27.1 C
Berlin
00:17 - 10/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ALMANYA Berlin Duisburg Düsseldorf Essen FOTOGALERİ Frankfurt Hamburg Hannover Köln Münih Nürnberg Stuttgart TÜRKİYE

Almanya’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü törenleri düzenlendi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle Almanya’daki Türk temsilciliklerinin yanı sıra Türk sivil toplum kuruluşları ve derneklerde anma programları düzenlendi.

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, elçilikte düzenlenen programda yaptığı konuşmada, 15 Temmuz’un ülke tarihinin zaferle sonuçlanan en önemli olaylarından biri olduğunu söyledi.
Bu zaferin en başta kendi iradesi üzerinde başka bir egemen güç tanımayan, devletini ve demokratik kazanımlarını korumak için canını ortaya koyan Türk milletine ait olduğuna işaret eden Aydın, şöyle devam etti:

“O gece, kadını erkeği, genci yaşlısıyla milletimizin sergilediği cesaret sayesinde ülkemiz, büyük bir komplonun ve işgal girişiminin üstesinden gelmiştir. Tarihimizin en büyük ihanetlerinden biri Sayın Cumhurbaşkanımızın cesur ve kararlı tutumu ile asil milletimizin şanlı direnişi karşısında dünyaya örnek bir demokrasi dersine dönüşmüştür.”


Aydın, 15 Temmuz’da birçok kahramanlık hikayesinin de yaşandığına değinerek, şu ifadeleri kullandı:
“Tankların önüne yatan, canları pahasına darbecilerin önüne dimdik dikilen vatandaşlarımızın görüntülerini unutmamız mümkün değildir. Herkesin köşesine çekildiği sakin ve sessiz bir yaz akşamında, ülkemizi kanlı bir kargaşa ve ölüm kalım savaşının eşiğine getiren FETÖ’cü alçaklara karşı direnen 251 şehidimiz ve yaralanan binlerce vatandaşımızın her birinin ayrı hikayesi var. Bugün topraklarımızda hür ve bağımsız yaşıyorsak, bunu o günkü şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz.”

“Halen FETÖ gerçeğini kabullenmekten uzak görünmektedirler”

Alman muhataplarıyla her düzeyde yaptıkları temaslarda, FETÖ’nün sinsi bir örgüt olduğunu, Almanya için de bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu anlattıklarını kaydeden Aydın, “Türk mahkemelerinin ortaya koyduğu ayrıntılı delilleri kendileriyle paylaştık. Bütün girişimlerimize rağmen Alman muhataplarımız maalesef halen FETÖ gerçeğini kabullenmekten uzak görünmektedir. Alman muhataplarımızın bu konuda müttefikliğe de yakışan bir dürüstlük ve samimiyet içerisinde hareket etmelerini talep ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın konuşmasını şöyle sürdürdü:

