Almanya’da İsyan Korkusu

08.08.2022 15:24

  Yükselen fiyatlarla Rusya'dan gaz kesintisi tehdidine bağlı olan ve Avrupa’yı derinden sarsan enerji krizi giderek büyüyor. Avrupa'nın en büyük ekonomisi ve…

Almanya’da İsyan Korkusu

 

Yükselen fiyatlarla Rusya'dan gaz kesintisi tehdidine bağlı olan ve Avrupa’yı derinden sarsan enerji krizi giderek büyüyor. Avrupa'nın en büyük ekonomisi ve en kalabalık ülkesi Almanya’da yeni bir endişe gündemi belirliyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’tan sonra, İçişleri Bakanı Nancy Faeser de enerji fiyatlarının artmasının ve enflasyonun körüklediği yaşam pahalılığının ülkede iç karışıklığa neden olabileceği uyarısı yaptı.

Sonbaharda yeni bir COVID-19 dalgasıyla birlikte fiyat artışlarının çok fazla insanı etkileyeceğini söyleyen Faeser, "Daha önce Corona önlemlerine ve aşı zorunluluğuna karşı düzenlenen gösterilere katılan demokrasi karşıtları ve diğer çeşitli çevrelerin devletimizi sarsma girişimleri tehlikesi var" dedi.

Dışişleri Bakanı Baerbock, 22 Temmuz’da katıldığı bir toplantıda, Rusya’dan Almanya’ya gaz sevkiyatının durdurulmasının iç siyasete yansıyacağı uyarısında bulunmuştu.

Baerbock, daha fazla gaz alınamaması halinde Ukrayna’ya destek sağlanamayacağını söyleyerek, "Çünkü o zaman halk ayaklanmalarıyla uğraşmak zorunda kalacağız" şeklinde büyük yankı bulan bir açıklama yapmıştı.

Bu açıklama sonrasında, istihbarat örgütlerinden de, aşırı grupların fiyat pahalılığını ve enerji krizini bahane ederek isyan çıkarabileceği uyarıları gelmeye devam ediyor.

Sonbahar aylarında büyük protesto eylemleri bekleniyor

Thüringen eyaletinde iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Örgütü'nün Başkanı Stephan Kramer, özellikle gaz tedarikinin tümüyle kesilmesi durumunda, Almanya’da sanayinin durma noktasına gelmesi ve işsiz sayısının patlaması tehlikesi olduğunu belirtti.

Kramer, bu durumda isyan tarzında şiddet içeren olaylar çıkabileceğini söyleyerek, "O zaman yaşayacaklarımıza kıyasla Corona protestoları çocuk doğumgünü partisi gibi kalır" sözleriyle endişelerini ifade etti.

Brandenburg Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Jörg Müller, "Radikal gruplar zor geçmesi beklenen kış mevsiminde halkta oluşacak hoşnutsuzluğu öfkeye dönüştürmek için hazırlık yapıyor" dedi; istihbarat ve güvenlik birimlerinin daha şimdiden önlem almaya başladıklarını bildirdi.

Sosyal demokrat SPD’den iç politika sözcüsü Inka Gossmann-Reetz, sonbahar aylarında Almanya’nın büyük protesto eylemlerine hazırlıklı olması gerektiğini söyleyerek, "Aşırılık yanlıları her an harekete geçmek için inlerinde bekliyorlar" diye konuştu.

Almanya’da protestolarda aşırı sağ izi

Peki ülkede sürekli artan gıda ve gaz fiyatlarının halkta yol açtığı endişeleri istismar edeceği uyarısında bulunan gruplar kimler?

İstihbarat kaynaklarının değerlendirmelerinde, 2015 sonrasında Almanya’ya gelen göçmenlere karşı başlayan gösterilerle ortaya çıkan, ardından 2020 ile birlikte gündeme gelen pandemi önlemlerine karşı eylem yapan gruplar bu kez ekonomik krize tepkiyi sokağa taşımayı hedefliyor.

