"Afganistan'ın Yüzde 85'i Kontrolumuz Altında"

09.07.2021 13:57

  Moskova’da bulunan Taleban heyeti, Afganistan’da ülkenin yüzde 85’lik kısmında kontrolün kendilerinde olduğunu söyledi. Taleban heyeti, Rusya’ya da Afganistan topraklarının başka ülkelere…

"Afganistan'ın Yüzde 85'i Kontrolumuz Altında"

 

Moskova’da bulunan Taleban heyeti, Afganistan’da ülkenin yüzde 85’lik kısmında kontrolün kendilerinde olduğunu söyledi. Taleban heyeti, Rusya’ya da Afganistan topraklarının başka ülkelere saldırı için bir platform olarak kullanılmayacağı şeklinde güvence verdi.

Moskova’da bir basın toplantısı düzenleyen Taleban heyeti ülkedeki duruma ve hükümetle devam eden görüşmelere dair açıklamalarda bulundu.

Taleban heyeti, IŞİD’in ülkede konumlanmasına izin vermeyeceklerini ve uyuşturucu üretimini de ortadan kaldırmak için gerekenleri yapacaklarını dile getirdi.

Taleban yetkilisi Şehabuddin Delaver basın toplantısında yaptığı açıklamada “IŞİD’in Afganistan’da faaliyet gösterememesi için gereken tüm tedbirleri alıyoruz. Topraklarımız bir daha asla komşularımıza saldırı için kullanılmayacak” dedi.

Son dönemde Taleban’ın ülkede kontrolündeki alanları arttırmasıyla birlikte yüzlerce Afgan güvenlik görevlisi Tacikistan sınırı üzerinden ülkeden kaçmaya başladı.

Taleban heyeti basın toplantısı sırasında ayrıca ülkedeki azınlık grupların haklarına da saygı gösterileceğini, tüm vatandaşların İslami kurallar ve Afgan gelenekleri çerçevesinde eğitim hakkından faydalanacağını dile getirdi. Heyet, Afgan hükümetinde tüm toplum kesimlerinin temsil edilmesini istediklerini söyledi.

Afgan hükümetiyle ateşkes görüşmeleri sürüyor

Taleban heyeti, Afgan hükümetiyle Doha’da devam eden görüşmelere de atıfta bulundu ve hükümet güçleriyle ateşkes konusunun masada olduğunu vurguladı.

ABD’nin Taleban’la vardığı anlaşma uyarınca, Taleban’ın ülkede terör örgütlerinin barınmasına izin vermemesi karşılığında ülkedeki yabancı askerlerin çekilmesine karar verildi. ABD askerlerinin Ağustos ayı sonunda ülkeden çekilmesiyle birlikte özellikle Kabil’deki uluslararası havalimanının güvenliğinin nasıl sağlanacağı konusu tartışılmaya devam ediyor. Türkiye, havalimanında güvenliğin Türk askeri tarafından sağlanabileceğini dile getirdi ve bu konudaki görüşmeler ABD ve NATO müttefikleriyle halen sürüyor.

VOA tarafından geçilen "Afganistan'ın Yüzde 85'i Kontrolumuz Altında" haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. "Afganistan'ın Yüzde 85'i Kontrolumuz Altında" haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan "Afganistan'ın Yüzde 85'i Kontrolumuz Altında" haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Diyarbakırlı ‘Süslü Kadınlar’ Pedal Çevirdi

Diyarbakırlı ‘Süslü Kadınlar’ Pedal Çe..

Diyarbakırlı ‘Süslü Kadınlar’ Pedal Çevirdi
Erdoğan Amerikalı Yatırımcılarla Buluşacak

Erdoğan Amerikalı Yatırımcılarla Buluş..

Erdoğan Amerikalı Yatırımcılarla Buluşacak
SpaceX'in Uzay Yolcuları Dünya'ya Döndü

SpaceX'in Uzay Yolcuları Dünya'ya Döndü

SpaceX'in Uzay Yolcuları Dünya'ya Döndü
Meksika Sınırına Haitili Akını

Meksika Sınırına Haitili Akını

Meksika Sınırına Haitili Akını
ABD’de Savaş İlan Etme Yetkisi Tartışması

ABDde Savaş İlan Etme Yetkisi Tartışması

ABD’de Savaş İlan Etme Yetkisi Tartışması
Kongre’nin Gündemi Yoğun 

Kongrenin Gündemi Yoğun 

Kongre’nin Gündemi Yoğun