Amerika’dan Rusya'ya "Navalny" Uyarısı

18.04.2021 21:34

Doktorların Rusya’da cezaevindeki muhalif lider Alexei Navalny’nin birkaç gün içinde ölebileceğini belirtmesinin ardından Başkan Joe Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan’dan uyarı geldi. Sullivan, “Navalny cezaevinde ölürse bunun sonuçları olur” dedi.

Amerika’dan Rusya'ya "Navalny" Uyarısı

Doktorların Rusya’da cezaevindeki muhalif lider Alexei Navalny’nin birkaç gün içinde ölebileceğini belirtilmesinin ardından Başkan Joe Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan’dan uyarı geldi. Sullivan, “Navalny cezaevinde ölürse bunun sonuçları olur” dedi.

Sullivan Amerikan CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, Rus hükümetiyle iletişime geçtiklerini ve Navalny’e cezaevinde ne olursa kendilerinin sorumlu olacağını ve uluslararası toplum tarafından sorumlu tutulacaklarını söyledi.

Özel önlemler çerçevesinde uygulayacakları çeşitli seçenekleri değerlendirdiklerini söyleyen Sullivan, bunu açıkça dile getirmeyeceğini fakat Navalny’nin ölmesi durumunda sonuçları olacağını Rus tarafına ilettiklerini söyledi.

44 yaşındaki Navalny cezaevinde sağlık rahatsızlıklarına uygun tedavi yapılmadığı için iki haftadan fazladır açlık grevinde.

Doktorlar muhalif liderin böbrek yetmezliği riskiyle karşı karşıya olduğunu ve görme duyusunun kötüleştiğini kaydettiler. Doktorlara göre Navalny birkaç gün içinde ölebilir.

Rusya, Şubat ayında Navalny’i şartlı tahliye ihlali nedeniyle iki buçuk yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Muhalif lider sinir gazı zehirlenmesi tedavisi gördüğü Almanya’dan Rusya’ya dönüşte havaalanında tutuklanmıştı.

Cuma günü 80’den fazla aktör, yazar, gazeteci, yönetmen Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’e bir mektup yazarak Navalny’e uygun tedavinin yapılmasını istemişti.

Cezaevi yetkilileri Navalny’e tedavi önerdiklerini ancak kendisinin seçeceği bir doktora tedavi olmak istediğini kaydediyorlar.

Avrupa Birliği üyesi dışişleri bakanlarının da Navalny konusunu yeni haftanın ilk günü 19 Nisan’da görüşmesi bekleniyor.

Bu arada Çarşamba günü Rusya genelinde Navalny’nin durumunu protesto etmek için geniş çaplı protesto gösterileri planlanıyor.

VOA tarafından geçilen Amerika’dan Rusya'ya "Navalny" Uyarısı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Amerika’dan Rusya'ya "Navalny" Uyarısı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Amerika’dan Rusya'ya "Navalny" Uyarısı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

ABD’de Camide Bıçaklı Saldırı Girişimi 

ABDde Camide Bıçaklı Saldırı Girişimi 

ABD’de Camide Bıçaklı Saldırı Girişimi 
Aşının Etkili Olmadığı Varyant Olabilir mi?

Aşının Etkili Olmadığı Varyant Olabili..

Aşının Etkili Olmadığı Varyant Olabilir mi?
Batıyla Gerilim Yaşayan Rusya’dan Gövde Gösterisi

Batıyla Gerilim Yaşayan Rusyadan Gövde..

Batıyla Gerilim Yaşayan Rusya’dan Gövde Gösterisi

"Adalet Bakanlığı Muhabirlerimizin Tel..

"Adalet Bakanlığı Muhabirlerimizin Telefon Kayıtlarına El Koydu"
Kongre’de Cumhuriyetçi Parti'de Dengeler Değişiyor mu?

Kongre’de Cumhuriyetçi Parti'de Dengel..

Kongre’de Cumhuriyetçi Parti'de Dengeler Değişiyor mu?