AK Parti’nin İstanbul’da ilçe adaylarıyla ilgili detaylar neler?

AK Parti’nin İstanbul’da ilçe adaylarıyla ilgili detaylar neler?

ABONE OL
00:30 - 21/01/2024 00:30
AK Parti’nin İstanbul’da ilçe adaylarıyla ilgili detaylar neler?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Bugün Erdoğan’ın açıkladığı İstanbul’un 39 ilçe belediye başkan adayları itibariyle AK Parti’nin, ilçeler düzeyinde Yeniden Refah Partisi’nden adaylar gösterebileceği beklentisi gerçekleşmedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’un ilçeleri için belediye başkan adaylarını açıklamasıyla birlikte Yeniden Refah Partisi’yle (YRP) yerel seçimlerde iş birliği pazarlığını sonlandırdığı iddia edildi.

Erdoğan, bugün beraberinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) başkan adayı Murat Kurum eşliğinde, İstanbul’un ilçelerinde, MHP’yle iş birliğiyle Cumhur İttifakı adına yarışacak belediye başkan adaylarını tanıttı. Bu kapsamda toplantıda MHP’nin gösterdiği iki ilçe belediye başkan adayı da toplantıdaydı. AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ile İstanbul milletvekilleri de protokoldeydi.

Erdoğan, “Türkiye Yüzyılı Şehirleri İçin Hazırız Kararlıyız”, “Sadece İstanbul”, “Yeniden İstanbul” sloganlarıyla yürütülecek İstanbul’daki yerel seçimler için bugün ikisi MHP’li ve 37’si AK Parti’li olmak üzere 39 ilçede yarışacak belediye başkan adaylarını açıkladı. Bu noktada, AK Parti’nin kampanyasındaki “Sadece İstanbul” ifadesiyle, CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik “Hedefi İBB değil Cumhurbaşkanlığı” mesajı verildiği de öne sürüldü. Bu konuda Erdoğan da “İstanbul, aklı başka yerde olanların yedeği olmayı hak etmiyor” ifadesini kullandı.

Erdoğan, konuşmasında, CHP Lideri Özgür Özel’i doğrudan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu adını anmaksızın hedef aldı.

Erdoğan’ın, CHP’nin yönettiği Beşiktaş ilçesinde MHP’li Serkan Toper’i ve Silivri’de mevcut belediye başkanı MHP’li Volkan Yılmaz’ı aday göstermesiyle İstanbul’da sadece MHP’yle Cumhur İttifakı iş birliği yapıldığı görüldü. Bu kapsamda, İstanbul’da Cumhur İttifakı’nın adayı Murat Kurum’u desteklemek için örneğin Fatih ilçesi belediye başkanlığı gibi talepleri olduğu vurgulanan Yeniden Refah Partisi’yle (YRP) ittifak müzakeresi merak konusu oldu. Erdoğan’ın İstanbul’un 39 ilçesinde tüm adayları ilan etmesiyle birlikte İstanbul’da herhangi bir şekilde ilçe belediye başkanlıkları için YRP’li aday göstermeyi öngörmediği kesinleşti.

İstanbul’un 39 ilçesinde iki kadın aday, Karadeniz etkisi var

AK Parti lideri Erdoğan’ın 39 ilçe için açıkladığı adaylar arasında sadece iki kadın aday olması dikkat çekti.

Aday profillerine bakıldığında, “ailesi veya doğum yeri itibariyle Karadenizli olma” oranı da göze çarptı: Ataşehir, Beyoğlu, Maltepe, Zeytinburnu, Çekmeköy ve Ümraniye ilçelerinde Rizeli. Beykoz’da Giresunlu. Beylikdüzü, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören ve Üsküdar ilçelerinde Trabzonlu. Eyüpsultan ve Sultanbeyli Ordulu. Kadıköy’de Tokatlı. Şişli’de Kastamonulu. Böylece 39 ilçeden 16’sında Karadenizli aday gösterildi.

