Almanya`da Aleviler inanç toplumu olarak kabul edildi

10.12.2020 22:30

Almanya'da Aleviler ilk kez Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti Parlamentosu tarafından devlet statüsünde bir inanç toplumu olarak kabul edildi. Alevilerin tarihi bir…

Almanya`da Aleviler inanç toplumu olarak kabul edildi

Almanya'da Aleviler ilk kez Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti Parlamentosu tarafından devlet statüsünde bir inanç toplumu olarak kabul edildi. Alevilerin tarihi bir gün yaşadığı devlet nezdindeki statüyü NRW Parlamentosu onayladı.

Daha önce Eyalet Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan ve ardından Başbakan Armen Laschet'in imzalamıştı. Bugün ise parlamentoda okunup kabul edildi. Aynı zamanda resmî gazetede yayınlanıp resmileşeceği bildirildi.

Aleviler Almanya devletinden alabilecekleri ne hakları varsa alacaklar. Bu statüye gelmek artık son aşamaydı.

ALEVİ HAKLARI ALMAN GÜVENCESİNDE

Bugün, Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Parlamentosu Aleviliği bir inanç toplumu olarak en üst seviyede tanınmış oldu. Parlamento kararını Avrupa Alevi Konfederasyonu ve Almanya Alevi Birliği Federasyonu yöneticileri NRW Parlamentosu önünde düzenledikleri basın toplantısıyla duyurdular.

Böylelikle,

-Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde Cem Evleri, Kiliseler ile eşit statüde temsil edilecek.

-Alevilik diğer din ve inanç grupları gibi eşit haklara sahip olacak.

-Alevilerin hakları, Alman devletinin güvencesinde olacak.

ALEVİLİK KİLİSE STATÜSÜNDE

Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti Alevilik inancını devlet statüsüne alan, ilk tanıyan eyalet olurken, AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat, „Aleviler tarihi bir gün yaşıyor “diyerek duygularını şu şekilde dile getirdi:

„ Artık kamu kurumu olduk. Almanya’da Alevilik diğer din ve inanç grupları gibi eşit haklara sahiptir.  Yani Almanya’daki Katolik, Ortodoks, Protestan kiliselerinin anayasal olarak hangi hakları ve yetkileri varsa Aleviler de aynı haklara sahiptir.

Kiliselerin konumu neyse bizim de konumumuz bu olacak. Cem Evlerimiz, kiliseler ile eşit statüde temsil edilecek. Alevilerin hakları, bundan böyle Alman devletinin güvencesinde olacak.

Bugünden sonra elde ettiğimiz bu hakların içini doldurmaya başlayacağız. Ne gibi haklar ve yetkiler doğuyorsa bunların hepsini kullanacağız. Bizim açımızdan da yeni bir dönem. Devletten bu hakkı aldık sıra Alevilerin bu hakları kullanmasına geldi. Artık dernek değiliz, resmi ismimizde kamu tüzel kişiliği geçecek. Bütün Alevilere ve emek verenlere armağan ediyoruz. Bu karar Alevi hareketi için onurdur. 30 yıllık mücadele sonrası alınan başarıya geçmişten bugüne birçok canımız ciddi anlamda katkı sunmuştur “

 

 

 

Yorumlar

Savas dedi ki;

2021-01-16 20:23:13

Alevilerin cemevini ibadethane görmeyen devletin Sarayları var... Alevi kardeşlerin giderlerini esirgeyen Türkiye cumhuriyeti devletin 5'li çetesi var... AKP ikitidarı har vurup harman savuruyor 81 İl'de yandaşları var... Müslümandan alamadıkları hakları, Alevi kardeşlerimize Hristiyanlar sahip çıkıyor... Bunu böyle sıralayabiliriz çoğaltabiliriz....

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

İngiltere'de Gençlere Aşının Önü Açılıyor

İngilterede Gençlere Aşının Önü Açılıyor

İngiltere'de Gençlere Aşının Önü Açılıyor
Dünya Sağlık Örgütü'nden Gelişmiş Ülkelere Çağrı

Dünya Sağlık Örgütünden Gelişmiş Ülkel..

Dünya Sağlık Örgütü'nden Gelişmiş Ülkelere Çağrı
Brezilya’da Türk Firmasına Ait Jette Kokain Bulundu

Brezilyada Türk Firmasına Ait Jette Ko..

Brezilya’da Türk Firmasına Ait Jette Kokain Bulundu
Venezuela'da Gıda Fiyatları 6 Ayda Yüzde 1600 Arttı

Venezuelada Gıda Fiyatları 6 Ayda Yüzd..

Venezuela'da Gıda Fiyatları 6 Ayda Yüzde 1600 Arttı
Milas’ta Yangın Termik Santrala Ulaştı

Milasta Yangın Termik Santrala Ulaştı

Milas’ta Yangın Termik Santrala Ulaştı