Almanya'da Vaka Sayısında Yeni Rekor

12.01.2022 11:05

  Almanya’da COVID-19 virüsü Omicron varyantının yol açtığı günlük vaka sayıları, yeni bir rekor kırdı. Ülkede salgınla ilgili veri ve bilgileri derleyen…

Almanya'da Vaka Sayısında Yeni Rekor

 

Almanya’da COVID-19 virüsü Omicron varyantının yol açtığı günlük vaka sayıları, yeni bir rekor kırdı. Ülkede salgınla ilgili veri ve bilgileri derleyen Robert Koch Enstitüsü (RKI) tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte 80 bin 430 yeni vaka tespit edildiği ve böylece ilk kez 80 bin sınırının aşıldığı duyuruldu.

Daha bir hafta önce, 3 Ocak’ta 24 saat içinde tespit edilen vaka sayısı sadece 30 bindi. Salgının başlangıcından bu yana tespit edilen toplam vaka sayısı 7 milyon 661 bin 811’e yükselirken son 24 saatte, 384 kişinin hayatını kaybetmesiyle, toplam can kaybı sayısı 114 bin 735 oldu. 100 bin kişide son yedi gün içindeki yeni vaka sayısını gösteren insidans değeri de bir kez daha yükselerek bugüne kadarki en yüksek değer olan 407,5'a ulaştı.

Sağlık uzmanları, Omicron varyantı nedeniyle tüm bu sayıların önümüzdeki haftalarda daha da yükseleceğini belirtiyor. Bazı uzmanlar komşu ülke Fransa’da, son günlerde tespit edilen sayıları örnek göstererek Almanya’da da günlük vaka sayısının, 400 binlere kadar tırmanabileceğinden yola çıkıyor.

Uzmanlar Omicron varyantının nispeten hafif bir enfeksiyon seyri olmasına rağmen, Corona virüsün diğer varyantlarından daha bulaşıcı olduğuna dikkat çekiyor.

Avrupa'da uzun süre Corona virüsle mücadelede örnek ülkelerden biri olarak görülen Almanya'da, son haftalarda vakaların büyük bir hızla tırmanışa geçmesi ve pandeminin başından bu yana en yüksek seviyeye ulaşması, kamuoyunda tartışmaları da beraberinde getiriyor.

Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, vaka sayılarındaki hızlı yükseliş nedeniyle yeni önlemler gelebileceğini belirtirken tartışmaların odağında, aşı zorunluluğu getirilmesi önerisi bulunuyor. Normal olarak Federal Meclis’te bu hafta Almanya genelinde aşı zorunluluğunun tartışılması öngörülen oturumun, ay sonuna ertelenmesi, konuyla ilgili somut kararın en erken Nisan ayında alınması anlamına geliyor. Başbakan Olaf Scholz da bu noktada net tavır koymamakla eleştiriliyor. Başbakan olmadan önce seçim sürecinde “Genel aşı zorunluluğu Şubat başı, Mart başı hayata geçirilmeli” diyen Scholz, son olarak bunun hükümetin değil, Federal Meclis’in kararına bağlı olacağını açıkladı. Yapılan yorumlarda, Scholz’un yaz aylarına doğru Corona salgınında iyileşme olacağından yola çıkarak aşı zorunluluğu tartışmalarının kendiliğinden sona ermesini umduğu belirtiliyor.

Aşı karşıtı gösteriler sürüyor

Öte yandan genel bir aşı zorunluluğu olasılığı, kamuoyunda tepkilere neden oluyor. Ülkede son haftalarda Cumartesi ve Pazartesi akşamları çeşitli kentlerdeki aşı karşıtları ve hükümetin COVID-19 politikasını eleştirenler, internet üzerinden organize olarak izinsiz gösteriler düzenliyor.

Eylemlere aşırı sağcıların da yoğun bir şekilde katıldığı gözlemlenirken son olarak Pazartesi düzenlenen gösterilere, ülke çapında en az 100 bin kişinin katıldığı belirlendi. Düzenlenen bazı eylemlerde göstericilerin, polis bariyerlerini aşmak istemesi üzerine güvenlik güçleri, göstericilere karşı biber gazı ve cop kullandı.

Federal Adalet Bakanı Marco Buschmann, yapılan gösterilerin artık kontrolden çıkmaya başladığını, maske takmak veya mesafeyi korumak gibi yasal zorunluluklara uyulmaması gibi durumlara, daha fazla müsamaha göstermeyeceklerini belirtti. Buschmann, polise yönelik şiddet ve kural ihlallerinin devam etmesi durumunda gösterilerin yasaklanabileceğini söyledi.

VOA tarafından geçilen Almanya'da Vaka Sayısında Yeni Rekor haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Almanya'da Vaka Sayısında Yeni Rekor haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Almanya'da Vaka Sayısında Yeni Rekor haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

NATO, Doğu Avrupa'ya ilave savaş uçağı ve savaş gemileri gönderiyor

NATO, Doğu Avrupa'ya ilave savaş uçağı..

NATO, Doğu Avrupa'ya ilave savaş uçağı ve savaş gemileri gönderiyor
AB: Avrupa güvenliği bölünemez

AB Avrupa güvenliği bölünemez

AB: Avrupa güvenliği bölünemez
Deniz Poyraz Davasında İkinci Duruşma

Deniz Poyraz Davasında İkinci Duruşma

Deniz Poyraz Davasında İkinci Duruşma
Yarıyıl tatilinde turizm merkezi tercihlerinden Kapadokya ön sırada

Yarıyıl tatilinde turizm merkezi terci..

Yarıyıl tatilinde turizm merkezi tercihlerinden Kapadokya ön sırada
İstanbul Havalimanı'nda karla mücadele çalışmaları sürüyor

İstanbul Havalimanında karla mücadele ..

İstanbul Havalimanı'nda karla mücadele çalışmaları sürüyor
Antalya'ya tatile gelen ya konut alıyor ya da yatırım yapıyor

Antalyaya tatile gelen ya konut alıyor..

Antalya'ya tatile gelen ya konut alıyor ya da yatırım yapıyor