4.2 C
Berlin
23:53 - 03/04/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ALMANYA FOTOGALERİ GÜNCEL GÜNDEM Nürnberg

Almanya’da aşırı sağın ilk Türk kurbanları anıldı

17 Aralık 1988 ‚de Almanya’da Schwandorf kentinde, kundaklama sonucu hayatlarını kaybeden Can ailesinin üç ferdi ile Jurgen Hübner unutulmadı.

Almanya’nın Schwandorf kentinde 17 Aralık 1988’de aşırı sağcı Josef Seller’in kundaklaması sonucu hayatlarını kaybeden Fatma (44) ve Osman Can (50) çifti ve oğulları Mehmet Can (12) ile Alman Jurgen Hubner (47), için olay yerinde bir tören düzenlendi. Almanya’da son zamanlarda artan ırkçı saldırılar nedeniyle önem kazanan anma töreninde, Türkiye Cumhuriyeti Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz, Schwandorf Belediye Başkanı Andreas Feller, Can ailesinin hayattaki kızları Leyla Kellecioğlu eşi ,çocukları ve torunu, Schwandorf DİTİB Merkez Camii Başkanı Osman Yıldız, Belediye Meclis Üyesi Ferdi Eraslan, Kuzey Bavyera Uluslararası Demokratlar Birliği ( UID ) Başkan yardımcısı Emre Şentürk, Nürnberg Türk toplumu Başkanı Bülent Bayraktar ile çok sayıda Türk ve Alman hazır bulundu.

ACISINA RAĞMEN SCHWANDORU TERK ETMEDİ

Müzik sonrası bir konuşma yapan Schwandorf Belediye Başkanı Andreas Feller, saldırı sonrası hayatlarını kaybeden Can ailesinin fertlerini ve Alman vatandaşı Jurgen Hubner’i unutmadıklarını belirterek, onları saygı ile andıklarını söyledi. Feller, Onca acısına rağmen, Schwandorf’tan ayrılmayan ve burada yaşamını sürdüren Leyla Kellecioğlu`na saygı ve minnet duyuyoruz dedi.

İLK IRKÇI SALDIRI DÖNÜM NOKTASI OLDU

Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz’de yaptığı konuşmada şunları söyledi:

„ Bildiğiniz gibi, Schwandorf’da meydana gelen bu cinayet, 1960’lı yıllardan başlayarak Almanya’ya gelen vatandaşlarımızın bu ülkede maruz kaldıkları ilk ırkçı saldırı olması bakımından bir dönüm noktası teşkil etmiş ve ne yazık ki, bu tarihten sonra bir daha hiçbir şey aynı kalmamıştır.

HIZ KESMEDE DEVAM EDİYOR

Nitekim bu tarihten sonra, Solingen örneğinde olduğu gibi, bu ülkede yaşayan vatandaşlarımız aşırı sağ ve Neo Nazi örgütleri tarafından ortadan kaldırılması gereken bir unsur olarak hedef tahtasına konulmuş ve maalesef bu saldırılar, NSU cinayetlerinde olduğu gibi, yakın zamana kadar hız kesmeden meydana gelmeye devam etmiştir.

DÜNYA`DA VE AVRUPA`DA AŞIRI SAĞ GİDEREK GÜÇ KAZANIYOR

Herkesin de malumu olduğu üzere, dünya genelinde olduğu gibi, Avrupa ve Almanya’da da aşırı sağ ideolojiler giderek güç kazanmakta gerek yerel gerek genel seçimlerde oy tabanlarını artırmaktadırlar. Bu durumun, bu ülkede sadece ekmek parası derdinde olan ve tek amaçları huzur içinde yaşayıp bulundukları topluma da katkıda bulunmaktan ibaret olan Türk toplumunu ne kadar tedirgin ettiğini söylemeye gerek yok.

Yine, özellikle başta Suriye olmak üzere Orta Doğu’daki çatışmalar sonucunda kendi evlerini bırakarak Avrupa’ya göç etmek zorunda kalan mültecilerin de aynı aşırı sağcı ve ırkçı çevrelerin nefret ve tehditleriyle karşı karşıya kaldıklarını görmek gerçekten insanın yüreğini dağlamaktadır.

Bize göre, Avrupa ve Almanya’daki bu aşırı sağın yükselişinin sosyolojik olarak tahlilinin yapılarak, gerekli tedbirlerin bir an önce alınması ve hayata geçirilmesi artık elzemdir. Bu durumun önüne sadece, ırkçı saldırılar gerçekleştikten sonra alınan polisiye tedbirlerle geçilmesinin mümkün olmadığı yaşanan hadiselerle teyit edilmiştir. Dolayısıyla bu soruna çözüm arayışlarında, Alman makamlarının yarım asırdan fazla bu topraklarda yaşayan Türkleri ve diğer etnik kökenli insanları artık yabancı olarak değil kendilerinden biri olarak görmesinin, eğitim ve birçok alanda dışlayıcı ve ötekileştirici yaklaşımları bir yana bırakarak bir arada yaşama kültürünü geliştirme yönünde çaba göstermesinin zamanının geldiğine inanıyoruz.

Esasen, Schwandorf Belediyesinin 2009 yılında aldığı ve bu trajediyi hatırlamak üzere her yıl burada toplanmamızı sağlayan kararı da bu yönde atılmış doğru bir adım olarak gördüğümüzü belirtmek istiyorum.

Schwandorf kentinin ve halkının bu suretle verdiği anlamlı mesajın Almanya’nın genelinde de emsal teşkil etmesini ve bu yolla, aşırı sağ çevrelere karşı birlik ve dayanışma duygularını güçlendirmesini temenni ediyorum. Sonunda, insanlığın ve insanca duyguların nefret kültürüne galebe çalmasını samimi olarak arzu ediyorum.

BARIŞ DUASI YAPILDI

Konuşmaların ardından Dekan Hans Amman , Papaz Arne Lanbein ile Schwandorf DİTİB Merkez camii imamı Yaşar Yıldız dualar ettiler. Duaların ardından hep birlikte Taş Anıt’a ve Anı levhasına çiçek bırakıldı. Anma töreni ardından Katılımcılara DİTİB Merkez Camii’nde ikamda bulunuldu.

BAŞKA EVDE OLDUĞU İÇİN KURTULDU

Kundaklama tarihinde bir başka evde olduğu için kurtulan Leyla Kellecioğlu (Can) törene çocukları ile birlikte katılarak acıyı bir kez daha derinden yaşadı.

12.5 YIL YATIP ÇIKTI

O zamanlar 19 yaşında olan aşırı sağcı Josef Seller 12,5 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve cezasının bitiminden sonra yaşamını doğu Almanya’da sürdürmeye başlamıştı.

ha-ber.com/Taner TÜZÜN / SCHWANDORF

İlgili haberler

YORUM EKLE

* Yorum formunu kullanarak, verilerinizin bu site üzerinden depolanması ve işlenmesine izin verirsiniz.

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla