ABD’den Petrol Şirketlerine Venezuela’da Müzakere İzni

19.05.2022 14:48

  Venezuela Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, ABD ve Avrupa menşeili petrol firmalarının Venezuela’da faaliyetlerine yeniden başlayabilmeleri için Washington’un müzakereleri başlatma yetkisi verdiği…

ABD’den Petrol Şirketlerine Venezuela’da Müzakere İzni

 

Venezuela Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, ABD ve Avrupa menşeili petrol firmalarının Venezuela’da faaliyetlerine yeniden başlayabilmeleri için Washington’un müzakereleri başlatma yetkisi verdiği haberlerini doğruladı.

Rodriguez, ABD’nin bu kararının ardından tüm Venezuelalılar’ı etkileyen yaptırımların tamamen kaldırılmasını umduklarını söyledi.

Washington’un kararı Venezuela’da varlığını sürdüren tek ABD petrol şirketi olan Chevron’un, faaliyetlerine yeniden başlayabilmesi için, devletin petrol şirketi PDVSA ile müzakere edebilmesine izin verecek. Ancak şimdilik herhangi bir anlaşma yapılmasına ya da faaliyetlere başlanmasına izin verilmiyor.

Venezuelalı muhalif lider Juan Guaido’nun, iktidardaki Nicolas Maduro ile muhalefet arasında tıkanan müzakere sürecinin yeniden başlaması için geçtiğimiz günlerden Biden yönetiminden yardım talep etmişti. Washington da bu çağrıya yanıt olarak Venezuela’ya uygulanan bazı yaptırımları hafifletmeye başlayacağını duyurmuştu.

Eski ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin, Venezuela’da demokrasiyi yeniden tesis etmek, yolsuzluğa bulaşmış ve insan hakları ihlallerinde bulunan hükümetin gelir kaynaklarını kısmak gibi gerekçelerle 2017 yılından itibaren PDVSA’ya uyguladığı yaptırımları 2019 yılında daha da sertleştirmesiyle Güney Amerika ülkesinde petrol üretiminde ve satışlarında ciddi düşüşler yaşanmıştı.

2013 yılında günlük 3 milyon varile yakın petrol üreten ülkede Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) verilerine göre geçen ay günlük 755 bin varil petrol üretildi.

Uzmanlar üretimin düşmesinin nedenleri arasında uluslararası yaptırımların yanısıra ülkenin petrol şirketine gerekli yatırımların yapılmamasını, işinin ehli yöneticiler yerine askerlerin atanmasını, rüşvet gibi sorunları gösteriyor.

Petrol kuyularının ve rafinerilerinin verimliliğini kaybettiğini belirten Venezuela Petrol Odası yetkilileri günde 2 milyon varil petrol üretebilmek için bugünden itibaren en az 1,5 yıla ve 8-10 milyar dolarlık bütçeye ihtiyaç duyulduğunu kaydediyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından dünya enerji piyasasında önemi artan Venezuela, yeraltında 300 miyar varili aşan rezerviyle dünyada en çok petrole sahip ülke olarak dikkat çekiyor.

Maduro geçtiğimiz aylarda ülkesinin kapılarının, kendisine yaptırım uygulayan ABD ve Avrupa dahil, Venezuela’da petrol üretimi yapmak isteyen herkese açık olduğunu söylemişti.

VOA tarafından geçilen ABD’den Petrol Şirketlerine Venezuela’da Müzakere İzni haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. ABD’den Petrol Şirketlerine Venezuela’da Müzakere İzni haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan ABD’den Petrol Şirketlerine Venezuela’da Müzakere İzni haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Hamburg'da sıcak su sınırlaması gündemde

Hamburgda sıcak su sınırlaması gündemde

Hamburg'da sıcak su sınırlaması gündemde
Türkiye ve Avusturya güvenlik alanında ortak mücadele yürütecek

Türkiye ve Avusturya güvenlik alanında..

Türkiye ve Avusturya güvenlik alanında ortak mücadele yürütecek
Papa, Türkiye'nin Ukrayna'daki savaşta barış çabalarını takdir etti

Papa, Türkiye'nin Ukrayna'daki savaşta..

Papa, Türkiye'nin Ukrayna'daki savaşta barış çabalarını takdir etti

"Kavala Davası 11 Temmuz'da Görülecek"

"Kavala Davası 11 Temmuz'da Görülecek"
Deniz kaplumbağaları Doğu Akdeniz sahillerine yumurta bırakmaya başladı

Deniz kaplumbağaları Doğu Akdeniz sahi..

Deniz kaplumbağaları Doğu Akdeniz sahillerine yumurta bırakmaya başladı
Kuzey Ege'deki çadır ve karavan kamplarında bayram rezervasyonları doldu

Kuzey Egedeki çadır ve karavan kamplar..

Kuzey Ege'deki çadır ve karavan kamplarında bayram rezervasyonları doldu