Bu eylemleri organize edenler, kendilerini "partiler üstü bir vatandaş hareketi" olarak tanımlarken, tüm demokratik unsurlara açık, radikal sağcı veya solcu oluşumlara ise kapalı olduklarını, aynı zamanda şiddet karşıtı olduklarını da iddia ediyor.

Ancak gözlemler son yıllarda söz konusu eylemlere katılan ve muhtemelen sonbaharda yapılacağından yola çıkan protestolara katılacak olanlar arasında, aşı karşıtları ve Corona virüsü salgınının ciddi olmadığını savunanların yanısıra, çok sayıda göçmen karşıtı ve aşırı sağcının da bulunduğunu ortaya koyuyor.

Alman yetkililer de protestocu grupların arasına Neo-Naziler'in sızdığına dair ellerinde veri olduklarını söylüyor. Bağımsız gözlemciler de, eylemlere, sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin yanısıra, Reichsbürger (İmparatorluk Yurttaşları) adlı mevcut Almanya’nın vatandaşlığını reddeden aşırı milliyetçi bir grup ve çeşitli militan ırkçı grupların Almanya çapında açık şekilde destek verdiğini belgeliyor.

Aşırı sağcıların harekete çok bilinçli bir şekilde sızdığını ve ön plana çıkmadan yönlendirdiğini savunan ülke çapında iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Thomas Haldenwang, bundan kısa bir süre önce, söz konusu hareketin, demokratik hukuk devleti ve kurumları hedeflediğini ve Almanya için büyük bir tehlike haline dönüştüğünü açıklamıştı.

VOA tarafından geçilen Almanya’da İsyan Korkusu haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Almanya’da İsyan Korkusu haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Almanya’da İsyan Korkusu haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Mert dedi ki;

2022-08-08 22:53:31

Tarihte Hitler'in yaptığı gibi, ülkemizde Recep Tayyip Erdoğan gibi biri olduğu gibi, Putin ve Zelensky gibi iki kafasızın, Zelensky gibi bir tiyatrocu bilgisiz dizi fimi çeviren yahudi bozuntusu artist, hem ülkesine enkaza çevirdi, hemde halkının dünyasını başına yıkarak, Avrupa ve kendi ülkesini açlığa, sefalete, yoksulluğa, soğukta karanlıklara doğru götürüyor ülkesini, cehennemin dibine gidersin inşallah. Sana ne manyak herif EU ve NATO'dan? Atacaktın imzanı ve bacak bacak üstüne, bakacaktın keyfine, ne işin var burnunu sokarsın bu dönek avrupalı siyasetçilerin siyasetine alet olursun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

BM İnsan Hakları Konseyi'nde Şincan'ı Tartışma Talebi

BM İnsan Hakları Konseyi'nde Şincan'ı ..

BM İnsan Hakları Konseyi'nde Şincan'ı Tartışma Talebi
İran Başkonsolosluğu Önünde İkinci Protesto

İran Başkonsolosluğu Önünde İkinci Pro..

İran Başkonsolosluğu Önünde İkinci Protesto
Mersin’de Polisevine Saldırı: 2 Polis Yaralı  

Mersin’de Polisevine Saldırı: 2 Polis ..

Mersin’de Polisevine Saldırı: 2 Polis Yaralı  
İran Protestolarla İlgili ABD ve Batı’yı Suçluyor

İran Protestolarla İlgili ABD ve Batıy..

İran Protestolarla İlgili ABD ve Batı’yı Suçluyor
Karahantepe, ören yeri statüsüne alındı

Karahantepe ören yeri statüsüne alındı

Karahantepe, ören yeri statüsüne alındı
Arsiyan Yaylası doğa tutkunlarının rotasında

Arsiyan Yaylası doğa tutkunlarının rot..

Arsiyan Yaylası doğa tutkunlarının rotasında