ABD Başkanı Biden: “Ukrayna’yı asla bırakmayacağız”

ABD Başkanı Biden: “Ukrayna’yı asla bırakmayacağız”

ABONE OL
11:48 - 09/06/2024 11:48
ABD Başkanı Biden: “Ukrayna’yı asla bırakmayacağız”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

ABD Başkanı Joe Biden, Fransa’ya düzenlediği beş günlük resmi ziyaretini sürdürüyor. Fransa’da dördüncü gün, devlet töreniyle ağırlanan Başkan Biden ve eşi Jill Biden, Arc de Triomphe’a gelerek önce Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve eşi Brigigtet Macron ile biraraya geldi.

İki ülkenin renkleriyle süslenmiş, iki yanında 140 at ve 38 bisikletçinin bulunduğu Champs-Elysees’ye doğru yola çıkmadan önce, Meçhul Asker anıtının ateşini yeniden alevlendirerek anıta çelenk koydular.

İki lider törenin ardından, çalışma öğlen yemeği için Elysee Sarayı’na geçti. Joe Biden’ın ziyaretine Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Beyaz Saray Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da eşlik etti. Biden ve Macron, yemeğin ardından Elysee Sarayı’nın arka bahçesine açılan terasta başbaşa görüştü.

Macron ve Biden, Ukrayna’daki savaş, İsrail-Hamas, İran, Asya Pasifik krizi ve ABD-Avrupa ticari sorunları başta olmak üzere pek çok uluslararası ikili konuyu ele aldı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ABD Başkanı Joe Biden

Başkan Biden ve Macron, görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. İlk sözü alan Macron, seçim kampanyasının ortasında, görev süresinin en uzun yurt dışı ziyaretini Fransa’ya yapan Biden’ın, “Avrupalıları seven ve saygı duyan, sadık bir ortak” olduğunu söyledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan hafta başında “Fransa bizim en eski ve en büyük müttefikimizdir. Bu, bu ittifakı teyit etmemize ve geleceğe ve birlikte neyi başarmak istediğimize bakmamıza olanak sağlayacak önemli bir an olacak” diyerek ABD tarafının ziyarete verdikleri önemi vurgulamıştı.

Macron, Amerikalı mevkidaşı Joe Biden ile birlikte Fransa ve ABD’nin, “top yekün bir gerilimi tırmandırma stratejisi yürüten İran’a gerekli baskıyı uygulamaya kararlı olduklarını söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı, “Başkan Biden ile İran konusunda da, ister İsrail’e yönelik benzeri görülmemiş saldırılar, ister bölgesel istikrarsızlaştırma manevraları, isterse İran’ın nükleer programı olsun, topyekûn bir gerilimi tırmandırma stratejisi konusunda aynı gözlemi yapıyoruz” dedi.

Nükleer gerginlikle ilgili, İran’ın nükleer programının ilerlemesi karşısında Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Yönetim Kurulu, Çarşamba günü Viyana’da, Tahran’ı resmen düzene sokan bir kararı kabul etti. Londra, Paris ve Berlin (E3) tarafından hazırlanan ortak metin, 35 ülkeden 20’si tarafından onaylandı ve ABD tarafından da onaylandı.

“Ukrayna’da ortak görüşü savunuyoruz”

ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna’ya asker gönderme ve ABD silahlarının Rusya topraklarında kullanılmasına ilişkin temkinli açıklamalarına rağmen Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 4 bin 500 Ukrayna askerinin eğitimi için batılı gönüllü ülkelerin oluşturduğu bir koalisyon gücünü, Ukrayna’ya göndereceklerini açıkladı.

Basın toplantısında, Ukrayna’daki savaşa ilişkin “ortak görüşü” savunduklarını belirten Macron, “Avrupamızın istikrarı ve güvenliğinin tehlikede olduğu bu savaşa ilişkin ABD Başkanı’na, bu konudaki bağlılığına teşekkür etmek istiyorum. Uluslararası hukuka ve halkların kendi kaderini tayin hakkına saygı konusunda ortak bir görüşümüz var” dedi.

Biden Fransa’ya resmi ziyarette bulunuyor.

ABD’nin Ukrayna’nın yanında olduğu konusunda bir kez daha güvence veren Başkan Joe Biden da bazı Cumhuriyetçilerin muhalefetine rağmen Amerikan Kongresi tarafından oylanan son yardıma dikkat çekerek “İki ülke de vahşi bir saldırıyla karşı karşıya olan Ukrayna’nın yanında duruyor. Putin Ukrayna’ya boyun eğdirmeyi başarırsa ne olacağını hepimiz biliyoruz. Bütün Avrupa’yı tehdit edecek” diye uyardı. Başkan Biden, “Tekrar ediyorum, müttefiklerimizle Ukrayna’nın yanındayız. Asla bırakmayacağız” dedi.

Normandiya çıkarmaları için düzenlenen tören vesilesiyle dün Paris’te, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile biraraya gelen ABD Başkanı, Avrupa’nın da Ukrayna’ya büyük yardımda bulunduğuna dikkat çekti. ABD’nin de 225 milyon dolarlık yeni bir yardım paketi açıkladığının altını çizdi.

İsrail-Hamas çatışmaları ve Gazze’deki durum

Joe Biden, Gazze’deki dört İsrailli rehinenin serbest bırakılmasının ardından ABD’nin harekete geçmeye devam edeceğine dair güvence vererek “Tüm rehineler evlerine dönene kadar çalışmayı bırakmayacağız” dedi. Macron da, “Bugün serbest bırakılan dört rehineyi memnuniyetle karşılıyoruz” diyerek Biden’a katıldı.

Macron, İsrail’in Gazze halkına insani yardımın ulaşması için tüm kapıları açmamasını eleştirerek Gazze’de çözümün politik olduğunu, ABD ile birlikte iki devletli çözümü desteklediklerini söyledi.
Basın toplantısının ardından Fransız ve Amerikan işadamları buluşmasına katılan Biden daha sonra Elysee Sarayı’nda, onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

VOA tarafından geçilen ABD Başkanı Biden: “Ukrayna’yı asla bırakmayacağız” haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. ABD Başkanı Biden: “Ukrayna’yı asla bırakmayacağız” haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan ABD Başkanı Biden: “Ukrayna’yı asla bırakmayacağız” haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.