelerin uluslararası standartlara uygunluğunu ölçmek amacıyla kurduğu Yapı Malzemeleri Laboratuvarı, riskli binaların tespitini de yapıyor. 4,5 milyon liralık yatırımla kurulan ve 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden ALDAŞ A.Ş. tarafından işletilen laboratuvarda, beton, zemin, agrega ve termoplastik malzemelerin yanı sıra kentsel dönüşüm kapsamındaki yapıların performans analizine yönelik deneyler gerçekleştiriliyor. Bu deneyler sayesinde riskli binaların yapımının önüne geçilmiş oluyor.

Performans Analiz Raporu hazırlanıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 6306 Sayılı Kanun kapsamında riskli yapıların tespiti için yetkili kurum unvanını da aldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Yapı Malzemesi Laboratuvarında, riskli binaların betonarme taşıyıcı sistemlerinin tahribatsız muayenesi, karot numuneleri ile beton dayanım sınıfları, donatı tespit (röntgen) cihazı ile taşıyıcı sistemin çelik donatı yapısı, zemin sondajı ile binaların zemin analiz deneylerini yapıyor. İnceleme sonrası binaların performans analiz raporları hazırlanarak risk oluşturan binalar tespit ediliyor.

Yapı Laboratuvarı 1 Ocak 2020’den bu yana birçok riskli bina hakkında güçlendirme ya da yıkılıp yeniden yapılması yönünde kararı verdi.

Akredite olacak

Kamu zararını önlemeye yönelik çalışmalarına tüm hızıyla devam eden Antalya Büyükşehir Belediyesi Yapı Malzemeleri Laboratuvarı’nın TÜRKAK Akreditasyon çalışmalarında da sona gelindi. Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından Aralık ayında denetime girecek olan Yapı malzemeleri Laboratuvarı denetimin ardından TÜRKAK akrediteli bir laboratuvar olarak çalışmalarına devam edecek.

5 milyon liralık kamu zararı önlendi

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağı Antalya Su ve Atık Su (ASAT) Genel Müdürlüğü’nün su borularının kalite ve standartlara uygun olup olmadığını kontrol eden Yapı Laboratuvarı 10 aylık dönemde 300 kilometrelik su borusunu kontrol etti. Standartlara uygun olmayan 5 milyon liralık su borusu alımının da önüne geçilerek kamu zararı da önlenmiş oldu.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Pelosi'den Trump Yandaşlarına 6 Ocak Komisyonu Engeli

Pelosiden Trump Yandaşlarına 6 Ocak Ko..

Pelosi'den Trump Yandaşlarına 6 Ocak Komisyonu Engeli
KGK: Gazetecilik demokrasinin nefesidir

KGK Gazetecilik demokrasinin nefesidir

KGK: Gazetecilik demokrasinin nefesidir
Blinken ve Irak Dışişleri Bakanı Washington’da Görüştü 

Blinken ve Irak Dışişleri Bakanı Washi..

Blinken ve Irak Dışişleri Bakanı Washington’da Görüştü 
ABD Afganistan'da Hava Operasyonuyla Taleban'ı Vurdu

ABD Afganistan'da Hava Operasyonuyla T..

ABD Afganistan'da Hava Operasyonuyla Taleban'ı Vurdu
Hamaney'den Göstericilere Destek

Hamaneyden Göstericilere Destek

Hamaney'den Göstericilere Destek