AK Parti Ankara’da Turgut Altınok İzmir’de Hamza Dağ’ı aday gösterdi

AK Parti Ankara’da Turgut Altınok İzmir’de Hamza Dağ’ı aday gösterdi

ABONE OL
21:15 - 18/01/2024 21:15
AK Parti Ankara’da Turgut Altınok İzmir’de Hamza Dağ’ı aday gösterdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin daha önce tanıttığı 26 belediye başkanı adayına ilaveten bugün 48 adayı daha açıkladı. AK Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Turgut Altınok, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamza Dağ oldu.

Böylece, AK Parti’nin 74 kentteki belediye başkan adaylarını kesinleştiren Erdoğan, 7 kentte MHP’ye verilecek destekle birlikte 31 Mart’taki yerel seçimlerde başarı hedeflediği mesajını verdi.

Erdoğan, yerel seçimlerde AK Parti’nin adaylarıyla ilgili Ankara’da düzenlediği tanıtım toplantısında 17’si büyükşehir belediyesi ve 31’i il belediyesi olmak üzere 48 belediye başkan adayını açıkladı. Böylece AK Parti, Cumhur İttifakı ortağı MHP’yle anlaşma sağlayarak, “ortak aday” olacak şekilde aday belirlediği büyükşehirler Ankara, Adana, Antalya, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Malatya, Mardin, Sakarya, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van’da belediye seçimlerine girecek isimleri kesinleştirdi.

Erdoğan, İstanbul’da 7 Ocak’taki tanıtım toplantısında da, 11’i büyükşehir belediyesi ve 15’i il belediyesi olmak üzere 26 belediye başkan adayını tanıtmıştı.

AK Parti 74 kentte belediye başkanlığı için yarışacak.

Erdoğan, Ankara Ticaret Odası (ATO) Kongre Merkezi’ndeki tanıtım toplantısında, kamuoyunda beklendiği üzere mevcut Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’un 31 Mart 2024’te Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışacağını açıkladı. Erdoğan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı içinse AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ismini resmileştirdi. Geçtiğimiz yasama döneminde İzmir vekili olan Hamza Dağ, AK Parti Tüzüğü uyarınca milletvekilliği seçiminin yapıldığı 14 Mayıs’ta “üç dönem üst üste” şartı uygulanması nedeniyle milletvekili adayı gösterilmemişti ve uzunca süredir İzmir’de belediye yarışında olacağı konuşuluyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin 74 kentteki belediye başkan adaylarını açıkladı. AK Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Turgut Altınok, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamza Dağ (soldan ikinci) oldu.

AK Parti’nin 31 Mart yarışına erken yola çıktığı mesajını verdi

“Niyetimiz, 20 Şubat’a kalmadan adaylar konusundaki tüm hazırlıkları bitirerek, tüm vaktimizi ve enerjimizi seçim kampanyamıza teksif etmektir” diyen Erdoğan, AK Parti olarak 31 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimler yarışı için en hızlı şekilde yola çıkmayı tercih ettiğini anlattı. O dönem Refah Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği 1994 yılını işaret eden Erdoğan, “30 yıl önce İstanbul’da başladıkları belediyeler vasıtasıyla halka hizmet yolculuğunu, Türkiye Yüzyılı’na adım atılan 2024’te zirveye çıkarmak istediklerini” söyledi.

Erdoğan, AK Parti’den aday gösterilenlere ve parti örgütüne, “Şehirlerinize döndüğünüz andan itibaren önümüzdeki 73 gün boyunca durmadan, dinlenmeden koşturacaksınız. Kimseyi ayırmayacak, kimseyi dışlamayacaksınız. CHP zihniyetinin yaptığı gibi vatandaşın oyunu ‘çantada keklik’ asla görmeyeceksiniz. Açık söylüyorum, hiç kimse, şahsımız dahil hiç kimseye, ‘tıpış tıpış oy vermek’ zorunda değildir. Bilakis biz, hiçbir ayrım yapmadan her bir insanımızı ‘velinimet görerek’ kapısını çalmak zorundayız. Daha önce bize oy versin veya vermesin, her vatandaşımıza ulaşmak, zihnini ve kalbini yeniden kazanmak mecburiyetindeyiz. Hemşerilerimizi, şehirlerini en başarılı şekilde bizim yöneteceğimize tek tek ikna edeceğiz. Partimizin adayları için nasıl gayret gösteriyorsak MHP adaylarını destekleyeceğimiz Manisa, Mersin, Bartın, Erzincan, Kars, Kırklareli, Osmaniye’de de aynı azim, şevk ve samimiyetle çalışacağız. Cumhur İttifakı’nda ayrım ayrı asla olmayacak” dedi.

