ABD Kongresi Trump Yandaşlarını İfadeye Çağırdı

25.09.2021 14:46

  Eski Başkan Donald Trump destekçilerinin 6 Ocak'ta ABD Kongre binasına düzenledikleri baskını soruşturmak üzere Temsilciler Meclisi bünyesinde oluşturulan komisyon, Trump yönetiminden…

ABD Kongresi Trump Yandaşlarını İfadeye Çağırdı

 

Eski Başkan Donald Trump destekçilerinin 6 Ocak'ta ABD Kongre binasına düzenledikleri baskını soruşturmak üzere Temsilciler Meclisi bünyesinde oluşturulan komisyon, Trump yönetiminden dört eski yetkiliyi ifade vermeye çağırdı. Bu yetkililer arasında Eski Beyaz Saray Genel Sekreteri Mark Meadows ve Trump'ın eski baş stratejisti Steve Bannon da bulunuyor.

Beyaz Saray eski Genel Sekreteri Mark Meadows

Eski Beyaz Saray Genel Sekreter Vekili Dan Scavino ve eski Savunma Bakanlığı yetkilisi Kash Patel, Temsilciler Meclisi'ndeki komisyonun ifadeye davet ettiği diğer iki kişi. Komisyon Başkanı Demokrat Partili Mississippi Temsilcisi Bennie Thompson, ifadeye çağırdıkları eski Trump yönetimi yetkililerinin beraberlerinde ilgili belgeleri de getirmelerinin talep edildiğini kaydetti.

Dan Scavino

Eski Temsilciler Meclisi Üyesi Mark Meadows, konuya ilişkin açıklama yapmayı reddetti. Bannon ve Scavino'ya ise ulaşılamadı. Patel de yaptığı açıklamada, komisyonun kendisinden gönüllü işbirliği talep etmeden ifade çağırmasının "hayal kırıklığı yarattığını ancak buna şaşırmadığını" söyledi.

ABD Kongresi'nde Joe Biden'ın başkanlık seçimlerinde aldığı oyların tescil edilmesi için düzenlenen Temsilciler Meclisi ve Senato ortak oturumu sırasında dönemin başkanı Donald Trump'ın yandaşlarının Kongre binasını basması, tescil işlemini geciktirmişti. O zaman Başkan Yardımcısı olan Mike Pence, Kongre üyeleri, Kongre çalışanları ve gazeteciler, baskını düzenleyen kalabalıktan kaçarak kurtulmuştu.

1812 Savaşı sırasındaki İngiliz işgalinden sonra Kongre binasına düzenlenen en ağır saldırı olan baskına katıldıkları gerekçesiyle yaklaşık 600 kişi tutuklandı. Komisyon Başkanı Bennie Thompson, Mark Meadows'un Biden'ın seçim zaferinin tescillenmesini engellemek ve 2020 seçimlerinin sonucunu değiştirme çabasının parçası olarak bazı eyalet yetkilileri ve federal yetkililerle iletişim kurduğunun iddia edildiğini söyledi.

Temsilciler Meclisi'nde 6 Ocak Kongre baskınını soruşturmak için özel olarak kurulan komisyonun başkanı Demokrat Partili Mississippi Temsilcisi Bennie Thompson

"Ortalık cehenneme dönecek"

Thompson, Steve Bannon'a gönderdiği mektupta, Bannon'ın Kongre üyelerini Trump'ın seçimlerde aldığı yenilgiyi tescil etmelerini engellemeye ikna etmek için bazı görüşmelerde bulunduğunu belirtti.

Bannon'a gönderdiği mektupta, "5 Ocak 2021'de 'Yarın ortalık cehenneme dönecek' ifadesini kullandığınız söyleniyor" diyen 6 Ocak Soruşturma Komisyonu Başkanı Thompson, "Buna göre komisyon hem belgeleri hem de ifadenizi talep ediyor" sözlerine yer verdi.

2017 yılı Ağustos ayında Trump tarafından görevden alınan Bannon, daha sonra Trump'la arasını düzeltmiş ve ikili, görüşmeye devam etmişti. Trump, sınır duvarı inşası için bağış kampanyası kapsamında yandaşlarını dolandırmakla suçlanan Bannon'u affetmişti.

Bannon ve Patel 14 Ekim, Meadows ve Scavino da 15 Ekim'de ifade vermeye çağrıldı.

Komisyon Başkanı Thompson, Scavino'ya gönderdiği mektupta, Scavino'nun Kongre baskını günü olan 6 Ocak'ta Trump'ın neler yaptığının tanığı olduğunu kaydetti ve "Trump'ın 6 Ocak'ta paylaştığı Twitter mesajlarıyla ilgili belgelere sahip olabilirsiniz" dedi.

ABD Savunma Bakan Vekili Christopher Miller'ın genel sekreterliği görevini yürüten Patel, iddialara göre 6 Ocak günü Meadows'la üst üste görüşmeler yaptı.

Temsilciler Meclisi'ndeki Demokrat Partililer, komisyonu, Trump yandaşı Cumhuriyetçi Partililer'in itirazları üzerine 6 Ocak'taki baskının soruşturulması amacıyla kurdu. Komisyonda iki Cumhuriyetçi Partili de yer alıyor. Bunlar Wyoming Temsilcisi Liz Cheney ve Illinois Temsilcisi Adam Kinzinger.

VOA tarafından geçilen ABD Kongresi Trump Yandaşlarını İfadeye Çağırdı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. ABD Kongresi Trump Yandaşlarını İfadeye Çağırdı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan ABD Kongresi Trump Yandaşlarını İfadeye Çağırdı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

“Facebook Büyüme Pahasına İlkelerinden Ödün Verdi”

“Facebook Büyüme Pahasına İlkelerinden..

“Facebook Büyüme Pahasına İlkelerinden Ödün Verdi”
Viyana Sözleşmesi’ne Atıf Büyükelçi Krizini Çözdü

Viyana Sözleşmesine Atıf Büyükelçi Kri..

Viyana Sözleşmesi’ne Atıf Büyükelçi Krizini Çözdü
Sağlık Örgütlerinden Uzun Mesai Tepkisi 

Sağlık Örgütlerinden Uzun Mesai Tepkisi 

Sağlık Örgütlerinden Uzun Mesai Tepkisi 
‘‘Rus Korsanlar Yeniden Siber Saldırı Düzenledi’’ 

‘‘Rus Korsanlar Yeniden Siber Saldırı ..

‘‘Rus Korsanlar Yeniden Siber Saldırı Düzenledi’’ 
Avrupa'daki Türklere de hizmet vermek istiyor

Avrupadaki Türklere de hizmet vermek i..

Avrupa'daki Türklere de hizmet vermek istiyor
Almanlar komşu ülkelerden akaryakıt alıyor

Almanlar komşu ülkelerden akaryakıt al..

Almanlar komşu ülkelerden akaryakıt alıyor