 • Ülkemizi ve demokrasimizi hedef alan 15 Temmuz Darbe Girişiminin 4. yıldönümü vesilesiyle gerçekleştirdiğimiz 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma etkinliğimiz çerçevesinde düzenlediğimiz basın toplantısına hoş geldiniz. Birazdan aynı vesileyle hep birlikte Berlin’deki Türk toplumuyla da biraraya gelecek olmaktan ayrıca memnuniyet duyuyorum.
 • FETÖ tarafından planlanan, örgütün ordumuz içine sızdırılmış mensupları tarafından gerçekleştirilen, 251 vatandaşımızın şehit olmasına ve 2.193 vatandaşımızın da  yaralanmasına neden olan 15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden geçen dört yıllık süreçte FETÖ’yle mücadele, yurtiçi ve yurt dışında devletimizin temel önceliklerinden biri oluşturmaya devam etmektedir.
 • Bu dört yıllık süre zarfında yurt içinde 15 Temmuz sorumlularının hukukun üstünlüğü ilkesi temelinde adalet önünde hesap vermeleri sağlanmış, FETÖ’nün devlet kurumları içerisindeki örgütsel yapılanması deşifre edilmiş, mensupları hakkında idari ve adli süreçler başlatılmıştır.
 • Elbette 40 yıl boyunca devlete sızan sinsi bir yapıyı 4 yılda tamamen temizlemek mümkün değildir. Nitekim güvenlik ve yargı birimlerimiz, her gün yeni bir bulguya ulaşarak, örgütün kripto yapılanmasını açığa çıkarmaya devam etmektedir.
 • Gelinen aşamada, örgütün “paralel devlet yapılanmasının” omurgası çökertilmiş, FETÖ’nün devlet kurumları dışında kalan, eğitimden medyaya ve ticaretten bankacılığa uzanan paravan oluşumları da bertaraf edilmiştir.
 • Karşı karşıya bulunduğumuz olağanüstü tehdit ve güvenlik sınamalarına rağmen bu illegal yapıyla mücadelemiz yasal düzenlemeler içerisinde ve hukukun üstünlüğü temelinde yürütülmüştür.
 • Bu çerçevede, Türkiye genelinde açılan 289 fiili darbe davasından bugüne kadar 275’inin ilk derece yargılamaları sonuçlandırılmış ve 7 bin 376 kişi hakkında karar verilmiştir.
 • Bunların arasında 1315 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 1217 sanığa müebbet, 1598 sanığa süreli hapis cezası verilmiştir. 2 bin 692 sanık ise beraat etmiştir. 554 sanık hakkında ise ceza verilmesine yer olmadığına hükmedilmiştir.
 • Devam eden 14 darbe davasında ise 1369 sanık olup bunlardan 605’i tutuklu yargılanmaktadır.
 • FETÖ’ye ilişkin halihazırda 132 bin 954 kişi hakkında 66 bin 261 soruşturma dosyası bulunmaktadır. 58 bin 409 kişi hakkında ise hazırlanan 42 bin 270 mahkeme dosyası kapsamında yargılama devam etmektedir.
 • Öte yandan, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli kaynaklarca meydana geldiği ileri sürülen mağduriyetlerin incelenmesi ve çözümlenmesi için yeni mekanizmalar oluşturulmuştur.
 • Bu çerçevede kurulan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, KHK ile meslekten ihraç edilenler, kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin yapılan 126 bin 300 başvurunun 108 bin 200’ünü karara bağlamıştır.
 • Başvuruların 96 binini reddeden ve 12 bin 200’ünü ise kabul eden Komisyonda, 18 bin 100 müracaatın incelemesi ise sürmektedir. Böylece Komisyon, başvuruların yüzde 85’ini sonuçlandırmıştır. 
 • Yapılan kararlı mücadele sonucu Türkiye’deki yapılanması çökertilen örgüt,  strateji değişikliğine giderek yurtdışı faaliyetlerine daha fazla ağırlık vermeye başlamıştır.
 • FETÖ’nün yurt dışı yapılanmasıyla mücadele dış politikamızın en öncelikli gündem maddelerinden biridir.
 • FETÖ’nün yurtdışındaki hareket alanının daraltılması, mensuplarının adalet önünde hesap vermelerinin sağlanması ve örgütün para transferlerinin engellenmesi amacıyla idari tedbirler ve adli süreçler devreye konulmuştur. FETÖ’nün yurtdışı yapılanmasının önde gelen elebaşlarına yönelik olarak Türkiye’de açılan soruşturmalar kapsamında, şahısların bulunduğu ülkelerden ülkemize iadeleri için gerekli girişimler yapılmaktadır.
 • Öte yandan, yurtdışındaki FETÖ iltisaklı eğitim kurumlarının kapatılması, FETÖ unsurlarından arındırılması ve Türkiye Maarif Vakfı’na devredilmesine yönelik çalışmalar da devam etmektedir.