AK Parti, İstanbul’un ilçelerinde kimleri aday gösterdi?

Adalar: Sina Şen (AK Parti İlçe Başkanı idi, şimdi aday gösterildi. Bu ilçeyi şu anda CHP yönetiyor.)
Arnavutköy: Mustafa Candaroğlu (AK Parti İlçe Başkanı idi, şimdi aday gösterildi. İç mimar.)
Ataşehir: Mustafa Naim Yağcı (Avukat, İBB Ataşehir Meclis üyesi idi. Bu ilçeyi şu anda CHP yönetiyor.)
Avcılar: Abdullah Küçükoğlu (AK Parti İlçe Başkanı idi, şimdi aday gösterildi. Bu ilçeyi şu anda CHP yönetiyor.)
Bahçelievler: Hakan Bahadır (Doktor. Mart 2019 itibariyle mevcut belediye başkanı.)
Bakırköy: Ali Talip Özdemir (Bu ilçeyi şu anda CHP yönetiyor.)
Bayrampaşa: İlknur Kovaç Bayraktar (Avukat, belediye meclis üyesi idi.)
Bağcılar: Abdullah Özdemir (Belediye Meclisi kararıyla mevcut belediye başkanı.)
Başakşehir: Yasin Kartoğlu (Mevcut belediye başkanı.)
Beykoz: Murat Aydın (Mevcut belediye başkanı.)
Beylikdüzü: Mustafa Günaydın (AK Parti İlçe Başkanı idi, şimdi aday gösterildi. Bu ilçeyi şu anda CHP yönetiyor.)
Beyoğlu: Haydar Ali Yıldız (Mart 2019 itibariyle mevcut belediye başkanı.)
Beşiktaş: Serkan Toper (Avukat, MHP’li aday. Bu ilçeyi şu anda CHP yönetiyor.)
Büyükçekmece: Recep Erol (Mali müşavir. Bu ilçeyi şu anda CHP yönetiyor.)
Esenler: Tevfik Göksu (Mevcut belediye başkanı.)
Esenyurt: Hamit Öncü (Bu ilçeyi şu anda CHP yönetiyor.)
Eyüpsultan: Deniz Köken (Mart 2019 itibariyle mevcut belediye başkanı.)
Fatih: Mehmet Ergün Turan (Mart 2019 itibariyle mevcut belediye başkanı.) Gaziosmanpaşa: Hasan Tahsin Usta (Mart 2019 itibariyle mevcut belediye başkanı.)
Güngören: Bünyamin Demir (Mart 2019 itibariyle mevcut belediye başkanı.)
Kadıköy: Veli Arslan (İş adamı. Bu ilçeyi şu anda CHP yönetiyor.)
Kartal: Hüseyin Karakaya (Mimar. Bu ilçeyi şu anda CHP yönetiyor.)
Kağıthane: Mevlüt Öztekin (Mart 2019 itibariyle mevcut belediye başkanı.)
Küçükçekmece: Aziz Yeniay (İnşaat mühendisi. Bu ilçeyi şu anda CHP yönetiyor.)
Maltepe: Kadem Ekşi (Jeofizik mühendisi. Bu ilçeyi şu anda CHP yönetiyor.)
Pendik: Ahmet Cin (Mart 2019 itibariyle mevcut belediye başkanı.)
Sancaktepe: Şeyma Döğücü (Mart 2019 itibariyle mevcut belediye başkanı.)
Sarıyer: Hüseyin Coşkun (Bu ilçeyi şu anda CHP yönetiyor.)
Silivri: Volkan Yılmaz (MHP’li – Mart 2019 itibariyle mevcut belediye başkanı.)
Sultanbeyli: Ali Tombaş (AK Parti İlçe Başkanı idi, şimdi aday gösterildi.)
Sultangazi: Abdurrahman Dursun (Avukat, Mart 2019 itibariyle mevcut belediye başkanı.)
Tuzla: Şadi Yazıcı (Doktor, mevcut belediye başkanı.)
Zeytinburnu: Ömer Arısoy (Avukat. Mart 2019 itibariyle mevcut belediye başkanı.)
Çatalca: Mesut Üner (Mimar. Mart 2019 itibariyle mevcut belediye başkanı)
Çekmeköy: Ahmet Poyraz (Mevcut belediye başkanı.)
Ümraniye: İsmet Yıldırım (İnşaat mühendisi. Mart 2019 itibariyle mevcut belediye başkanı)
Üsküdar: Hilmi Türkmen (Avukat, mevcut belediye başkanı.)
Şile: İlhan Ocaklı (Mart 2019 itibariyle mevcut belediye başkanı)
Şişli: Gökhan Yüksel (Mimar. Bu ilçeyi şu anda CHP yönetiyor.)

