Alman kamu televizyonuna protesto

03.12.2019 00:11

Alman kamu televizyonu ARD Atatürk ve Aleviler konulu bir programı nedeniyle çok yoğun bir şekilde protesto edildi. ARD Televizyonunda, Atatürk'ün Dersim'de Alevilere…

Alman kamu televizyonuna protesto

Alman kamu televizyonu ARD Atatürk ve Aleviler konulu bir programı nedeniyle çok yoğun bir şekilde protesto edildi.

ARD Televizyonunda, Atatürk'ün Dersim'de Alevilere yönelik olarak bir katilam başlattığı ve hatta bunun için Almanya'dan zehirli gaz aldığı, 1937 yılında Hitler ile işbirliği yaptığı imasında bulunuldu.

Bunun üzerine yayın sırasında televizyon binası önüne gelen Türkiye kökenli Berlinliler televizyonu ve yayınını protesto etti.

Protestoculardan Demet Kılıç şu değerlendirmelerde bulundu:

"Vergisini mecburi ödediğimiz ARD , Das Erste isimli televizyon kanalı bugün Atatürk'ün Dersimde Alevi kökenli Kürtler`i öldürdüğünü ve hatta Hitler ile işbirliği yaptığını iddia etti! Tepkimizi göstermek adına 1 saat içinde yapmış olduğum çağrıya gelen canlarla tepkimizi dile getirdik ve Atatürk'ün katil olmadığını, dünyanın örnek aldığı gerçek bir lider olduğunu anlattık! Herkes haddini bilecek ve Atamıza saygısızlık yapanlar hesap verecek" dedi. 

Polisin yoğun güvenlik aldığı görülen protesto etkinliğinde Atatürk posterleri ve Türk bayrakları taşıyan protestocular daha sonra tv binası önünden olaysız ayrıldı.

ha-ber.com / Mustafa Temel / Berlin 

 

Yorumlar