Almanya'da çevre aktivistleri maden köyünden tahliye ediliyor

11.01.2023 14:59

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde "linyit köyü" olarak bilinen Lützerath'da kömür madeninin genişletilmesini protesto eden çevre aktivistleri, polis tarafından tahliye edilmeye…

Almanya'da çevre aktivistleri maden köyünden tahliye ediliyor

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde "linyit köyü" olarak bilinen Lützerath'da kömür madeninin genişletilmesini protesto eden çevre aktivistleri, polis tarafından tahliye edilmeye başladı.

Takviye birliklerle köyü çembere alan polis dışarıdan girişleri engellerken, tahliye sırasında polisle çevreciler arasında yer yer arbede yaşandı.

500'den fazla polisin görev aldığı operasyonda aktivistlerin bazıları demir kapılı depolarda saklanırken, bazıları ise ağaç evlere çıkarak ya da demir korkuluklara kendilerini zincirleyerek tahliye edilmelerini engellemeye çalışıyor.

Bazı bölgelerde göstericilerin polise molotofkokteyli ve taşlarla saldırdığı bildiriliyor.

Essen merkezli enerji şirketi RWE, küresel çaplı enerji krizini gerekçe göstererek, enerji santrallerine güvenli şekilde tedarik sağlanabilmesi için Lützerath'daki maden sahalarını kullanmanın gerekli olduğunu savunuyor.

Bakan göstericileri eleştirdi

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaleti İçişleri Bakanı Herbert Reul (CDU) basına yaptığı açıklamada, göstericilerin polise yönelik saldırıları hakkında "Hayrete düştüm ve insanların böyle bir şeyi nasıl yapabildiğini anlamıyorum." dedi.

Tahliye işleminin akşam saatlerine kadar sürmesi bekleniyor.

Öte yandan aralarında aktörler Katja Riemann ve Peter Lohmeyer'in de bulunduğu 200'den fazla tanınmış kişi, protestocularla dayanışma içinde olduklarını belirterek tahliyeye son verilmesini ve hükümet ile enerji şirketi RWE arasındaki sözleşmelerin yeniden değerlendirilmesi çağrısında bulundu.

Almanya’da kömür üretimi kısa vadede artacak

2045’e kadar karbon nötr olma hedefi bulunan Almanya, daha önce 2038'de kömürle çalışan termik santralleri kapatmayı hedeflediğini açıklamış ve 2021'de bazı santral işletmecileriyle anlaşma sağlayarak bu tarihi 2030'a çekmişti.

Kömürden elektrik üretiminin sonlandırılması için hedeflenen tarihi 2038'den 2030'a çekmek, Alman koalisyon hükümetinin geçen yıl temel seçim vaatlerinden biriydi.

Rusya-Ukrayna savaşının Avrupa'da bir enerji krizini tetiklemesinin ardından bu hedefi tutturmak zorlaşırken, Rusya’dan doğal gaz alımını durduran Almanya, alternatif bir enerji arzını güvence altına almak için yerli kömür endüstrisine dönme kararı aldı.

Bu süreçte Rusya'ya bağımlılığı azaltmak amacıyla Alman hükümeti daha önce kapatacağını açıkladığı nükleer santralleri de açık tutma kararı aldı.

Geçen yıl, Alman hükümeti kömür ile çalışan bazı santralleri tekrar şebekeye bağlamak için harekete geçti ve kapatılması gereken birkaçının ömrünü uzattı.

Almanya, Rusya-Ukrayna savaşı öncesi, ihtiyacı olan doğal gaz ve kömürün yarısından fazlasını, ham petrolün ise yüzde 34'ünü Rusya'dan ithal ediyordu.

Çevreyi korumanın suç olmadığını savunuyorlar

Lützerath köyünde, linyit kömürü çıkaran enerji şirketi RWE'ye tepki gösteren ve iş makinelerinin bölgeye girmesini engellemek isteyen göstericiler, eylemlerini sürdüreceklerini açıklamıştı.

Essen merkezli enerji şirketi RWE ise küresel çaplı enerji krizini gerekçe göstererek, enerji santrallerine güvenli şekilde tedarik sağlanabilmesi için Lützerath'daki maden sahalarını kullanmanın gerekli olduğunu savunuyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

"Kurtuluş Destanı" adlı oyun seyirciyl..

"Kurtuluş Destanı" adlı oyun seyirciyle buluştu
Yunanistan'da Ölen Türk Göçmen İşkence mi Gördü?

Yunanistan'da Ölen Türk Göçmen İşkence..

Yunanistan'da Ölen Türk Göçmen İşkence mi Gördü?
ABD’de Nüfusun Yüzde 64’u Ucu Ucuna Geçiniyor

ABD’de Nüfusun Yüzde 64’u Ucu Ucuna Ge..

ABD’de Nüfusun Yüzde 64’u Ucu Ucuna Geçiniyor
George Santos'tan Meclis Komisyonlarından Ayrılma Kararı

George Santostan Meclis Komisyonlarınd..

George Santos'tan Meclis Komisyonlarından Ayrılma Kararı
F-16’lar Ukrayna’ya Verilecek mi?

F-16’lar Ukrayna’ya Verilecek mi?

F-16’lar Ukrayna’ya Verilecek mi?
Rusya ve İran Bankacılık Sistemlerini Birleştiriyor

Rusya ve İran Bankacılık Sistemlerini ..

Rusya ve İran Bankacılık Sistemlerini Birleştiriyor