AK Parti ilçelerde kiminle “devam”, kiminle “tamam” dedi?

Arnavutköy’de 2004’ten bu yana dört dönem boyunca belediye başkanlığını yürüten AK Parti’li Haşim Baltacı yeniden aday gösterilmedi.

Bakırköy’de, AK Parti’nin aday gösterdiği Ali Talip Özdemir, eski milletvekili ve Turgut Özal döneminde ANAP yöneticisi olmasıyla dikkat çekiyor.

Bayrampaşa’da, mevcut belediye başkanı Atila Aydıner yeniden aday gösterilmedi. Aydıner, belediye meclisi üyesiyken Mart 2011’de başkanlığa geçiş yapmıştı ve 2014’teki yerel seçimlerden bugüne başkan idi. Yerine kadın aday İlknur Kovaç Bayraktar aday oldu.

Bağcılar’da, Abdullah Özdemir yine AK Parti’li Lokman Çağırıcı’nın sağlık sorunları nedeniyle görevinden ayrılması üzerine Bağcılar Belediye Meclisi kararıyla Nisan 2022’den bugüne görevdeki başkan.

Başakşehir’de, Yasin Kartoğlu, Mevlüt Uysal’ın Eylül 2017’te İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı seçilmesi üzerine Ekim 2017’de Başakşehir Belediye Meclisi’nce başkanlığa getirildi. Mart 2019’da bu sefer seçimle başkan oldu.

Beykoz’da, AK Parti, Mart 1999’dan beri yani beş dönemdir belediye başkanı olan Murat Aydın ile devam kararı aldı. Aydın eğer yeniden seçilirse altıncı dönemi olacak.

Esenler’de, İBB başkanlığına aday olmak istediği kamuoyuna yansımasına rağmen Erdoğan’ın Murat Kurum’u tercih etmesi üzerine Tevfik Göksu yeniden ilçe belediye başkanı adayı gösterildi. Göksu, 2009’daki seçimlerden bugüne üç dönemdir görevde.

Sultanbeyli’de, 2009’daki yerel seçimlerden bugüne üç dönemdir görevdeki AK Parti’li Hüseyin Keskin yeniden aday gösterilmedi.

Tuzla’da, Şadi Yazıcı, 2009’daki yerel seçimlerden bugüne üç dönemdir görevde ve yeniden aday gösterildi.

Üsküdar’da, 2014 yerel seçimleri itibariyle iki dönemdir görevdeki Hilmi Türkmen yeniden aday gösterildi.

CHP’nin güçlü olduğu Şişli’de, AK Parti’nin aday gösterdiği Gökhan Yüksel’in ise siyasette üç kuşak ailesiyle bilindiği ve Demokrat Parti’nin 11. Dönem Yassı Ada’da kalmış İstanbul Mahmut Yüksel’in torunu olduğu bilgisi aktarıldı.

Erdoğan, konuşmasında Özel ve İmamoğlu’nu nasıl hedef aldı?

