Amerikan futbolu yıldızı O.J. Simpson 76 yaşında öldü

Amerikan futbolu yıldızı O.J. Simpson 76 yaşında öldü

ABONE OL
23:29 - 11/04/2024 23:29
Amerikan futbolu yıldızı O.J. Simpson 76 yaşında öldü
1

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

1994 yılında eski eşini ve eski eşinin arkadaşını öldürmekle suçlanan ancak neredeyse bir yıl süren davadan sonra beraat eden bir zamanların Amerikan futbolu yıldızı O.J. Simpson, 76 yaşında hayatını kaybetti.

1969 yılına ait bu fotoğrafta O.J. Simpson, Amerikan futbolu takımı Buffalo Bills’in formasıyla görüntülenmiş.

Simpson’ın avukatı, eğlence dünyasından haberlerin yer aldığı web sitesi TMZ’ye yaptığı açıklamada, Simpson’ın Çarşamba gecesi Las Vegas’ta öldüğünü doğruladı. Perşembe günü Simpson’ın resmi X hesabında yayınlanan bir mesajda Simpson’un kanserle mücadele ettikten sonra öldüğü belirtildi. Açıklamada Simpson’ın “Etrafı çocukları ve torunlarıyla çevriliydi” denildi.

Amerikan futbolu ve şov dünyasında şöhret, servet ve övgü kazanan Simpson’ın hayatı, eski eşi Nicole Brown Simpson ve arkadaşı Ronald Goldman’ın Haziran 1994’te Los Angeles’ta bıçaklanarak öldürülmesiyle değişmişti.

17 Haziran 1994 – O.J. Simpson’ın içinde bulunduğu beyaz Ford Bronco, Los Angeles’ın işlek 405 numaralı otoyolunda 90 dakika boyunca polis tarafından takip edilmişti.

Los Angeles’ta işlek bir otoyolda 900 dakika süren kovalamacadan sonra polis tarafından tutuklanmasının televizyonda canlı yayınlanması, bir zamanların spor kahramanı Simpson için çarpıcı bir düşüşün başlangıcına işaret etmişti.

Simpson, 1960’ların sonunda Güney California Üniversitesi’nin yıldız Amerikan futbolu oyuncusu olarak, 1970’lerin sonunda havaalanlarında kiralık araba reklamcısı olarak ve 1980’lerde sarışın ve mavi gözlü bir lise mezuniyet balosu kraliçesinin kocası olarak ırksal engelleri aşmış gibi görünüyordu. Simpson, arkadaşlarına “Ben siyah değilim, ben O.J.’im” demeyi severdi.

Amerikan kamuoyu, Simpson’ın televizyonlarda canlı yayınlanan “yüzyılın davası”nı izlemek için ekran başına kilitlenirken dava; ırk, cinsiyet, aile içi istismar, ünlülerin yargılanma biçimi ve polisin görevi kötüye kullanması gibi konularda tartışmalara yol açmıştı.

19 Ekim 1993 – O.J. Simpson ve cinayet sonucu hayatını kaybeden eski eşi Nicole Brown

Ceza mahkemesi jürisi 1995 yılında Simpson’ı cinayetten suçsuz bulmuştu. Ancak ayrı bir kamu davası jürisi 1997 yılında Simpson’ı ölümlerde sorumlu buldu ve eski eşi Nicole Brown ve Ron Goldman’ın ailelerine 33 buçuk milyon dolar tazminat ödemesine karar vermişti.

Simpson, on yıl sonraysa Las Vegas’ta silahlı soygun ve diğer suçlardan hüküm giymişti.

61 yaşında hapse atılan Simpson, Nevada’nın kuzeyindeki ücra bir hapishanede dokuz yıl hapis yattı. Ekim 2017’de şartlı tahliye edildiğinde pişman olmadığını söyledi.

Şartlı tahliyesi 2021’in sonlarında sona eren Simpson, “Temelde sorunsuz bir hayat geçirdim, biliyorsunuz,” dedi.

Kamuoyunun Simpson’a olan ilgisiyse hiç azalmadı. Birçok kişi Los Angeles’ta beraat ettiği için Las Vegas’ta cezalandırılıp cezalandırılmadığını tartıştı. Simpson, 2016 yılında hem televizyon kanalı FX’in mini dizisine hem de beş bölümlük ESPN belgeseline konu oldu.

Simpson, jürinin Brown ve Goldman’ı öldürmediğine karar vermesinden bir hafta sonra, 1995 yılında The New York Times gazetesine, “Amerika’nın çoğunun benim yaptığıma inandığını sanmıyorum. Beni destekleyen insanlardan binlerce mektup ve telgraf aldım” demişti.

