Almanya’da Corona kısıtlamaları artırıldı

11.10.2020 16:16

Almanya'da Corona vakalarının hız kesmeden sürekli yükselmesi, özellikle başkent Berlin ve başka büyük kentlerde mart ve nisan aylarındakilere benzer kısıtlamalara geri dönülmesine…

Almanya’da Corona kısıtlamaları artırıldı

Almanya'da Corona vakalarının hız kesmeden sürekli yükselmesi, özellikle başkent Berlin ve başka büyük kentlerde mart ve nisan aylarındakilere benzer kısıtlamalara geri dönülmesine yol açtı.

Başbakan Angele Merkel 10 gün içinde vakalardaki yükseliş durdurulamazsa, daha geniş kısıtlamalara gidileceğini açıkladı. Büyük kentlerin belediye başkanlarıyla videokonferans üzerinden kriz toplantısı düzenleyen Merkel, virüsün büyük kentlerin sorunu olmaya başladığını ve kontrolsüz yayılması tehlikesi bulunduğunu, ülkeyi, öncelikli olarak da ekonomiyi ikinci kez kapatmamak için özellikle gençlerin kısıtlamalara uymalarını istedi.

Bavyera Başbakanı ve Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Başkanı Markus Söder, "Durum hiç iç açıcı değil, 12’ye 5 var. Eğer gidişatı frenleyemezsek, ikinci kapanma yolda" diye uyardı. Salgın hastalıklarla mücadeleden sorumlu Robert Koch Enstitüsü verilerine göre son 24 saatte vaka sayısı 3483‘e ulaştı. Ölü sayısı 11 arttı. Pazar günleri tüm sağlık idareleri yeni hasta sayısını bildirmediği için vaka sayısı daha düşük oluyor.

Cumartesi 4721 kişi yeni vaka olarak kayıtlara geçti. Hastanelerde tedavi gören hasta sayısı da artışa geçti. Riskli yaşlı gruplar arasında da virüse yakalananların sayısı yükseliyor. Mart ve nisan aylarında hızlı bir şekilde artan ve 6 bine ulaşan günlük vaka sayısı, alınan önlemler ve toplumun disiplini sayesinde mayıs ayından itibaren günlük ortalama 300’e kadar düşmüştü.

Son 7 günde 100 bin nüfus başına 50’yi aşan "riskli bölgeler" de hızla artıyor. Frankfurt, Bremen, Hamburg, Offenbach, Köln kentlerine, Essen ve Stuttgart kentleri de eklendi. En büyük artış sayıları ise başkent Berlin’de tespit edildi. Alman basını başkentin "Almanya’nın Wuhan’ı olmaya doğru gittiğini" belirtirken, kentte cumartesi gecesinden itibaren geçerli olmak üzere, restoran, bar, büfe ve kafeler gece saat 23'ten sabah saat 6'ya kadar kapalı kalmak zorunda. Aynı şekilde bu saatler arasında alkol satışı da yasaklandı.

Berlin eyalet hükümeti ayrıca sosyal temasa da kısıtlama getirdi, açık havada en fazla 5 kişi veya iki hane bir araya gelebilecek; kapalı mekanlarda, örneğin eğlence salonlarında ise 10 kişiden fazla insanın bir araya gelmesi yasaklandı. Bu yasağın son haftalarda vakaların büyük bölümünün, Türkiye kökenlilerin düzenlediği düğün ve kına gecelerinden yayıldığının ortaya çıkmasıyla ilişkili olduğu yorumu yapılıyor.

Hamm kentinde Türkiye kökenli göçmenlerin düzenlediği kına gecesi ve düğünlere katılanlarda virüs tespit edilmesi üzerine kentte 2500 kişi karantinaya alınmıştı. Frankfurt, Hamburg ve Köln gibi kentlerde de benzer yasaklar yaşama geçirildi. Büyük kentlerin çoğunun "riskli bölge" ilan edilmesi, yurtiçi turizmi durma noktasına getirdi. Okullarda "Sonbahar Tatili" başladı, ancak Almanya’nın Baltık Denizi ve Kuzey Denizi sahillerindeki ve dağ köylerindeki tatil beldeleri riskli bölgelerden turist kabul etmediği için, onbinlerce aile rezervasyon yaptırmış olmasına rağmen, seyahatlarını iptal etmek zorunda kaldı.

Uzmanlar önümüzdeki haftalarda grip mevsiminin de başlayacak olmasıyla birlikte Corona vaka sayısının artacağını belirtiyor. Başbakan Merkel, bundan kısa bir süre önce "Eğilim şu anki gibi devam ederse, aralık ayında günde 19 bin 200 vakayla karşılaşabiliriz" ifadesini kullanmıştı. Dünya Tıp Birliği Başkanı Frank Montgemery, Almanya’nın sağlık sisteminin önümüzdeki dönemde sınanacağını söyleyerek, “Virüsün en azından 2021 sonuna kadar yoğun bir şekilde bize eşlik edeceğini hesaplıyoruz” dedi.

VOA tarafından geçilen Almanya’da Corona Kısıtlamaları haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Almanya’da Corona Kısıtlamaları haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Almanya’da Corona Kısıtlamaları haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Almanya Merkel sonrası dönemi belirlemek için sandık başına gidiyor

Almanya Merkel sonrası dönemi belirlem..

Almanya Merkel sonrası dönemi belirlemek için sandık başına gidiyor
Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 9.727, Can kayıbı 65

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 9.7..

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 9.727, Can kayıbı 65
Kanarya Adaları'nda yüzlerce evi lav altında bırakan yanardağdaki şiddetli patlamalar sürüyor

Kanarya Adalarında yüzlerce evi lav al..

Kanarya Adaları'nda yüzlerce evi lav altında bırakan yanardağdaki şiddetli patlamalar sürüyor
'Taş Tepeler Tanıtım Toplantısı' Şanlıurfa'da yapıldı

'Taş Tepeler Tanıtım Toplantısı' Şanlı..

'Taş Tepeler Tanıtım Toplantısı' Şanlıurfa'da yapıldı
24/09/2021 itibariyle 1 Euro Kaç TL Oldu?

24/09/2021 itibariyle 1 Euro Kaç TL Ol..

24/09/2021 itibariyle 1 Euro Kaç TL Oldu?
Kartalkaya'da kar yağışı başladı

Kartalkayada kar yağışı başladı

Kartalkaya'da kar yağışı başladı