ABD İstihdam Piyasasındaki Toparlanma Güçleniyor 

06.05.2021 19:32

  ABD’de işsizlik yardımı başvurularının sayısı geçen hafta tahminlerin üzerinde bir oranda düştü. Ülkede Corona virüsü vakalarının hızla azalması ve büyük çapta…

ABD İstihdam Piyasasındaki Toparlanma Güçleniyor 

 

ABD’de işsizlik yardımı başvurularının sayısı geçen hafta tahminlerin üzerinde bir oranda düştü. Ülkede Corona virüsü vakalarının hızla azalması ve büyük çapta devlet yardımının getirdiği ekonomik canlanma sayesinde istihdam piyasasındaki toparlanma da hız kazanıyor.

Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı haftalık verilere göre, 1 Mayıs’ta biten haftada 498 bin kişi ilk kez işsizlik yardımı başvurusunda bulundu. Bir önceki hafta bu sayı 590 bindi. Bu, pandemi nedeniyle zorunlu kapanma tedbirlerinin uygulanmaya başladığı 2020 yılı Mart ayı ortasından bu yana en düşük sayıda işsizlik yardımı başvurusunun yapıldığı hafta olmuştu.

Reuters’ın anketine katılan ekonomi uzmanları, son haftada başvuruların sayısını 540 bin olarak tahmin etmişti.

Hükümet pandemi nedeniyle son bir yıl içinde yaklaşık 6 trilyon dolarlık yardım sağladı. 16 yaş üzerindeki tüm Amerikalılar artık Corona virüsü aşısı olmaya hak kazanmış durumda ve New York, New Jersey ve Connecticut gibi bazı eyaletler salgın tedbirleri kapsamında işletmelere getirilen kapasite kısıtlamalarını kaldıma kararı aldı.

Dün yayınlanan raporlara göre, Nisan ayında özel işletmeler son 7 ayda en fazla sayıda çalışanı işe aldı. Hizmet sektörü istihdamında da son 2,5 yılın en yüksek oranlarına ulaşıldı. Tüketicilerin istihdam piyasasına ilişkin algıları da 13 ayın en güçlü seviyesine çıktı.

İstihdam piyasasındaki güçlenme bugün yayınlanan bir başka rapora da yansıdı. Küresel işe alım şirketi Challenger, Gray & Christmas’ın raporunda, Amerika’daki işverenlerce duyurulan işten çıkarmaların Nisan ayında yüzde 25 oranında düştüğü ve 2000 yılı Haziran ayından bu yana en düşük seviyeye gerilediği belirtildi.

Bu yıl şimdiye kadarki planlı işten çıkarmaların oranı da, geçen yılki aynı döneme göre yüzde 84 düştü.

Reuters’ın ekonomi uzmanlarıyla yaptığı ankete göre, tarım dışı iş alanlarında geçen ay 978 bin kişinin daha istihdam edildiği tahmin ediliyor. Bu sayı Mart ayında 916 bindi. Çalışma Bakanlığı, Nisan ayı istihdam raporunu Cuma günü açıklayacak.

İşsizlik yardımı başvuruları 2020 yılının Nisan ayında 6 milyon 149 binle rekor kırmıştı. Şu anki rakamlar önemli ölçüde düşmüş olsa da, sağlıklı bir istihdam piyasası için eşik olarak görülen 200 bin ila 250 bin seviyesinin hala üzerinde.

VOA tarafından geçilen ABD İstihdam Piyasasındaki Toparlanma Güçleniyor  haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. ABD İstihdam Piyasasındaki Toparlanma Güçleniyor  haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan ABD İstihdam Piyasasındaki Toparlanma Güçleniyor  haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Biden'ın Avrupa Ziyareti Sonrası Yeni Dengeler

Bidenın Avrupa Ziyareti Sonrası Yeni D..

Biden'ın Avrupa Ziyareti Sonrası Yeni Dengeler
ABD Yaptırımlarının Hedefi Yargıç İran'da Seçimi Kazanabilir 

ABD Yaptırımlarının Hedefi Yargıç İran..

ABD Yaptırımlarının Hedefi Yargıç İran'da Seçimi Kazanabilir 
İran Yeni Cumhurbaşkanı'nı Seçti

İran Yeni Cumhurbaşkanını Seçti

İran Yeni Cumhurbaşkanı'nı Seçti
Almanya Anti-semitist ve Irkçılara Vatandaşlık Kapısını Kapatıyor

Almanya Antisemitist ve Irkçılara Vata..

Almanya Anti-semitist ve Irkçılara Vatandaşlık Kapısını Kapatıyor
“Bu yıl da Memleket Yolu’na çıkan vatandaşlarımızın yanında olacağız”

“Bu yıl da Memleket Yolu’na çıkan vata..

“Bu yıl da Memleket Yolu’na çıkan vatandaşlarımızın yanında olacağız”
Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 1.108, Can kayıbı 99

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 1.1..

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 1.108, Can kayıbı 99