 • Bu kapsamda sürdürülen yoğun çabaların neticesinde;
 • Bugüne kadar 38 ülkede FETÖ iltisaklı okul ve dil kurslarının faaliyetleri kısmen ya da tamamen sonlandırılmış, bunların 20’sinde okullar Türkiye Maarif Vakfına devredilmiştir. Bunun yanısıra, Türkiye Maarif Vakfı 22 ülkede  yeni okullar açmıştır.
 • Çeşitli ülkeler ve uluslararası örgütler, FETÖ’yü terör örgütü olarak ilan etmişlerdir. Bu çerçevede; 19 Ekim 2016 tarihinde düzenlenen İİT Dışişleri Bakanları 43. Toplantısında FETÖ terör örgütü olarak ilan edilmiş; benzer bir karar 1 Aralık 2016 tarihinde Asya Parlamenterler Asamblesi tarafından alınmış; 27 Ocak 2017 tarihinde ise İİT Parlamenterler Birliği’nin 12. Konferansında teyit edilmiştir. Ayrıca KKTC’ye ilaveten, Pakistan Yüksek Mahkemesi, 28 Aralık 2018 tarihinde aldığı kararla, FETÖ’yü terör örgütü olarak tanımlamıştır.
 • Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki dört siyasi Parti Grubu tarafından, FETÖ’ye ilişkin mücadele kapsamında 9 Ağustos 2019 tarihinde FETÖ hakkında ortak bir açıklama yayımlanmıştır. Başta terör örgütünün lideri Fethullah Gülen olmak üzere FETÖ mensuplarının en yakın zamanda ülkemize iade edilmelerinin beklendiğini vurgulayan açıklama, FETÖ ile mücadele alanındaki çalışmalarımıza güç kazandırmıştır.
 • Bugüne kadar 20’den fazla ülkeden 120’den fazla FETÖ mensubunun Türkiye’ye sınırdışı edilmesi sağlanmıştır.
 • FETÖ yapılanmasının en güçlü olduğu ülkelerin başlıcalarından biri bildiğiniz gibi maalesef Almanya’dır.
 • Türkiye’den sonra en fazla Türk kökenli insanın yaşadığı ülke olan Almanya, FETÖ için başından beri cazip bir hedef olmuş ve örgüt burada güçlü ve geniş bir ağ kurabilmiştir.
 • Örgüt, buradaki yapılanmasını uzun süre önce kurmuş, sinsi çalışmalarını genişleterek sürdürmüştür.
 • Bugün itibarıyle Almanya’da FETÖ iltisaklı okul, dershane, dil okulu, etüt merkezi, öğrenci yurdu, eğitim-kültür derneği ve benzeri isimler altında 110’dan fazla sözde eğitim kurumunun faaliyet gösterdiği tahmin edilmektedir. Bunun yanı sıra çok sayıda ışık evi bulunduğu bilinmektedir.
 • FETÖ iltisaklı olan ve kapanan eğitim kurumlarının sayısı ise 8’dir.
 • Bu eğitim kurumlarının bazılarının velilerin çocuklarını alması sonucu kapatıldığı ve genel olarak FETÖ okullarındaki Türk öğrenci sayılarının azaldığı bilinmektedir. Bu da bize, Almanya’daki Türk toplumunun ezici çoğunluğunun FETÖ iltisaklı kuruluşlarla ve kişilerle arasına mesafe koymasının etkisiyle terör örgütünün Almanya’da zemin kaybına uğramaya devam ettiğini göstermektedir.
 • Mutlak bir gizlilikle hareket eden bu yapılanmanın, Alman makamlarından aldığı desteklerle işletmeye devam ettiği okulları aracılığıyla örgüte hem insan kaynağı hem de mali kaynak sağladığı sır değildir.
 • Örgüt gerçek yüzünü saklayarak Alman kamuoyuna kendisini diyalog yanlısı, seküler, barışcıl ve demokratik bir STK gibi tanıtmaya devam etmektedir.
 • Örgüt mensupları Türkiye’ye düşman çevrelerle işbirliği içinde propaganda ve lobi imkânlarını kullanarak asılsız haberler üzerinden mağduriyet hikâyeleri uydurmaya, Alman medyasında görünür olmaya çalışmaktadır.
 • Maalesef Almanya, bu dönemde dünyanın her yanından kaçarak sığınacak yer arayan örgüt imamlarının yanı sıra asker, hakim ve savcı, diplomat, işadamı, sanatçı, gazeteci, öğretmen, akademisyen gibi farklı mesleklerden binlerce FETÖ’cü için güvenli bir liman haline gelmiştir.
 • Aralarında bizzat darbe girişimine katılanlar da olmak üzere bir kısmı lider kadrosuna mensup çok sayıda FETÖ’cünün adalet önünde hesap vermeden ellerini kollarını sallayarak bu ülkede gezmeleri köklü bağlarımız ve dostluğumuz açısından büyük talihsizliktir.
