Almanya'ya göçün 60. yıl dönümüne özel "Türk döneri" rap şarkısı

02.10.2021 23:03

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) girişimleriyle Türkiye’den Almanya’ya göçün 60’ıncı yıl dönümü dolayısıyla rap sanatçısı Krom ve sosyal medya fenomeni Cumhur…

Almanya'ya göçün 60. yıl dönümüne özel "Türk döneri" rap şarkısı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) girişimleriyle Türkiye’den Almanya’ya göçün 60’ıncı yıl dönümü dolayısıyla rap sanatçısı Krom ve sosyal medya fenomeni Cumhur Frankfurt, "Türk döneri" temalı rap şarkısı yaptı.

YTB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Almanya’da Top Tier Takeover isimli yarışmada iki yıl üst üste serbest stil şampiyonu olan rap sanatçısı Krom ve sosyal medya fenomeni Cumhur Frankfurt, YTB'nin girişimleriyle Türk döneri temalı bir rap şarkısı yaptı.

Şarkıda, dönerin, Türk toplumunun Almanya'ya göçünün ardından ortaya çıkışı, 50 yıllık serüveni ve bugün ulaştığı ekonomik hacim anlatıldı.

Almanya'da günlük yaklaşık 2 milyon porsiyon döner tüketiliyor

İki toplum arasında dostluk köprülerinin kurulmasına yardımcı olan ve aynı zamanda Almanya'nın milli yemeği olacak kadar kabul gören döner, 50 yıl önce Almanya’da ilk kez Türk göçmen işçilerinin çalıştıkları fabrikada yemek için vakitlerinin az olduğunu fark etmesiyle ortaya çıktı.

Almanya’da bugün 4 milyar avro hacmiyle büyük bir sektörü oluşturan döner, günde yaklaşık 2 milyon porsiyon tüketilirken ülkede 40 binden fazla döner ve kebapçının bulunduğu tahmin ediliyor.

Almanya’ya göçen Türk toplumu dördüncü nesle ulaştı

Almanya ve Türkiye arasında 1961 yılında imzalanan İşgücü Anlaşması çerçevesinde Anadolu’nun farklı şehirlerinden Almanya’ya çalışmaya giden Türkler, bugün dördüncü nesle ulaşarak toplumun ayrılmaz parçası haline geldi.

Almanya'ya ekonomi, kültür, eğitim, siyaset, spor, sanat, ticaret ve birçok alanda katkı veren Türkler, aradan geçen zamanda birçok başarı hikayesine imza atarak Almanya’nın kalkınmasına da yardımcı oluyor.

Almanya’da bulunan Türk diasporasının iş hayatına katılım durumuna bakıldığı zamansa Türk kökenlilerin, Almanya’da yaklaşık yarım milyon kişiye istihdam sağladığı tahmin ediliyor. Almanya’daki Türk işletmelerin sayısı, "100 bine yakın" olarak ifade ediliyor. Bu işletmelerin yaklaşık 45 milyar avro cirosu bulunuyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

"Türkiye’ye F-16’lar İçin Finansman Te..

"Türkiye’ye F-16’lar İçin Finansman Teklif Etmedik" 
Washington’da Beyaz Bayraklar

Washingtonda Beyaz Bayraklar

Washington’da Beyaz Bayraklar
ABD Büyükelçiliği ve Konsolosluklarından Kavala Mesajı

ABD Büyükelçiliği ve Konsolosluklarınd..

ABD Büyükelçiliği ve Konsolosluklarından Kavala Mesajı
“Giyinmek Artık Daha Pahalı Olacak”

“Giyinmek Artık Daha Pahalı Olacak”

“Giyinmek Artık Daha Pahalı Olacak”
ABD Savunma Bakanı Austin Gürcistan’da 

ABD Savunma Bakanı Austin Gürcistanda 

ABD Savunma Bakanı Austin Gürcistan’da 
Taleban’ın Ankara Ziyaretine Muhalefetten Eleştiri 

Talebanın Ankara Ziyaretine Muhalefett..

Taleban’ın Ankara Ziyaretine Muhalefetten Eleştiri