Mayıs’taki gibi yine “CHP’ye terörle işbirliği suçlaması” mı yapacak?

Erdoğan, yerel seçimlerde AK Parti’nin ülke genelinde başarı elde etmesi beklentisini aktardığı konuşmasında, “beşinci kol unsurları”, “Türkiye karşıtları” gibi ifadeleriyle seçimlerde “dış güçler” etkisi olduğu yönünde anlatımlarda bulundu. Ana muhalefet partisi CHP’yi de Türkiye’ye karşı bir cephede konumlandırmaya çalıştığı gözlemlenen Erdoğan, Mayıs seçimleri öncesinde olduğu gibi Kürt siyasi hareketi temsilcisi Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) bağlamında CHP’yi terörle işbirliğiyle suçladı.

Erdoğan, “Esen rüzgara göre yön değiştiren; hiçbir ilkesi, sabitesi, kırmızı çizgisi olmayan bir kifayetsiz muhterislerle karşı karşıyayız. Samimi bir üzüntüyle ifade etmek isterim ki ülkemizin ikinci büyük partisi hüviyetini taşıyan CHP, mevcut yönetim altında maalesef emperyalistlerin koç başlığına soyunmuş durumdadır. CHP’nin, bölücü terör örgütünün güdümünden çıkamadığı için meşruiyet krizi yaşayan DEM’lilerle yaptığı işbirliği, bu kirli oyunun en son sahnesidir. Sütre gerisinden sürdürdükleri birlikteliklerini artık iyice flaş ettiler. Kandil uzantılarının ayakları altına kırmızı halılar sererek, sırf onlar rahatsız olmasın diye Türk bayraklarını ve Atatürk resimlerini ortadan kaldırarak, işbirliklerini aleni hale getirdiler. Birkaç ay öncesine kadar uğruna gözyaşı döktüğü Bay Kemal’e, Mayıs seçimlerindeki hezimetin tüm faturasını yükleyen Özgür Efendi, daha ‘Bismillah’ demeden, iradesini ve ipini terör örgütlerinin temsilcilerine teslim etti. Gazi Mustafa Kemal’in kurduğu partinin tabutuna en son çiviyi, kurultay kürsüsünden bölücülere selam göndererek, bizzat Özgür Efendi çaktı. Dikkat ederseniz bu iki parti, ülkenin ve milletin aleyhine ne varsa birlikte hareket ediyor, lehine ne varsa da birlikte karşı çıkıyor. Daha doğrusu bölücü örgütün muhiplerinden izin ve icazet almadan, CHP yönetimi adım atamıyor, teröre ‘terör’, teröriste ‘terörist’ dahi diyemiyor” dedi.

Turgut Altınok: “Ayrımcılık yapmayacağız”

Turgut Altınok, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı açıklandıktan sonraki ilk açıklamasında, Ankaralılar’a “ayrımcılık yapmayacağız” mesajını verdi. Altınok, CHP’li Mansur Yavaş’ın mevcut belediye başkanlığını “Ankara’mız hak ettiği yerde değil” diyerek eleştirdi.

Altınok, bugünkü aday tanıtım toplantısı sonrasında akşam AK Parti Ankara İl Başkanlığı önünde partililere seslendi ve konuşmasında Cumhuriyet’in 100’ncü yılı ile Mustafa Kemal Atatürk’e de vurgu yaptı.

Altınok, beraberinde Ankara milletvekili Fuat Oktay ve Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan ile birlikte adaylığıyla ilgili şunları söyledi:

“Ankara’da yapılan anketler var, Altınok olsun oy vereceğim diyen bütün Ankaralılar’a teşekkür ediyorum. Çünkü biz bütün Ankara’nın hizmetkarı olacağız. Ankara hak ettiği hizmetleri alacak. Ankara milli mücadelemizin başkenti, Türkiye Cumhuriyeti devletimizin başkenti, Ankara’mız hak ettiği yerde mi, değil. Layık olduğu yerde mi, değil, Ankara’mızı bir dünya başkenti yapacağız birçok eserler ve birçok hizmetlerle. Asla ayrımcılık yapmayacağız. Herkesin hizmetkarı olacağız. Bütün şehrin hangi partiye oy verirse versin vatandaşlarımızın vereceği oya iradesine saygı göstereceğiz. Falan partinin belediye başkanıdır diye hiçbir ayrım yapmayacağız. Bütün Ankara’yı ilmik ilmik, dantel gibi nakış nakış eserler ve hizmetlerle öreceğiz.”