 • Federal Göç ve Mülteciler Dairesinin (BAMF) açıkladığı verilere göre ülkemizden son 4 yılda Almanya’ya sığınma başvurusunda bulunduğu belirtilen 34.354 kişinin önemli bir kısmının bu örgütün üyeleri ve iltisaklılarından oluştuğu tahmin edilmektedir.
 • 2015 yılında 1.500 olan bu rakamın, darbe girişiminin gerçekleştiği 2016 yılından itibaren katlanarak 2019’da 10.784’e ulaşması, bu şahısların ağırlıklı olarak FETÖ bağlantılı olduğuna işaret etmektedir.
 • İltica başvuruları kabul edilenlere oturum ve çalışma izni verilerek, adalet önünde hesap vermeden burada rahat şekilde yaşamalarına imkan tanınması adil ve kabul edilebilir bir durum değildir.
 • Alman makamları kişisel verilerin korunması mevzuatı ve 1951 tarihli Mültecilerin Hukuki Durumuna Dair Cenevre Sözleşmesi hükümlerini öne sürerek bu konularda tarafımızla bilgi paylaşımında bulunmamaktadır.
 • Türk halkı darbecilerin adalet önüne çıkarılarak, kurdukları kumpasların ve işledikleri suçların hesabını vermelerini beklerken, suçluları himaye etmenin suça iştirak anlamına geldiği unutulmamalıdır.
 • Bugüne kadar Almanya’dan iadelerini talep ettiğimiz, bir kısmı lider kadrosuna mensup 77 FETÖ’cü hakkında olumlu bir geri dönüş olmamıştır.
 • Diğer yandan, örgütün para transferlerinin engellenmesi amacıyla malvarlığının dondurulmasını talep ettiğimiz FETÖ ile bağlantılı toplam 91 şahıs (2017: 72; 2020: 19) hakkında Alman makamlarının, FETÖ’nün Almanya’da terör örgütü olarak kabul edilmediği gerekçesiyle, herhangi bir işlem yapmadıklarını da burada paylaşmak istiyorum.
 • FETÖ bağlamında dikkatinizi çekmek istediğim bir diğer gelişme ise üç dini biraraya getirme iddiasıyla gerçekleştirilmekte olan “House of One” adlı ibadet evi projesidir.
 • Bütün girişimlerimize rağmen, Müslümanları temsilen FETÖ iltisaklı Kültürlerarası Diyalog Forumu adlı oluşumun katıldığı ve Berlin Eyaleti’ne ilave olarak Federal Hükümet tarafından da 10 milyon Avro mali destek sağlanan projenin temel atma çalışmaları başlatılmıştır.
 • FETÖ’nün çıkarılması halinde projeye katılımı değerlendirebileceğimiz yönündeki teklifimiz de maalesef karşılıksız bırakılmıştır.
 • FETÖ’ye kendince meşruiyet ve haketmediği bir temsil iddiası sağlayan bu projenin özel finansörlerinden biri dahi desteğini çekmişken Alman devletinin projeye destek vermeyi sürdürmesinin izahı yoktur.
 • Geçtiğimiz dört yılda Alman muhataplarımızla her düzeyde yaptığımız tüm temaslarda, FETÖ’nün bir terör ve suç örgütü olduğunu,
 • 15 Temmuz’un, FETÖ’nün işlediği en hain ve kanlı cürüm olmakla birlikte, buzdağının görünen yüzü olduğunu,
 • FETÖ’nün kendisini lanse etme çalıştığı gibi sadece eğitim ve hayır işleriyle uğraşan toplumsal bir hareketten ibaret olmadığını, gizlediği gerçek yüzünün farklı olduğunu,
 • Aksine, bu gibi faaliyetleri paravan olarak kullanan sinsi bir örgüt olduğunu,
 • Eğitim kisvesi altında terör faaliyetleri için eleman devşirmeye çalıştığını,
 • Esasen Almanya için de bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu, somut örnekleriyle ayrıntılı olarak anlatmaya izah etmeye çalıştık, çalışıyoruz.
 • Bu yapının içyüzünün görülebilmesi için muhakkak Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından izlenmeye alınması gerektiğini dile getirmeye devam ediyoruz.
 • Aynı şekilde Almanya’nın, dünyanın her yanından kaçarak sığınacak yer arayan FETÖ mensubu kişiler için korunaklı sığınak haline gelmesinde duyduğumuz rahatsızlığı ısrarla dile getiriyoruz, getirmeye devam edeceğiz.
 • Alman muhataplarımızın bu konuda müttefiklik ruhuna yakışan bir dürüstlük ve samimiyet içerisinde hareket etmelerini talep ediyoruz.
 • Almanya’nın FETÖ konusunda atacağı adımların karşılıklı güven ve ikili ilişkilerimiz bakımından da oldukça önemli olduğunu burada vurgulamak istiyorum.
 • Bu vesileyle Almanya’daki Türk toplumunun Türkiye’deki kardeşleriyle birlikte FETÖ’yle mücadelede sergilediği yakın dayanışma, birlik ve beraberlik ruhunun bizlere güç ve moral verdiğini ayrıca belirtmek istiyorum.

