Amerika’da seçimler öncesi nefret söylemleri ve aşırıcılık artıyor

Amerika’da seçimler öncesi nefret söylemleri ve aşırıcılık artıyor

ABONE OL
22:42 - 07/06/2024 22:42
Amerika’da seçimler öncesi nefret söylemleri ve aşırıcılık artıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

ABD’de Haziran ayında yayınlanan bir rapor, ülkede nefret ve aşırıcılığın 2023 yılında arttığını ortaya koydu. Rapora göre beyaz milliyetçi ve LGBT birey karşıtı rekor sayıda grup, ülke demokrasisini baltalamaya çalışıyor

Raporu ırkçılığa karşı adalet için çalışan sivil toplum kuruluşu Southern Poverty Law Center hazırladı. Rapora göre LGBTQ+ bireyler, 2023 yılında Amerika’da nefret ve aşırıcılığın başlıca hedefleri arasında. Nefret söylemleri ve hükümet karşıtı komplo teorileri göçmenleri, beyaz olmayanları ve azınlık cemaatlerini de olumsuz etkiliyor.

“Kapsayıcı demokrasiye karşı olan aşırılık yanlıları geçen yılı ayaklanmayı meşrulaştırmak, nefreti erdemli bir şeymiş gibi göstermek ve komplo teorilerini ana akım anlatılara dönüştürmekle geçirdi” diyen Southern Poverty Law Center’ın kıdemli araçtırmacısı R.G. Cravens, tüm bunların ABD tarihihinin en önemli seçimlerinden birine hazırlık amaçlı olduğunu söyledi.

Southern Poverty Law Center’ın raporuna göre ABD genelinde 2023 yılında 835 hükümet karşıtı grup faaliyet gösterirken bu sayı 2022 yılında 702’ydi. Bu arada aktif olan olan nefret gruplarının sayısı 2022’de 523 iken 2023 yılında bu sayı 595’e yükseldi.

VOA’ye konuşan R.G. Cravens bu grupların demokrasiyi hedef almak için siyaset sahnesine girdiklerini belirterek, “Çoğulculuğu sınırlamak, katılımı sınırlamak demek. Bu da demokrasinin kendisini sınırlamak oluyor” dedi.

Demokrat aday Başkan Joe Biden nefret söylemlerindeki artışı durdurmak için Kasım ayındaki başkanlık seçimlerinde kendisinin tek uygun seçenek olduğunu söylüyor.

Biden’ın nefret söylemi konusunda hedefindeki kişi ise rakibi Donald Trump. Başkan Biden, “Donald Trump’ın Amerika’yı dürüstlüğe, ahlaka ve başkalarına saygılı davranmaya inanılmayan bir yere dönüştürmesine izin vermeyeceğim. Donald Trump’ın Amerika’yı öfke, kin ve nefret dolu bir yere dönüştürmesine izin verirsem lanet olsun bana!” diyerek rakibini sert bir şekilde eleştirdi.

Cumhuriyetçilerin muhtemel adayı Donald Trump, 2017 yılında başkanlığı sırasında, Virginia eyaletinin Charlottesville kentinde beyaz milliyetçilerin düzenlediği mitingde, katılımcılar ile mitingi protesto edenler arasındaki şiddetli çatışmalardan her iki tarafı da sorumlu tuttuğunda, tartışmalara yol açmıştı.

Charlottesville’deki gösteri sırasında beyazların üstünlüğünü savunan bir kişi aracını kasıtlı olarak miting karşıtlarının üzerine sürerek bir kadının ölümüne ve 30’dan fazla kişinin yaralanmasına neden olmuştu.

O dönem ABD Başkanı olan Trump olayın, “her iki taraftan da nefretin, bağnazlığın ve şiddetin korkunç bir örneği” olduğunu söylemişti.

Trump, 2023’te Southern Poverty Law Center’ın, kapsayıcı eğitime karşı çıktığı için “hükümet karşıtı aşırılık yanlısı gruplar” listesine giren “Moms for Liberty” yani Özgürlük için Anneler gibi kitap yasaklarını savunan grupları desteklemişti..

Bu grubun bir etkinliğine katılan Trump “Radikal sol, Moms for Liberty’yi bile sözde bir nefret grubu olarak karalıyor. Siz bir nefret grubusunuz! Düşünebiliyor musunuz, Moms for Liberty nefret grubu?” demişti.

Uzmanlarsa, Kasım ayındaki seçimler öncesinde olası şiddet olaylarını bastırmak için, adayların söylemlerine dikkat etmeleri gerektiği görüşünde.

Roger Williams Üniversitesi’nden sosyolog Prof. Dr. Teal Rothschild iki adayı “Biden’ın hem barış hem de genel olarak oy vermenin önemi hakkında konuşmaya her zaman hazır olması gerekiyor. Eski Başkan Trump’a gelince, onu durumu daha zor. Çünkü bazı aşırılık yanlısı söylemleri kullandığında, kesinlikle daha fazla destek topluyor. Ancak sonuç olarak oy verebilecek başka grupları da ötekileştiriyor” sözleriyle değerlendirdi.

Prof. Dr. Rothschild ayrıca, seçmenlere ana akım ve sosyal medyada nefret ve aşırıcılığı daha da körükleyebilecek komplo teorilerine karşı dikkatli olmaları çağrısı yaptı.

VOA tarafından geçilen Amerika’da seçimler öncesi nefret söylemleri ve aşırıcılık artıyor haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Amerika’da seçimler öncesi nefret söylemleri ve aşırıcılık artıyor haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Amerika’da seçimler öncesi nefret söylemleri ve aşırıcılık artıyor haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.