Keçiören ilçesindeki hizmetlerini anlatan Altınok, “Söz verip yapmayanlardan değil, verdiğimiz her sözü yapacağız. Biliyorsunuz Keçiören Ankara’da en çok gecekondusu olan ilçeydi. Bir gecekondu şehrinden birçok güzelliklerin merkezi haline getirdiğimiz bir şehir oldu. Gecekondu problemini çözdük Ankaramızın akciğeri oldu. Bir turizm merkezi oldu. Nice eserler nice hizmetler yaptık. Az bütçeyle bunları yaptık. Keçiören Ankara’mızın nüfus olarak altıda biridir fakat bütçemiz Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinin kırk beşte biridir. Bu bütçeyle Büyükşehirden daha çok iş eser ve hizmet yaptık. 45’in üstü bütçeyle düşünün Ankara’ya nice hizmetler, nice eserler yapacağız. Herkese her kesime dokunacağız. Sosyal belediyeciliğimiz olacak” diye ekledi.

AK Parti’nin belediye başkan adayları

Büyükşehirler: Adana adayı Fatih Mehmet Kocaispir, Antalya adayı Hakan Tütüncü, Diyarbakır adayı Mehmet Halis Bilden, Gaziantep adayı Fatma Şahin, Hatay adayı Mehmet Öntürk, Kahramanmaraş Fırat Görgel, Kayseri adayı Memduh Büyükkılıç, Konya adayı Uğur İbrahim Altay, Malatya adayı Sami Er, Mardin adayı Abdullah Erin, Sakarya adayı Yusuf Alemdar, Şanlıurfa adayı Zeynel Abidin Beyazgül, Tekirdağ adayı Cüneyt Yüksel, Trabzon adayı Ahmet Metin Genç ve Van adayı Abdulahat Arvas.

İller: Adıyaman adayı Ziya Polat, Afyonkarahisar adayı Hüseyin Ceylan Uluçay, Ağrı adayı Mehmet Salih Aydın, Aksaray adayı Evren Dinçer, Amasya adayı Mehmet Uyanık, Ardahan adayı Yunus Baydar, Batman adayı Adil Sebati Ceylan, Bayburt adayı Mete Memiş, Bilecik adayı Mustafa Yaman, Bolu adayı Muhammed Emin Demirkol, Burdur adayı Mehmet Şimşek, Çorum adayı Halil İbrahim Aşgın, Gümüşhane adayı Ercan Çimen, Hakkari adayı İsmet Ölmez, Iğdır adayı Ülkü Öcal, Karabük adayı Özkan Çetinkaya, Karaman adayı Mevlüt Akgün, Kırıkkale adayı Mehmet Saygılı, Kırşehir adayı Osman Arslan, Kilis adayı Reşit Polat, Kütahya adayı Kamil Saraçoğlu, Muş adayı Feyat Asya, Nevşehir adayı Mehmet Savran, Niğde adayı Emrah Özdemir, Siirt adayı Ekrem Olğaç, Sivas adayı Hilmi Bilgin, Şırnak adayı Mehmet Yarka, Tunceli adayı Erkan Eroğlu, Uşak adayı Mehmet Çakın, Yozgat adayı Celal Köse ve Zonguldak adayı Ömer Selim Alan.

AK Parti’nin 7 Ocak’ta açıkladığı isimler kimlerdi?

Büyükşehirler: İstanbul adayı Murat Kurum, Aydın adayı Mustafa Savaş, Balıkesir adayı Yücel Yılmaz, Bursa adayı Alinur Aktaş, Denizli adayı Osman Zolan, Erzurum adayı Mehmet Sekmen, Eskişehir adayı Nebi Hatipoğlu, Kocaeli adayı Tahir Büyükakın, Muğla adayı Aydın Ayaydın, Ordu adayı Mehmet Hilmi Güler ve Samsun adayı Halit Doğan.

İller: Artvin adayı Mehmet Kocatepe, Bingöl adayı Erdal Arıkan, Bitlis adayı Nesrullah Tanğlay, Çanakkale adayı Jülide İskenderoğlu, Çankırı adayı Hüseyin Filiz, Düzce adayı Faruk Özlü, Edirne adayı Belgin İba, Elazığ adayı Şahin Şerifoğulları, Giresun adayı Aytekin Şenlikoğlu, Isparta adayı Şükrü Başdeğirmen, Kastamonu adayı Tahsin Babaş, Rize adayı Rahmi Metin, Sinop adayı Yakup Üçüncüoğlu, Tokat adayı Eyüp Eroğlu ve Yalova adayı Mustafa Tutuk.

VOA tarafından geçilen AK Parti Ankara’da Turgut Altınok İzmir’de Hamza Dağ’ı aday gösterdi haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. AK Parti Ankara’da Turgut Altınok İzmir’de Hamza Dağ’ı aday gösterdi haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan AK Parti Ankara’da Turgut Altınok İzmir’de Hamza Dağ’ı aday gösterdi haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.