ABD Balistik Füze Denemesini Erteledi

05.08.2022 12:20

  Biden yönetimi Çin’le Tayvan sebebiyle yaşanan gerilimin gölgesinde uzun süredir yapmayı planladığı kıtalararası balistik füze denemesini erteledi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik…

ABD Balistik Füze Denemesini Erteledi

 

Biden yönetimi Çin’le Tayvan sebebiyle yaşanan gerilimin gölgesinde uzun süredir yapmayı planladığı kıtalararası balistik füze denemesini erteledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı sözcüsü John Kirby bugün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada Minuteman III füze denemesinin ertelendiğini belirtti.

ABD Hava Kuvvetleri kıtalararası füze denemesini bu hafta yapmayı planlamıştı.

John Kirby, denemenin yakın gelecekte başka bir tarihte yapılacağını söyledi ancak tarih vermedi.

Kirby: “Amerika sorumlu bir nükleer güç olarak davranıyor”

Sözcü Kirby, “Çin Tayvan civarında durumu istikrarsızlaştıran askeri tatbikatlar yaparken Amerika ise yanlış hesap ya da yanlış algılamadan kaynaklanabilecek riskleri azaltarak sorumlu bir nükleer gücün davranışını sergiliyor” dedi.

Kirby, “Gerilimin tırmandırılmasının bizim, Tayvan’ın ya da bölgenin çıkarına olmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle bu hafta yapılması planlanan Minuteman III denemesi yakın gelecekte başka bir tarihe ertelendi“ diye konuştu.

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin ardından Tayvan Boğazı’nda çok sayıda uçağını konuşlandırdı ve füze denemesi gerçekleştirdi.

Pekin Tayvan’ı kendi toprağı olarak görüyor ve burayı kendi topraklarına katmak için güç kullanmayı da ihtimal dışı saymıyor.

ABD ordusu Nisan ayında Minuteman III kıtalararası balistik füze denemesini iptal etmişti. Bu şekilde Rusya ile Ukrayna’da devam eden savaş sırasında nükleer gerilimin düşürülmesi amaçlanmıştı.

Boeing üretimi olan nükleer kapasiteli Minuteman III ABD Ordusunun stratejik cephanesi için önem taşıyor. Füzenin 6 bin mil yani 9,660 km menzili bulunuyor ve saatte yaklaşık 24 bin kilometrede gidebiliyor.

Yaklaşık 440 kıtalararası balistik füze Wyoming, Montana ve Kuzey Dakota’da bulunan Hava Kuvvetleri Üsleri’nde bulunuyor.

VOA tarafından geçilen ABD Balistik Füze Denemesini Erteledi haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. ABD Balistik Füze Denemesini Erteledi haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan ABD Balistik Füze Denemesini Erteledi haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Erdoğan Zelenski ve Guterres'ten Üçlü Zirve

Erdoğan Zelenski ve Guterresten Üçlü Z..

Erdoğan Zelenski ve Guterres'ten Üçlü Zirve

"Faiz İndirimi Rasyonel Değil"

"Faiz İndirimi Rasyonel Değil"
Amerikalılar’a Göre Güney Sınırında “İstila” Var

Amerikalılar’a Göre Güney Sınırında “İ..

Amerikalılar’a Göre Güney Sınırında “İstila” Var
Rus Yahudileri’nin İsrail’e Göçünde Artış

Rus Yahudileri’nin İsrail’e Göçünde Ar..

Rus Yahudileri’nin İsrail’e Göçünde Artış
Canan Kaftancıoğlu hakkında resen soruşturma başlatıldı

Canan Kaftancıoğlu hakkında resen soru..

Canan Kaftancıoğlu hakkında resen soruşturma başlatıldı