LVM Fikret Odağ

Akıncı: Gayriresmi Kıbrıs görüşmesi bundan sonraki süreç için olumlu bir adım

26.11.2019 13:31

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Berlin’de gerçekleşen gayriresmi Kıbrıs görüşmesinin bundan sonraki süreç için olumlu bir adım olacağını söyledi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)…

Akıncı: Gayriresmi Kıbrıs görüşmesi bundan sonraki süreç için olumlu bir adım

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Berlin’de gerçekleşen gayriresmi Kıbrıs görüşmesinin bundan sonraki süreç için olumlu bir adım olacağını söyledi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen üçlü gayriresmi Kıbrıs görüşmesinde bir araya geldi.

Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında açıklamada bulunan Akıncı, görüşmede Kıbrıs konusunun enine boyuna değerlendirildiğini ifade etti.

Akıncı, Berlin’e gelirken yaptığı açıklamaya da atıfta bulunarak, ”Buradan Kıbrıs’a iyi haberlerin ulaştırılmasını temenni etmiştim. Kanaatimce bugün burada atılan olumlu bir adımdır.” dedi.

Kıbrıs sorunundaki son süreci rayından çıkmış bir trene benzeten Akıncı, ”Rayından çıkmış görünen treni doğru rayına yeniden yerleştirdiğimizi düşünüyorum. Sadece rayına yerleştirilmiş olması yeterli değil, çözüm istasyonuna doğru yol alması ve oraya varmasının temini için el birliğiyle çalışılması gerektiği kanaatindeyim.” değerlendirmesinde bulundu.

“BM Genel Sekreteri Guterres’in sürece katkısı önemli”

Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Genel Sekreteri Guterres’in sürece katkısının önemine işaret ederek, “Hatırlanacağı gibi Crans Montana’da yaşananlardan sonra, iki yılı aşkın bir süredir Genel Sekreter sürece doğrudan dahil olmakta isteksiz davranmıştı. Bir yıl kadar önce (BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi) Sayın Jane Holl Lute’u görevlendirmiş ve referans kavramlarının oluşması için bir çalışma başlatılmıştı. Kendisi doğrudan devreye girmeyi de gerekli gördü.” diye konuştu.

Guterres’in devreye girmesinin önemli nedenleri olduğunu değerlendirdiğini dile getiren Akıncı şöyle devam etti:

”Bu nedenlerden bir tanesinin Doğu Akdeniz’de yaşananlar olduğunu düşünüyorum. Doğal gaz kaynakları nedeniyle Rum tarafının tek yanlı girişimleri nedeniyle bir gerginlik yaşanıyor. Bu gerginliğin aşılması için Kıbrıs sorununun çözümünün ne kadar önemli olduğunu Genel Sekreter de değerlendiriyor. Bu çerçevede yeniden Kıbrıs konusuna eğilmeyi gerekli gördü. Biz de bu sürece katılımından memnunuz, devam etme kararlılığı olduğunu görüyoruz. Henüz tümüyle tamamlanmamış referans kavramlarının sonuçlandırılmasında Kıbrıslı liderler garantör ülkelerle de istişare ederek 5 artı BM şeklinde formule edilen beşli konferansın uygun bir şekilde toplanabilmesi için hazırlık sürecini sürdürecek. Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Genel Sekreter’in süreçteki devamlılığı önemlidir.”

“Artık uzayıp giden süreç söz konusu olmayacak”

Aşamalandırılmış, anlamlı ve sonuç odaklı bir müzakere sürecinden ve stratejik bir anlaşmayı hedefleyen bir süreçten söz edildiğini aktaran Akıncı, artık uzayıp giden bir sürecin söz konusu olmayacağını söyledi.

Bu süreçte Kıbrıs’ta siyasi partilerin yanı sıra sivil toplumun mutlaka devrede olması gerektiğinin altını çizen Akıncı, ”Kıbrıs adasında her iki toplumun da özgür toplumlar olarak barış ve huzur içinde, eşit ve güvenlik içinde, birbirine tahakküm etmeden yaşayabilecekleri ve bu yeni yaklaşım içerisinde Türk-Yunan dostluğuna da katkıda bulunabilecekleri, Türkiye’nin AB ile olan ilişkilerine katkı yapabilecekleri yeni bir dönemi başlatmaları mümkündür. Çünkü bulunacak çözüm, iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı federal bir çözümdür. Bunun asıl sahipleri ve bunu yaşanır kılacak olanlar, iki toplum, iki halktır. Bunu ne kadar benimser, ne kadar sahip çıkarlarsa bu çözüm o kadar yaşam bulacaktır.” diye konuştu.

“Beşli konferansın gelecek yıl sonuna kadar yapılacağından tereddüdüm yok”

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, beşli konferansın tarihi konusuna ilişkin ise gelecek yıl sonuna kadar konferansın mutlaka yapılacağından tereddüdü bulunmadığını söyledi.

Beşli konferans ile ilgili inisiyatifin Genel Sekreter’in yürüteceğini ve herhangi bir tarih telaffuz etmediğini vurgulayan Akıncı, ”Üç garantör ülke, iki Kıbrıs toplumu artı BM, gayrı resmi toplantı için hazırlık yapacak. Bu hazırlıklar sonrası tarih belli olacak.” dedi.

Akıncı, Kıbrıs’ta çözüme ilişkin bir sonuç olmaması durumunda Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginliklerin istenmeyen noktalara gidebileceği uyarısında bulunarak, ”Bölge istikrarı ve barış için hiç de iyi olmaz. Genel Sekreter görevi gereği barış sürecine katkı yapmak durumundadır. Tereddüdüm yok, önümüzdeki yıl sonuna kadar mutlaka bu konferans toplanır.” ifadelerini kullandı.

#

Yorumlar

İlgili Haberler