ABD’de Yeni Başkanı Belirleyen Seçiciler Kurulu’na İlk Türk Delege

ABD’de Yeni Başkanı Belirleyen Seçiciler Kurulu’na İlk Türk Delege

ABONE OL
13:47 - 19/11/2020 13:47
ABD’de Yeni Başkanı Belirleyen Seçiciler Kurulu’na İlk Türk Delege
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

New Jersey eyaletinde yaşayan Derya Taşkın, ABD seçim sistemine göre başkan ve başkan yardımcısı için oy veren Seçiciler Kurulu’na giren ilk Türk olarak kayıtlara geçti. Uzun yıllardır Demokrat Parti üyesi olan Taşkın, New Jersey eyaletindeki 14 delegeden biri oldu.

Taşkın, 2015 – 2018 yılları arasında iki dönem eyaletin Türkler’in yoğun olarak yaşadığı Paterson kentinde belediye başkan yardımcılığı yaptı. Demokrat Parti’nin kadın geliştirme komisyonuna atanarak görev alan Taşkın, Passaic County bölgesinde kadın kollarında saymanlık görevinde de bulundu.

Derya Taşkın, hem kendi işi hem de aile işlerini de siyasi kimliğinin dışında sürdürüyor. Uluslararası ilişkilerde yüksek lisans yapan Taşkın bir de yapım şirketi sahibi ve “New York Masalı” adlı bir de filme imza atmış.

“Şimdiye kadar verdiğim emeklerin karşılığını aldım”

Seçiciler Kurulu’na seçilmenin çok büyük onur verdiğini söyleyen Taşkın, VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada, ”Seçilmem şimdiye kadar verdiğim emeklerin de karşılığını almam demekti. Çok uzun süredir parti içinde çok farklı görevlerde bulundum. Farklı pozisyonlarda çalıştım yeri geldiğinde afişler dağıttım, yeri geldiğinde kapı kapı dolaştım. Yeri geldiğinde seçim zamanlarında kişileri telefonla arayıp bilgilendirdim. Yeri geldiğinde de maddi destek sağlamak için etkinlikler düzenledim. Bunların hepsini farklı pozisyonlarda son on yılda gerçekleştirdim. Bugünlere gelmek onur veriyor” dedi.

Haberi Demokrat Parti’nin New Jersey temsilcisi John Currie’den aldığını belirten Taşkın, ”İlk arayıp bu mutlu haberi bana verdiğinde annem de yanımdaydı. Mutluluktan yüzümün ifadesi değişmişti. ‘Hayırdır ne var?’ dedi. Anneme Seçiciler Kurulu’na seçildiğimi söylediğimde ‘O neymiş?’ diye sordu” sözleriyle herkesin bu sistemi bilmediğinin farkına vardığını anlattı.

Derya Taşkın, ”Herkesin düşündüğü başkanı popüler oyun seçtiği… Seçiciler Kurulu’nun seçtiği bilinmiyor. Kişilerin vatandaş olmasına rağmen bu detayı bilmediğini anlamış oldum. 270 delege oyu var. Maalesef Türkiye’dekiler de bunu bilmiyor. Bende sıfırdan anneme bu detayı anlatmış oldum. Biliyorsunuz bir eyalette kim daha çok oy alırsa o eyaleti kazanmış oluyor. Her iki parti de Seçiciler Kurulu’nda kendi listesini yapıyor. Kim daha çok oy alıyorsa Seçici Kurul onun listesinden belirleniyor” diye konuştu.

Joe Biden’ın Türkiye politikası nasıl olacak?

VOA Türkçe, Biden’ın Türkiye yönelik politikasının nasıl olacağı sorusunu Derya Taşkın’a da yöneltti. Taşkın bu soruya, “Herkesin sorduğu soru bu. Biden’ın seçilmesinden sonra nasıl bir politika uygulanacağı. Biden’ın geçtiğimiz Ocak ayında gazetecilerle yaptığı bir söyleşide Türkiye konusunda olumsuz bir gelişme oldu. Biden’ın şu an Türkiye’yi ön plana alacağını düşünmüyorum. Amerika ve dünya genelinde şu an en büyük sorun Covid. Vakaların artması yüzünden Biden’ın ilk başta daha çok iç politikalarla uğraşacağını düşünüyorum. Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkilerde pek farklılıklar olacağını düşünmüyorum. İki müttefik ülke” yanıtını verdi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Derya Taşkın

Ancak Taşkın, bunlara bağlı olarak Türkiye’nin askeri gücünün, teknolojisinin, bölgedeki etkisinin ve yıllardır yaşadığı sıcak çatışmaların önemli olduğunu kaydetti ve ”Türkiye Cumhuriyeti, hem NATO’ya hem de Birleşmiş Milletler’e üye. Biden’ın NATO’ya verdiği önem, biliyoruz. Bu nedenle Türk – Amerikan ilişkilerinde çok farklılıklar yaşanacağını düşünmüyorum” dedi.

Taşkın, Biden’ın Türkiye aleyhinde yapmış olduğu açıklamaların bazı ülkelerin lobileri yüzünden yapıldığını düşündüğünün de altını çizerek, ”Ermeni ve Yunan lobilerinin etkisi olduğunu düşünüyorum. Ben bu çıkışın onların gücünün biraz daha bizden fazla olmasına bağlıyorum” ifadelerini kullandı.

14 Aralık’ta her eyalette seçilen delegeler, eyaletlerinin başkentinde oylarını kullanacak. 6 Ocak’ta da kullanılan oyların sayımı yapılacak. Teamüllere göre herkesin Biden’ı seçmesinin beklendiğini söyleyen Derya Taşkın, ”Daha önce başkan adayına verilmeyen oylar olmuş. Bir önceki seçimlerde Hillary Clinton, seçici kurulu üyelerinin dördünün oyunu alamamış. Orada ille Biden’a verilecek diye bir kural yok. Her seçici kurul üyesi istediği kişinin adını başkanlık için seçebilir” diyerek farklı olasılıklara da değindi.

VOA tarafından geçilen ABD’de Yeni Başkanı Belirleyen Seçiciler Kurulu’na İlk Türk Delege haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. ABD’de Yeni Başkanı Belirleyen Seçiciler Kurulu’na İlk Türk Delege haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan ABD’de Yeni Başkanı Belirleyen Seçiciler Kurulu’na İlk Türk Delege haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.