Almanya resesyona girdi

25.05.2023 13:41

Avrupa Birliği’nin lokomotifi olarak tanımlanan Almanya resesyona girdi.

Almanya resesyona girdi

Avrupa Birliği’nin lokomotifi olarak tanımlanan Almanya resesyona girdi.

Tahminlerin tersine ılık geçen ve bu nedenle enerji tüketiminin korkulduğu kadar yüksek olmadığı 2023'ün ilk çeyreğine ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerine göre, ekonomik büyüme negatife dönüşerek yüzde 0,3 daraldı.

Bundan kısa bir süre önce, hem hükümet çevreleri hem de ekonomi uzmanları Ukrayna savaşının etkilerinin beklenenden daha hafif atlatılması nedeniyle "ekonominin resesyondan kıl payı kurtulacağı" görüşünü açıklamıştı.

AB Komisyonu'nun "Avrupa Ekonomik Tahminleri 2023 Kış" raporu da, Alman ekonomisin yüzde 0,2 büyüyeceğini öngörüyordu. AB Komisyonu'nun bir önceki sonbahar raporunda ise, Alman ekonomisinin kış aylarını resesyona girmeden atlatacağı tahmin edilmişti.

Sürpriz resesyon verisinde kamu yatırımlarının azalmasının ve enflasyonun tüketicileri olumsuz etkilemesi sonucu hane halkı harcamalarında yaşanan gerilemenin etkili olduğu tahmin ediliyor.

Ekonomi Bakanlığı, geçen yılın sonunda bu yıla ilişkin tahmininde Rusya'nın Ukrayna işgalinin ardından yükselen enerji maliyetleriyle ilgili endişeler nedeniyle, Almanya'nın 2023 yılında yüzde 0,4'lük bir daralmaya hazır olması gerektiğini bildirmişti.

Analistler Avrupa'nın en büyük ekonomisinin düzlüğe çıkmasının uzun zaman alacağı yorumunda bulunuyor. Almanya'da nüfusun yaşlanması, iş gücünün azalması, doğalgaz, kömür ve petrole veda edilmesi, ayrıca enerji fiyatlarının artması gibi farklı faktörlerin Alman ekonomisini olumsuz etkilemeyi sürdüreceği tahmin ediliyor.

Alman şirketlerine ilişkin anket

Nitekim Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK), ülke ekonomisinin görünümü hakkında 21 bin Alman şirketinin katıldığı bir anketin sonuçlarını yayınladı.

Ankete göre, katılan Alman şirketlerin yüzde 34'ü iş durumlarını iyi, yüzde 51'i tatmin edici olarak değerlendirdi. Şirketlerin yüzde 15'i ise iş durumlarını kötü olarak nitelendirdi. Katılan şirketlerin neredeyse dörtte biri önümüzdeki 12 ayda iş durumlarının kötüleşeceğini beklediklerini belirtti.

Enerji ve ham madde fiyatları, ankete katılan şirketlerin yüzde 65'i tarafından en büyük iş riski olarak görüldü. Bu oran, yılın başında yüzde 72 seviyesindeydi. İkinci büyük risk ise nitelikli işçi kıtlığı ve yüksek enflasyon nedeniyle iş gücü maliyetleri oldu. Şirketlerin yüzde 53'ü iş gücü maliyetlerini iş riski olarak gösterdi.

Fiyatlardaki artış sürüyor

Bu yıl için tüketici fiyatlarındaki artışın devam edeceği tahmin ediliyor.

Almanya, geçen yılı yüzde 8'e yaklaşan enflasyon oranıyla kapatmıştı. Veriler, geçen Nisan ayında tüketici fiyatlarının bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 7,2 arttığını ortaya koydu. Böylece tüketici fiyatları bir önceki aya kıyasla ise yüzde 0,4 arttı.

Gıda fiyatları Nisan'da yıllık bazda yüzde 17,2 yükseldi. Enerji fiyatları ise yüzde 6,8 artarken, hizmet fiyatları geçen ay yıllık bazda yüzde 4,7 yükseldi. Ev kiralarındaki artış ise yüzde 2 olarak kaydedildi. Almanya’da geçen yıl Ekim ayında enflasyon yüzde 10,4 ile son 50 yılın rekorunu kırmıştı. Enflasyonda o dönemde de yine enerji ve gıda fiyatlarındaki güçlü artış etkili olmuştu. Cem Dalaman/Berlin

VOA tarafından geçilen Almanya resesyona girdi haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Almanya resesyona girdi haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Almanya resesyona girdi haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Türk komando birliği Kosova'ya vardı

Türk komando birliği Kosovaya vardı

Türk komando birliği Kosova'ya vardı
Dışişleri'nde Hakan Fidan dönemi resmen başladı

Dışişlerinde Hakan Fidan dönemi resmen..

Dışişleri'nde Hakan Fidan dönemi resmen başladı
Enflasyonda doğalgaz etkisi

Enflasyonda doğalgaz etkisi

Enflasyonda doğalgaz etkisi
Nazım Hikmet, vefatının 60. yılında Nürnberg’de anıldı

Nazım Hikmet, vefatının 60. yılında Nü..

Nazım Hikmet, vefatının 60. yılında Nürnberg’de anıldı
Çok kültürlü Türkiye Frankfurt’ta sergileniyor

Çok kültürlü Türkiye Frankfurtta sergi..

Çok kültürlü Türkiye Frankfurt’ta sergileniyor
Sürgündeki gazetecilerin hayatını anlatan film Köln’de gösterilecek

Sürgündeki gazetecilerin hayatını anla..

Sürgündeki gazetecilerin hayatını anlatan film Köln’de gösterilecek