13 Mayıs 2013 – O.J. Simpson, Las Vegas’taki Clark İlçesi Bölge Mahkemesi’ndeki duruşmada hakim karşısında.

12 yıl sonra, kamuoyundan gelen tepkiler üzerine medya patronu Rupert Murdoch, HarperCollins tarafından yayınlanması planlanan ve Simpson’ın cinayetleri varsayımsal olarak anlattığı kitabı iptal etti. Kitabın adının “Eğer Ben Yaptıysam” olması planlanmıştı.

Goldman’ın ailesi, kitabın taslağının kontrolünü ele geçirdi ve kitabın adını “Eğer Ben Yaptıysam: Katilin İtirafları” olarak değiştirdi.

Simpson o dönemde Associated Press’e yaptığı açıklamada, “Hepsi kanlı para ve ne yazık ki ben de çakallara katılmak zorunda kaldım” şeklinde konuşmuştu. Kitap için üçüncü bir taraf aracılığıyla 880 bin dolar avans ödemesi alan Simpson, “Bu para borçtan kurtulmama ve evimi güvence altına almama yardımcı oldu” demişti.

Simpson, kitap üzerindeki haklarını kaybetmesinin üzerinden iki ay geçmeden Las Vegas’ta tutuklanmıştı.

Ulusal Amerikan Futbolu Ligi NFL’de 11 sezon oynamıştı

21 Temmuz 1984 – O.J. Simpson, Los Angeles’ta düzenlenen 1984 Yaz Olimpiyatları öncesinde Olimpiyat meşalesini Santa Monica’da taşırken.

Dokuzu Buffalo Bills takımında olmak üzere NFL’de 11 sezon oynayan Simpson, Buffalo Bills’de “The Electric Company” olarak bilinen hücum hattında “The Juice” olarak tanınmıştı. Simpson’ın Amerikan futbolu kariyerinin en parlak sezonu ise 1973 olmuştu.

Simpson, yıllar sonra 1973 sezonu hakkında “Oyun tarihinin bir parçasıydım. Hayatımda başka hiçbir şey yapmasam bile, izimi bırakmıştım” demişti.

O.J. Simpson, yanında avukatları F. Lee Bailey (solda) ve Johnnie L. Cochran Jr. (sağda) ile beraat kararını sevinçle karşılarken.

Simpson’ın cinayet davasında beraat ettiğinde giydiği ten rengi takım elbise daha sonra bağışlanmış ve Washington’daki habercilik müzesi Newseum’da sergilenmişti.

Orenthal James Simpson 9 Temmuz 1947’de San Francisco’da doğdu ve burada devlet destekli konut projelerinde büyüdü.

Liseden mezun olduktan sonra bir buçuk yıl City College of San Francisco’da okuduktan sonra 1967 bahar döneminde Güney California Üniversitesi’ne (USC) geçiş yaptı.

3 Eylül 1977 – Buffalo Bills takımında Tampa Bay Buccaneers’a karşı mücadele ederken.

İlk eşi Marguerite Whitley ile 24 Haziran 1967’de evlenen Simpson, Los Angeles’a taşıyarak USC’deki ilk sezonuna hazırlanmaya başladı. USC, büyük ölçüde Simpson sayesinde o yıl ulusal şampiyonluğu kazandı.

1968 yılında Heisman Kupası’nı kazanan Simpson, ödülünü ilk çocuğu Arnelle’in doğduğu gün aldı.

İlk eşinden Jason ve Aaren adında iki de oğlu oldu. Aaren, Marguerite Whitley ile boşandıkları 1979 yılında bir yüzme havuzunda boğularak hayatını kaybetti.

Simpson ve Nicole Brown ise 1985 yılında evlendi. Justin ve Sydney adında iki çocukları olan çift, 1992 yılında boşandı. İki yıl sonra Nicole Brown Simpson öldürülmüş olarak bulundu.

O.J. Simpston, çifte cinayetten 25 yıl sonra Associated Press’e verdiği demeçte “Geriye dönüp hayatımızın en kötü gününü yeniden yaşamamıza gerek yok. O anki konu bir daha asla ele almayacağım bir konu. Ailem ve ben ‘negatif olmayan bölge’ dediğimiz bir alana geçtik. Olumlu şeylere odaklanıyoruz” demişti.

VOA tarafından geçilen ‘Yüzyılın Davası’nda cinayetten beraat eden eski Amerikan futbolu yıldızı O.J. Simpson 76 yaşında öldü haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. ‘Yüzyılın Davası’nda cinayetten beraat eden eski Amerikan futbolu yıldızı O.J. Simpson 76 yaşında öldü haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan ‘Yüzyılın Davası’nda cinayetten beraat eden eski Amerikan futbolu yıldızı O.J. Simpson 76 yaşında öldü haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.