İstanbul’da 7 Ocak’ta ve Ankara’da 18 Ocak’ta düzenlenen tanıtım toplantılarıyla 74’ü AK Parti’li ve 7’si MHP’li olmak üzere 81 kentte Cumhur İttifakı’nın adaylarını açıkladıklarını anımsatan Erdoğan, bugün itibariyle yerel seçimlere 70 gün kaldığını da işaret etti.

“Biz seçmeni sandıktan sandığa hatırlayan bir parti hiçbir zaman olmadık. 365 gün, 24 saat milletimizle yüz yüze irtibat halinde olan bir kadroyuz. Seçim dönemleri, bu tempoyu daha da artırmanın, muhabbet saflarını sıklaştırmanın vesilesi olarak görüyoruz” diyen Erdoğan, CHP’li İmamoğlu’nu adını anmaksızın hedef aldı. Kendi İBB Başkanlığı döneminde yaptıklarını anlatırken “Murat Kurum da yapar” mesajını paylaşan Erdoğan, “Son 5 yılda İstanbul yeniden o eski günlerini hatırlatan ihmallere maruk kaldı. Bu güzel şehir, 5 yıl gibi kısa sürede çeyrek asırlık irtifa kaybı yaşadı. İstanbul’un yönetimini devralanlar, temel atmama töreniyle başladılar. Atmadıkları temel Silahtarağa Arıtma Tesisi projesiydi. Arıtma yapılmayan sular Haliç’e boca edilince, burası yeniden ölmeye, kokmaya başladı. Hatalarından ders çıkarmak yerine vizyonsuzluklarını İstanbul’un dikey bahçelerini yok ederek devam ettirdiler. Aynı zihniyet poşet göndermesiyle arzı endam ediyor” diye konuştu.

Diğer aday tanıtım toplantılarında olduğu gibi CHP Lideri Özel’i de hedef alan Erdoğan, Kürt siyasi hareketi temsilcisi DEM Parti (Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi) ile iş birliği iddiası üzerinden CHP’yi yine terörle iş birliğiyle suçladı. Erdoğan, “Güney sınırlarımız boyunca bir teröristan kurmak isteyenlerin en önemli aracı bölücü terör örgütü. Asıl üzüntü verici taraf, CHP’nin bu kirli oyunda kendisine biçilen role razı olmasıdır. CHP yönetiminde giderek düşen bir seviye var. Bizim dönemimizde iki kez genel başkan değişti. Siyasi kalibre konusunda gelen gideni arattı. Rahmetli Deniz Baykal’la anlaşmazdık ama siyasi birikimini takdir ederdik. Bay Kemal’in de kendine göre bir üslubu vardı. Özgür efendi ise listenin en altına yuvarlanmayı başardı. CHP uzun süredir bölücü örgütün hedefindeki partiyle işbirliği yapıyordu. Özgür efendinin CHP’si ise bölücü örgütün aparatlığına devam eden DEM Parti’yle adeta bütünleşmiş durumdadır. Bu işbirliğiyle her iki parti de kendi ayaklarına utanç prangası vurmaktadır” diye konuştu.

Bu arada CHP yönetimi ise, DEM Parti’yle herhangi bir şekilde yerel seçimlerde aday pazarlığı yapılmadığını vurgulayarak “kurumsal iş birliği söz konusu değil” yönünde açıklamalarda bulunuyor.

Erdoğan’ın, konuşmasında “İstanbul” şiirinden bir bölüm okuduğu sol görüşlü şair Vedat Türkali’nin adını anmaması da dikkat çekti.

VOA tarafından geçilen AK Parti’nin İstanbul’da ilçe adaylarıyla ilgili detaylar neler? haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. AK Parti’nin İstanbul’da ilçe adaylarıyla ilgili detaylar neler? haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan AK Parti’nin İstanbul’da ilçe adaylarıyla ilgili detaylar neler? haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.