Hain darbe girişimini, AA fotoğraflarıyla anlattılar

Türkiye’nin Köln Başkonsolosluğunda düzenlenen programda, Anadolu Ajansı (AA) foto muhabirlerinin, 15 Temmuz hain darbe girişiminde objektiflerine yansıyanlardan oluşan fotoğraf sergisi açıldı.
Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes ile Türk STK temsilcilerinin açtıkları “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Fotoğraf Sergisi”, 24 Temmuz saat 16.00’ya kadar gezilebilecek.


Şehitler için saygı duruşu, İstiklal Marşı okunması, sela ve Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Erciyes, hain darbe girişiminde yaşananları anlatarak, o geceki kahramanlık hikayelerinden örnekler verdi.

251 şehidin ismi okundu

Köln kentindeki Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Genel Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte, o gece şehit olan 251 kişinin ismi okundu.

Etkinliği ziyaret edenler, AA fotoğraflarından oluşan 15 Temmuz Fotoğraf Sergisini ilgiyle inceledi.
UID Genel Başkanı Bülent Bilgi, Türkiye’nin bir daha böyle karanlık bir gece yaşamamasını temenni ederek, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün tüm dünyada UID olarak andıklarını ve Türkiye’de yaşananları her ülkede anlattıklarını söyledi.

Türkiye’nin Düsseldorf, Essen, Münster, Frankfurt, Hamburg, Hannover, Karlsruhe, Mainz, Münih, Münster ve Stuttgart Başkonsolosluklarının yanı sıra Almanya’daki çok sayıda Türk STK ve derneğinde de çeşitli anma programları düzenlendi.

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla