4.3 C
Berlin
06:37 - 24/02/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ALMANYA Fransa GÜNCEL İngiltere İstanbul POLİTİKA

Almanya, Suudi Arabistan’a silah satış yasağını 6 ay daha uzattı

Almanya, Suudi Arabistan’a silah satış yasağını 6 ay daha uzattı

Almanya hükümeti Suudi Arabistan’a silah ihracatı yasağını 6 ay daha uzattığını açıkladı. Almanya ilk olarak Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardından yasak kararı almıştı.

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardından ülkeye silah ihracatını durdurma kararı alan Almanya, bu kararını 6 ay daha uzattığını açıkladı.

Alman hükümet sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, Alman şirketlerinin Suudi Arabistan’a silah satış yasağı Mart 2020’ye dek uzatıldı. Karara göre Yemen savaşına katılan diğer ülkelere de bu süre içinde silah satışı yapılmayacak ve bu ülkelerle yeni bir silah anlaşması imzalanmayacak. 

AFP’nin haberine göre Almanya Başbakanı Angela Merkel’in partisinden bazı isimler, Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine haftasonu düzenlenen saldırıların ardından yasağın kaldırılmasını talep etti ancak Merkel dün yaptığı açıklamada bu konuda bir politika değişikliğine ihtiyaç olmadığını söyledi. Fransa ve İngiltere de ortak silah projelerini gerekçe göstererek Almanya’nın bu kararını gevşetmesini istiyor. 

Almanya her ne kadar yasak kararına dek Suudi Arabistan’a sattığı silahların Yemen’deki saldırılarda kullanılmadığını öne sürse de çok sayıda medya kuruluşunun araştırmasıyla bu silahların Yemen’de kullanıldığı ve Alman hükümetinin de bundan haberdar olduğu ortaya çıkmıştı.

 

soL haber portalı tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

İlgili haberler

YORUM EKLE

* Yorum formunu kullanarak, verilerinizin bu site üzerinden depolanması ve işlenmesine izin verirsiniz.

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla