Almanya'da Selefi Hareketine Ağır Darbe

05.05.2021 20:30

Almanya’da Selefi hareketinin en etkin örgütlerinden "Ansaar International" adlı dernek ve derneğe bağlı yan kuruluşlar yasaklandı. Radikal İslamcı terör örgütlerini finanse ettiği…

Almanya'da Selefi Hareketine Ağır Darbe

Almanya’da Selefi hareketinin en etkin örgütlerinden "Ansaar International" adlı dernek ve derneğe bağlı yan kuruluşlar yasaklandı. Radikal İslamcı terör örgütlerini finanse ettiği şüphesiyle derneği yasakladığını açıklayan Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer, bugün binden fazla polis ve istihbaratçının katılımıyla eş zamanlı yapılan baskın ve aramalarda derneğe bağlı bürolarda çok sayıda delil ve en az 150 bin Euro nakit para ele geçirildiğini duyurdu.

2012 yılında kurulan ve Almanya dışında 50 ülkede aktif faaliyet gösteren derneğin bir süredir Alman istihbaratı tarafından izlendiğini belirten Seehofer, dernek üyelerinin topladığı bağıs paralarının "El Nusra, Hayat Tahrir ve El-Şabab" gibi selefi örgütlere aktarıldığının saptandığını söyledi.

"Uluslararası terörü kurutabilmek için öncelikli olarak para kaynaklarını kesmemiz gerekiyor" diyen bakan, "Ansaar International" derneğinin Selefi akımının en önemli örgütlerinden birine dönüşerek, kurduğu iletişim sistemi üzerinden radikal İslamcı propaganda yaptığını ve misyonerlik görevini de üstlenerek, Almanya’dan Suriye ve Irak başta olmak üzere birçok Müslüman ülkeye cihat için savaşmak üzere militan gönderilmesine aracı olduğunu ifade etti.

Seehofer, "Terörü finanse eden bir dernek Almanya’da dernekler kanuna dayanarak faal olamaz" diye konuştu. Bakan Seehofer, "Ansaar International" adlı dernekle birlikte yasaklanan dernekler arasında Tunus kökenli Alman futbolcu Anis Ben-Hatira’nın kendi adını taşıyan "Anis Ben-Hatira Vakfı‘nın da olduğu bilgisini verdi. Ben-Hatira, Almanya Bundesliga

kulüplerinden Darmstadt’ta oynarken, sözleşmesi "Terörist İslami derneklerle ilişkisi olduğu” iddiasıyla kulüp tarafından feshedilmiş, oyuncu daha sonra bir sezon Gaziantepspor’da top koşturduktan sonra, Almanya’ya geri dönmüştü.

Merkezi Düsseldorf kentinde bulunan "Ansaar International" derneğinin bir sözcüsü, kendilerine yönelik suçlamaları reddetti, "sadece insani amaçları olan bir hayır derneğiyiz" diye konuştu ve camilerle sosyal medyada topladıkları bağışları, Ortadoğu’daki Müslüman ülkelerde cami yapımı ve Kuran kursları için harcadıklarını, ayrıca şiddet ve radikal İslamcı görüşlerle alakaları olmadığını öne sürdü.

Almanya özellikle Berlin'de 2016 yılında Noel pazarına düzenlenen ve 12 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısını düzenleyen Anis Amri adlı saldırganın Selefi örgütlerle bağlantısının anlaşılmasından sonra Selefi dernek ve oluşumlara yönelik baskıyı artırdı.

Son yıllarda çok sayıda dernek ve örgüte yönelik operasyon düzenlenirken, geçen yıl bazı Selefi derneklerin yalan beyanda bulunarak, devletin Corona salgını ndeniyle verdiği yardımlardan yararlandığı ve bu paraları cihatçı gruplara gönderdiği iddiaları sonrasında da geniş çaplı operasyonlar düzenlenmişti.

Federal Anayasayı Koruma Örgütü’ne göre ülkedeki Selefiler'in sayısı 2020 yılında 12 bin 150'yle tüm zamanların en yüksek rakamına ulaştı. Selefiler‘in kamuoyuna çıkmaya başladığı 2011’de Almanya'daki sayıları 4 bin olarak tahmin ediliyordu. İstihbarat yetkilileri, Selefiler‘in eskiye kıyasla provokatif eylemlerden kaçınıp, cami ya da bölgeler üstü organizasyonlarda propaganda yapmak yerine daha küçük çevrelerde toplandığını, "dikkat çekmemeye" özen gösterdiklerini ifade ediyor.

VOA tarafından geçilen Almanya'da Selefi Hareketine Ağır Darbe haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Almanya'da Selefi Hareketine Ağır Darbe haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Almanya'da Selefi Hareketine Ağır Darbe haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

“İran’la Savaş İstemiyoruz Ama Personelimizi Korumak İçin Gereken Önlemi Alırız”

“İran’la Savaş İstemiyoruz Ama Persone..

“İran’la Savaş İstemiyoruz Ama Personelimizi Korumak İçin Gereken Önlemi Alırız”
“Ukrayna’da Korkunç İnsan Hakları İhlalleri Yaşanıyor”

“Ukrayna’da Korkunç İnsan Hakları İhla..

“Ukrayna’da Korkunç İnsan Hakları İhlalleri Yaşanıyor”
“Suyu Anlaşmazlık Değil İşbirliği Unsuru Olarak Görüyoruz”

“Suyu Anlaşmazlık Değil İşbirliği Unsu..

“Suyu Anlaşmazlık Değil İşbirliği Unsuru Olarak Görüyoruz”
İskandinav Ülkelerinden Rusya’ya Karşı Ortak Hava Savunması

İskandinav Ülkelerinden Rusyaya Karşı ..

İskandinav Ülkelerinden Rusya’ya Karşı Ortak Hava Savunması
“Deprem Bölgesi İçin Yasa Çıkarılması Gerekiyor“

“Deprem Bölgesi İçin Yasa Çıkarılması ..

“Deprem Bölgesi İçin Yasa Çıkarılması Gerekiyor“
Son yolculuğunda sevenleri yalnız bırakmadı

Son yolculuğunda sevenleri yalnız bıra..

Son yolculuğunda sevenleri yalnız bırakmadı