ABD ve Rusya Ukrayna Konusunda Masaya Oturuyor

28.12.2021 12:42

  ABD’li ve Rus yetkililer, Ukrayna konusunda yükselen tansiyonu ve kendi askeri faaliyetleri konusunu görüşmek üzere, 10 Ocak’ta biraraya gelmek konusunda mutabık…

ABD ve Rusya Ukrayna Konusunda Masaya Oturuyor

 

ABD’li ve Rus yetkililer, Ukrayna konusunda yükselen tansiyonu ve kendi askeri faaliyetleri konusunu görüşmek üzere, 10 Ocak’ta biraraya gelmek konusunda mutabık kaldılar.

Biden yönetiminden yapılan açıklamaya göre, ABD ve Rusya görüşmesinin yanısıra Rusya ve NATO arasında da 12 Ocak’ta, bir temas sağlanacak. Yine Washington ve Moskova’nın katılımıyla birlikte Avrupalı ülkelerinde yer alacağı bir görüşme de 13 Ocak’ta yapılacak.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov da yaptığı açıklamada söz konusu tarihleri teyit etti. Ryabkov, görüşmelerin Rusya’nın batıdan beklentisi olan güvenlik garantilerini sağlayacak şekilde sonuçlanmasını umduğunu belirtti.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı, NATO’yla 12 Ocak’ta yapılacak görüşmenin Brüksel’de yapılacağını, 13 Ocak’taki toplantıya ABD ve Avrupalı ülkeler dışında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT’in, Ukrayna’nın ve bazı eski Sovyetleri Birliği ülkelerinin de katılacağını belirtti.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir Beyaz Saray yetkilisi görüşmeye ilişkin olarak “Masaya oturup konuşacağız. Rusya kendi kaygılarını biz de Rusya’nın faaliyetlerinden duyduğumuz kaygıları masaya getireceğiz. Bazı konularda ilerleme sağlarız bazılarındaysa fikir ayrılığımız sürer. Diplomasi böyle birşey” dedi.

Rusya’nın bir süredir Ukrayna sınırına yüzbin civarında asker yığması başta ABD olmak üzere batılı ülkelerde ciddi kaygılara neden oluyor.

Rusya, Ukrayna’nın doğusuna yönelik bir işgal hazırlığında olduğunu reddetse de ABD ve batılı ülkeler Rusya’nın böylesi bir hareketinin ağır sonuçları olacağı konusunda Rusya’yı uyarıyorlar.

VOA tarafından geçilen ABD ve Rusya Ukrayna Konusunda Masaya Oturuyor haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. ABD ve Rusya Ukrayna Konusunda Masaya Oturuyor haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan ABD ve Rusya Ukrayna Konusunda Masaya Oturuyor haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Türkiye’nin Yunanistan’la ilişkisi:

Türkiye’nin Yunanistan’la ilişkisi: "A..

Türkiye’nin Yunanistan’la ilişkisi: "Artık Miçotakis Yok"
Ermenistan ve Azerbaycan’dan Komisyon Adımı

Ermenistan ve Azerbaycandan Komisyon A..

Ermenistan ve Azerbaycan’dan Komisyon Adımı
Bachelet'in Çin Gezisinde Gündem Şincan

Bacheletin Çin Gezisinde Gündem Şincan

Bachelet'in Çin Gezisinde Gündem Şincan

"Suriye Sınırında Uyuşturucu Savaşı Var"

"Suriye Sınırında Uyuşturucu Savaşı Var"

"Maymun Çiçeği Mutasyonuna İlişkin Kan..

"Maymun Çiçeği Mutasyonuna İlişkin Kanıt Yok"
Fransa'da Yeni Hükümette Tecavüz Skandalı

Fransada Yeni Hükümette Tecavüz Skandalı

Fransa'da Yeni Hükümette Tecavüz Skandalı