Anayasa Mahkemesi’nden Biden’ın İklim Planına Engel

30.06.2022 23:32

  ABD Anayasa Mahkemesi ülkede yürürlükte olan hava kirliliğiyle mücadele yasasının santrallardan kaynaklanan karbon emisyonlarının azaltılması için kullanılması imkanını sınırlayan bir karar…

Anayasa Mahkemesi’nden Biden’ın İklim Planına Engel

 

ABD Anayasa Mahkemesi ülkede yürürlükte olan hava kirliliğiyle mücadele yasasının santrallardan kaynaklanan karbon emisyonlarının azaltılması için kullanılması imkanını sınırlayan bir karar aldı. Karar Biden yönetiminin iklim değişikliğiyle mücadele planına bir darbe olarak niteleniyor.

Muhafazakar yargıçların liberal yargıçlara karşı çoğunlukta olduğu Anayasa Mahkemesi, 3’e karşı 6 oyla, Temiz Hava Yasası’nın Çevre Koruma Dairesi’ne (EPA) küresel ısınmaya yol açan santrallardan kaynaklanan karbon emisyonlarını düzenleme konusunda geniş yetki vermediğine karar verdi.

Çevreci gruplar ve karara şerh koyan liberal yargıçlar, iklim değişikliğinin çevrede yol açtığı tahribatın arttığı ve gelecekle ilgili ciddi uyarıların yapıldığı bir sırada Anayasa Mahkemesi’nin aldığı bu kararın “yanlış yönde atılmış bir adım” olduğunu savundu.

Mahkemenin kararı Biden yönetiminin iklim değişikliğiyle mücadele planını zora sokabilir.

ABD Başkanı Joe Biden 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını yarı yarıya azaltmayı ve 2035’e kadar da sıfır emisyonlu enerji sektörü oluşturulmasını amaçlıyor. Amerika’da enerji santralları karbon dioksit üretiminin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturuyor.

Eski Başkan Donald Trump’ın dört yıllık görev süresince mahkemeye atadığı üç yargıçla muhafazakar cephenin güçlendiği Anayasa Mahkemesi, geçtiğimiz günlerde kürtaj hakkını anayasal güvence altına alan Roe v. Wade kararını da iptal etmişti.

Biden: “Ülkemizi geri götürmeyi amaçlayan bir başka yıkıcı karar”

Başkan Biden yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nin kararını “ülkemizi geriye götürmeyi amaçlayan bir başka yıkıcı karar” sözleriyle niteledi.

Biden, “Bu karar ulus olarak havamızı temiz tutma ve iklim değişikliğiyle mücadele imkanımıza zarar verme riskini taşısa da, kamu sağlığını korumak ve iklim kriziyle mücadele etmek için yasa çerçevesindeki yetkilerimi kullanmaktan vazgeçmeyeceğim” ifadelerini kullandı.

VOA tarafından geçilen Anayasa Mahkemesi’nden Biden’ın İklim Planına Engel haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Anayasa Mahkemesi’nden Biden’ın İklim Planına Engel haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Anayasa Mahkemesi’nden Biden’ın İklim Planına Engel haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Mert dedi ki;

2022-07-01 05:35:42

Bizim memlekette ise şerefsiz Anayasa Mahkemesi üyeleri Recep Tayyip Erdoğan gibi Firavun'un uşakları olmuş ve AKP'nin arka bahçesi haline gelmiş mekandan ibarettir. O ahlaksız onursuz sırtında düğmeli siyah cübbeli üyelerin yerinde olsaydım, cübbeyi sırtımdan çıkarır bir köşeye atar, gider pazara domat satardım. ----https://www.sozcu.com.tr/2022/yazarlar/yilmaz-ozdil/allahtan-memleketin-basinda-tayyip-erdogan-var-yoksa-tayyip-erdogan-mahvedecek-memleketi-7224478/----

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Almanya'da Düren Alevi Kültür Merkezi'ne düzenlenen saldırıda binada hasar oluştu

Almanya'da Düren Alevi Kültür Merkezi'..

Almanya'da Düren Alevi Kültür Merkezi'ne düzenlenen saldırıda binada hasar oluştu
Münih Havalimanı'nda yapılan grev nedeniyle 36 uçuş iptal edildi

Münih Havalimanında yapılan grev neden..

Münih Havalimanı'nda yapılan grev nedeniyle 36 uçuş iptal edildi
Almanya’da koronavirüs vaka 49.839, Can kayıbı 167

Almanya’da koronavirüs vaka 49.839, Ca..

Almanya’da koronavirüs vaka 49.839, Can kayıbı 167
Avrupa havalimanlarında kaos, Türkiye havalimanlarında konfor var

Avrupa havalimanlarında kaos Türkiye h..

Avrupa havalimanlarında kaos, Türkiye havalimanlarında konfor var